Meksyk - kraj kontrastów

Wydawnictwo: Sonia Draga

Współczesna opowieść o Meksyku, o fascynujących pozostałościach kultury Majów, Azteków, Totonaków i Olmeków, o niezwykłych, często niemal zupełnie nieodkrytych miejscach, jak zagubione w tropiku miasto Kalakmul. Opowieść o dzisiejszym Meksyku, o tradycjach, kuchni, tańcach i obyczajach przeplata się z historią tego kraju, nie sposób bowiem opisać Meksyku bez odwołań do cywilizacji Indian,...

Opowieść o dzisiejszym Meksyku, o tradycjach, kuchni, tańcach i obyczajach przeplata się z historią tego kraju, nie sposób bowiem opisać Meksyku bez odwołań do cywilizacji Indian, hiszpańskiej konkwisty, następnie lat wojny o niepodległość i wielkiej rewolucji. Relacja jest efektem podróży i obserwacji, a całość uzupełniają zdjęcia z opisywanych miejsc.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2008.

szczypiorek5 | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Książka trochę przeleżała na półce, ale pamiętam ,że bardzo chciałam ją mieć , wierząc ,że jest to najlepsza książka o Meksyku.
Rozczarowanie. Książka jest nierówna, miejscami nudna, miejscami nieistotna. Jakby autorom zabrakło talentu do opisania swojej fascynacji.
Mnie utwierdziła w przekonaniu ,że Meksyk najlepiej zwiedzać wirtualnie.
Plus za zdjęcia . Polecam tylko tym , którzy o Meksyku nie wiedzą nic lub tym, którzy chcą o Meksyku przeczytać absolutnie wszystko, reszta może sobie darować.

Urszula | 2012-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2012

Meksyk - kraj, który od zawsze wydawał mi się fascynujący. I zapewne taki jest. Jako że nie mam możliwości, aby go odwiedzić, miałam nadzieję, że książka "Meksyk - kraj kontrastów" Soni Dragi i Łukasza Gołębiewskiego pozwoli mi zapoznać się z tym krajem bliżej bez wychodzenia z domu. Niestety - moje rozczarowanie było tak wielkie jak sama stolica Meksyku.
Cóż, nie bez powodu książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego cieszą się tak dużym powodzeniem - w porównaniu z jego powieściami, "Meksyk - kraj kontrastów" wypada bardzo blado. Nie ma tu unikalnych opowieści samych autorów (a takich w książkach Cejrowskiego czy Pawlikowskiej jest cała masa i to one są najciekawszą częścią ich książek), ani specjalnego zafascynowania krajem - owszem, autorzy wielokrotnie wspominają, jak bardzo Meksyk kochają, wielbią i co tam jeszcze, jednak na kartach książki wcale tego nie widać. Wręcz przeciwnie - na tubylców patrzą jak na zacofanych biedaków, ponieważ w ich mniemaniu, w mniemaniu "ludzi...

Matacz | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

"Meksyk - kraj kontrastów" to swoisty podręcznik o Meksyku nasycony faktami, datami i danymi statystycznymi. Małą ilość subiektywnych odczuć autorów odrobinie rekompensuje świetne opracowanie graficzne i piękne fotografie. Poza tym fragmenty Pani Sonii są zdecydowanie lepsze i bardziej przypominają literaturę podróżniczą niż teksty Pana Łukasza, któremu zdecydowanie bliżej do reportażu. Ogólnie książka w dużej mierze aspiruje do przewodnika po mniej znanych starożytnych miastach. Spodziewałem się czegoś innego.
Reasumując, gdyby ktoś wybierał się do Meksyku i szukał przewodnika o rzadko odwiedzanych miejscach to to jest książka właśnie dla niego. Jak dla mnie, nie jest to lektura po której zamknięciu chciałoby się spakować plecak i ruszać w podróż.

Paula | 2012-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Ciekawa pozycja, wiele interesujących faktów z historii Meksyku. Warte uwagi zdjęcia.

Mirek Wołoszyn | 2016-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2016