Szacunek w świecie nierówności

Wydawnictwo: Muza
6 (10 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Respect in a World of Inequality
Booka

* esej na temat szacunku, znakomite połączenie wątków autobiograficznych ilustrujących poruszane zagadnienia, z wywodem filozoficznym i analizą tekstów socjologicznych * książka inspirująca i bardzo oryginalna, czytelnik ma wrażenie, że autor siedzi naprzeciwko niego i z ochotą opowiada o swoich bogatych doświadczeniach. Czym jest szacunek? Jak umieć go dobrze wyrazić, okazać drugiemu...

Czym jest szacunek? Jak umieć go dobrze wyrazić, okazać drugiemu człowiekowi, zwłaszcza gdy jest w gorszej ode mnie sytuacji, a ja nie umiem tego zmienić? W jaki sposób wizja szacunku, którą mamy, wpływa na naszą wizję dobrego państwa i przekonania polityczne? Czy państwo opiekuńcze szanuje swoich obywateli, zwłaszcza tych niezaradnych? - a państwo liberalne? Czym różni się szacunek okazywany ludziom przez pracowników społecznych, wolontariuszy i chrześcijańskie organizacje charytatywne? - wszystkie te pytania przewijają się przez rozważania Richarda Sennetta w jego ostatniej książce, pisanej jako komentarz i rozwinięcie "Erozji charakteru".

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42314

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/files/okladki/duze/042314.jpg

| 2015-05-11
Przeczytana: maj 2015

"Świadome uczenie się jest możliwe wtedy, gdy osoba aktywnie szuka kłopotów." *1)

Od razu stwierdzam zatem, iż rzecz jest dla mnie. I co za tym idzie, wybieram sobie z rozprawy Sennetta do refleksji taki motyw:

"Akt zwracania się na zewnątrz odnosi się do kondycji charakteru, jak również rozumienia, formułuje nowy stosunek do innych ludzi, ale też podzielanych symboli (...). By ten akt mógł się dokonać konieczna jest przemiana w samej jednostce. Zwrot na zewnątrz zakłada, że więzień zmienia się, a nie jest zmieniany." *2)

Wyrwany z kontekstu fragment może w pierwszej chwili wydać się nieco niezrozumiały, lecz gdy odniesiemy go do więzienia naszych przekonań i wartości, zobaczymy, że wyjście poza nie, świadome przekraczanie granic własnego komfortu, jest próbą charakteru - punktem wyjścia do zmian, ale także prawdziwego poszanowania autonomii innych i zbudowania szacunku dla samego siebie.

O ile "zwrot na zewnątrz", a więc dobrowolne udzielenie przestrzeni innym, aby ich poznać...

andziorek | 2012-10-26
Przeczytana: 26 października 2012

Studiując politologię, miałam zajęcia z socjologii, choć przyznam się, że w mych dłoniach nie znalazły się nigdy książki Richarda Sennetta (słynnego amerykańskiego naukowca – socjologa). Jak widać na moim skromnym przykładzie – człowiek w ciągu całego swojego życia dostaje szanse, aby się zrehabilitować. Ja niedawno wykorzystałam jedną z takich szans…

„Szacunek w świecie nierówności” to zbiór naukowych rozważań na temat szeroko pojętego szacunku. Autor stara się nam wytłumaczyć czym właściwie jest to pojęcie, a także co generuje szacunek wobec nas ze strony otoczenia, w którym się znajdujemy oraz szacunek dla samych siebie. Zwraca również uwagę na konsekwencje braku szacunku np. wobec pewnej grupy osób – nie ukrywa, że może to rodzić zemstę, bunt, agresję. Punktem wyjścia tej książki jest jednak fakt, iż żyjemy w świecie nierówności. Ta teza nie ulega żadnym wątpliwościom, nic również nie wskazuje aby miało się to kiedykolwiek zmienić.

Szeroko zgromadzone materiały badawcze...

GZal | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

[...]
Nie wiem, czy to jego doświadczenie, w którym wyrósł, a może wiek, rozsądek, wykształcenie czy może coś jeszcze zupełnie innego, ale czytając jego książkę Szacunek w świecie nierówności byłem zaskoczony, jak bardzo odróżnia się od wielu reprezentantów naszej młodej lewicy rodem z knajpek przy placu Zbawiciela w Warszawie.

Podobnie jak Robert Frank ma na tyle szerokie spojrzenie na rzeczywistość oraz naturę psychologiczną człowieka, że nie próbuje jej zmieniać walcząc o “równość”, “redystrybucję”, “społeczną sprawiedliwość” i co tam jeszcze mają na sztandarach publicyści w rodzaju Kamila Fejfera, Rafała Wosia, Grzegorza Sroczyńskiego czy polityków partii RAZEM. On raczej zastanawia się nad kwestiami równości społecznej biorąc pod uwagę te wszelkie kłopoty i doświadczenia.
[...]
całość:

książek: 1994
Tinkerbelle | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Ciekawa pozycja, aczkolwiek nierówna.

Kala | 2017-12-30
Przeczytana: 19 stycznia 2015