Od cudu do cudu. Historia przetrwania

Wydawnictwo: Znak
From Miracle to Miracle: A Story of Survival
978-83-240-2190-1
Żydówka, ocalenie, Holokaust
Ag2S

Książka jest pełną dramatyzmu relacją Niki Kohn Fleissig - Żydówki ocalałej z Holokaustu. Jej historia opowiedziana jest przez córkę, której życie zostało głęboko naznaczone doświadczeniami matki. Nika Kohn Fleissig, wychowała się w kochającej rodzinie w Krakowie. Piękna, wysportowana, z zamiłowaniem do poezji, ukończyła w 1938 roku hebrajsko-polską szkołę średnią. Nazistowskie zarządzenia...

Nika Kohn Fleissig, wychowała się w kochającej rodzinie w Krakowie. Piękna, wysportowana, z zamiłowaniem do poezji, ukończyła w 1938 roku hebrajsko-polską szkołę średnią. Nazistowskie zarządzenia wymierzone przeciwko Żydom spowodowały, że jej ojciec stracił firmę i rodzina musiała wyprowadzić się z domu. W roku 1942 Nika została zupełnie sama po tym, jak naziści zamordowali jej rodziców i młodszego brata. Wykorzystując swój talent do języków, intuicję podpowiadającą, komu można zaufać, życzliwą pomoc sprawiedliwych i szczęście, zdołała przetrwać od jednego cudu do drugiego. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wychowała dzieci, Alicię i Williama, oraz znalazła ukojenie w malarstwie. Rzadko opowiadała o swoich doświadczeniach - z wyjątkiem przedstawiania krótkich „scenek” wywoływanych ze wspomnień przez bieżące wydarzenia. Scenki te połączone w całość przez jej córkę Alicię, gdy Nika była już po osiemdziesiątce, stały się kanwą tej książki.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

magda2805 | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Holocaust

Chyba z uwagi na fakt, iż książka nie jest bezpośrednią relacją "Ocalałej" a zbiorem krótkich historii spisanych przez jej córkę (wychowaną już w całkiem innych czasach i nie znającą kraju jej przodków) nie stanowi tak realnego i brutalnego opisu wojny do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie ma tu dramatycznych historii walki o każdy dzień życia, nie ma cierpienia jakie doświadczali ludzie zamknięcie w Obozach Koncentracyjnych, nie ma tych cudów o których mowa jest w samym tytule. Czytałam tą pozycję i aż raziło mnie infantylne podejście do tematu samej autorki, bijący z jej postawy życiowej ignorancja zestawiona ze wspomnieniami (skądinąd bolesnymi) jej matki sprawiała, że bardzo źle czytało mi się tą książkę. Może gdyby sama Nika Kohn usiadła i spisała swoje wspomnienia stworzyłaby ciekawą i prawdziwą historię swojego przetrwania a tak powstała z tego książeczka o tym jak można dziecku tłumaczyć prawdy życia podpierając je wspomnieniami z okresu Wojny.

Paula | 2013-09-12
Przeczytana: 06 września 2013