Wakacje w Nepalu

Seria: Małe wielkie podróże
Wydawnictwo: National Geographic
Rever

To opowieść o Nepalu, który ze względu na historię rodzinną jest dla mnie bardzo ważnym miejscem na ziemi. Oprócz subiektywnego wyboru, na jaki trekking w Nepalu warto się wybrać, co koniecznie trzeba zobaczyć, co zjeść, opowiadam także o religiach, o historii i o podboju najwyższych gór świata, z których aż osiem leży właśnie w Nepalu. Dowiecie się, gdzie w Nepalu można jeździć na słoniach,...

Oprócz subiektywnego wyboru, na jaki trekking w Nepalu warto się wybrać, co koniecznie trzeba zobaczyć, co zjeść, opowiadam także o religiach, o historii i o podboju najwyższych gór świata, z których aż osiem leży właśnie w Nepalu. Dowiecie się, gdzie w Nepalu można jeździć na słoniach, jaki ośmiotysięcznik był przez lata uważany za najwyższą górę świata, a jaki został zdobyty jako pierwszy, jakie są dowody na istnienie yeti i czy naprawdę można robić dobrą brandy z jabłek.
Nepal jest na wyciągnięcie ręki. Warto się odważyć i tam pojechać.

źródło okładki: http://www.matras.pl/wakacje-w-nepalu.html

Majkel | 2018-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2018

To raczej książkowy przewodnik lub sprawozdanie z pobytu w Nepalu niż publikacja zawierająca jakieś obserwacje reporterskie i przemyślenia autorki. I jeśli się tak do niego podejdzie to jest całkiem przyzwoity. Dość krótko, na temat, ciekawa rozmowa z Krzysztofem Wielickim; trochę przeciętnych fotografii i przede wszystkim nieco przydatnych informacji.
Jednak autorka wyraźnie podkreśla, że Nepal jest krajem bardzo dynamicznie zmieniającym się i (niestety) otwierającym się na masową turystykę, co sprawia, że gdy tam pojedziemy niektóre rzeczy obecnie mogą już wyglądać nieco inaczej.

książek: 2009
B_ananas | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Książka najciekawsza z całej serii. Interesująco skonstruowane wspomnienia z wypraw do jakże niezwykłego miejsca! Dużo zdjęć autorki, osobistych spostrzeżeń i wywiadów z osobami związanymi z górami. Taka lekka opowieść, a raczej nie przewodnik, dlatego też należy moim zdaniem inaczej podchodzić do informacji w niej zawartych.

Książka w bardzo dużym skrócie opisuje Nepal, co warto zobaczyć, gdzie się udać i... gdzie bilety są płatne :) Bardzo spoboały mi się zdjęcia w książce i wyjaśnienia nieznanych dotąd pojęć. Jak na pierwszy raz, w porządku.

Paulina Król | 2015-11-16

Godna polecenia pozycja dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej o świecie, interesują się podróżami i uwielbiają poznawać tradycje innych, czasem bardzo intrygujących krajów. Warto przeczytać, tym bardziej, że czyta się niemal jednym tchem 😊

Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Lubię książki podróżnicze, ale do książek Beaty Pawlikowskiej się nie umywa. Momentami wstawki i wywiady były nudnawe. Raczej nie skuszę się na kolejne książki tej autorki. Styl pisarski Beaty Pawlikowskiej bardziej do mnie przemawia.

Itti Ma | 2015-05-26
Przeczytana: 2015 rok

czyta się jednym tchem, za mało :)

TALAjestem | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Zaintrygowana i chcąca poszerzyć swoje wiadomości na temat Nepalu sięgnęłam po książkę Olgi Morawskiej. Jest to ciekawy w formie przewodnik-relacja z podróży, zawierający najpotrzebniejsze informacje dla przyszłych podróżników, mnóstwo zdjęć, dodatkowych praktycznych wskazówek i tłumaczeń. Rzecz ciekawa - napisany pod kątem trekkingu, zawiera wywiady z himalaistami, zebrane do kupy informacje na temat pierwszych wypraw na ośmiotysięczniki (8 z 14 leży na terenie Nepalu), trochę historii wspinania. Minusy: książka bardzo hmm... nie tyle okrojona, co chyba za skromna, duża czcionka sprawiająca wrażenie "wypełniacza", chociaż efekt "notatnika" ma swój urok. Mimo wszystko dla mnie jako laika - doskonały początek i wprowadzenie do tematu.

Marianna Fic | 2015-01-26

Od czasu, kiedy przeczytałam tą książkę Nepal widnieje na mojej liście miejsc, które muszę zobaczyć :)

Miśka | 2014-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Olga Morawska, żona wspaniałego himalaisty Piotra, który zginął w roku 2009 i jej opowieść o dwóch podróżach do Nepalu, kraju, który mnie fascynuje. Bardzo ciekawe.

Wanilka | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

Szybko się czyta ale nie powala ;-)