Wakacje w Szkocji

Okładka książki Wakacje w Szkocji Olga Morawska
Okładka książki Wakacje w Szkocji
Olga Morawska Wydawnictwo: G+J Seria: Małe Wielkie Podróże literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Małe Wielkie Podróże
G+J
2012-11-06
2012-11-06
Wakacje w Szkocji Olga Morawska podróże reportaż

Szkocja, choć wciąż mało popularna na spędzanie urlopu, może być fajnym wyborem dla każdego z nas. Wspaniała architektura, cuda natury, historyczne zabytki, malownicze jeziora, zachwycające wyspy i ona - szkocka whisky.

Po raz drugi Pani Olga zachwyciła mnie europejskim, pięknym krajem. Osobiste wyprawy do Szkocji pozwoliły mi przybliżyć historię tego państwa, ciekawe historyczne wydarzenia, wiele interesujących miejsc, ciekawostek kulturowych czy regionalnych. Napisana prostym językiem, z własnymi doświadczeniami i odczuciami, z kilkoma zdjęciami własnego autorstwa - to jest to, co lubię w podróżniczych książkach.

Moja opinia na temat tej książki będzie praktycznie taka sama jak na temat "Kanady" tej samej autorki. Przez cały czas mam wrażenie, że jest to wypracowanie szkolne pisane przez nastolatkę. Bardzo nieopierzone pióro charakteryzujące się krótkimi zdaniami, trochę wyrwanymi z kontekstu, bardzo prosty język, zero ubarwień. Nie podobało mię również to, że przeskakuje z tematu na temat. Raz opisuje wycieczkę z dziećmi, by za chwilę przeskoczyć w czasie do podróży za czasów studenckich.
Poza tymi uwagami coś tam można oczywiście się dowiedzieć o Szkocji. Nie twierdzę, ze książka jest bezwartościowa. Po prostu mnie nie porwała.

Interesująca podróż (a właściwie kilka) opisana przez osobę, która lubi zwiedzanie na piechotę, lokalnymi środkami transportu, z rodziną i samemu. Osobiste spostrzeżenia, cenne wskazówki i wstawki dotyczące ważnych miejsc, zwyczajów, osób czy wydarzeń historycznych. Jeśli nie traktujemy książki jako standardowy przewodnik, jak najbardziej się spodoba.

1970

Szkocja - intryguje, zaskakuje różnorodnością, zwłaszcza jeśli się przeczytało się książkę-przewodnik Pani Olgi Morawskiej. Autorka pokazuje nie tylko znane miejsca, ale również te mniej znane. Opisuje własne podróże, włącza wspomnienia i opinie innych osób. A do tego wszystkiego wiele informacji, ciekawostek i zdjęcia zachęcające do podróży.

Natknęłam się na tę książkę właściwie niechcący i jest to pierwsza książka podróżnicza, którą w życiu przeczytałam i nie jestem zawiedziona. :) Od lat śmieję się, że w poprzednim wcieleniu byłam szkocką czarownicą, więc chętnie sięgnęłam po książkę. Jest w niej dużo danych, trochę o historii Szkocji, ale ja mam niedosyt, chciałabym wiedzieć więcej. Poza tym, czytałam wersję elektroniczną i nie wiem, czy w drukowanej jest tak samo, ale niekóre fragmenty są niemal losowo wrzucone między samo opowiadanie o podróży, a też z ich wartością jest różnie. Jedne są w porządku, inne jednak wiedziałam od dawna i znalazłam też określenia, których nie kojarzyłam, a wyjaśnione nie były. Mimo wszystko ta książka pomogła mi poszerzyć listę miejsc, które muszę zobaczyć przed śmiercią. ;) Polecam, bo to dobra książka.

Książka na zachętę odwiedzenia Szkocji - może być, widać że pisana ze wspomnień, niestety ani to przewodnik ani wspomnienia typu Pawlikowska

Mi sie podobało.. na pewno zacheca do odwiedzenia Szkocji ;)

Mi sie podobało.. na pewno zacheca do odwiedzenia Szkocji ;)

• Podróżnicze
  • 2016