Wakacje w Nepalu

Okładka książki Wakacje w Nepalu Olga Morawska
Okładka książki Wakacje w Nepalu
Olga Morawska Wydawnictwo: National Geographic Seria: Małe wielkie podróże literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Małe wielkie podróże
National Geographic
2012-09-19
2012-09-19
małe wielkie podróże wakacje w nepalu

Jeśli nie czytasz książki krótko przed wyjazdem/ w czasie planowania trasy własnego trekkingu w Nepalu/ znając już okolice, o których mowa, mogą Cię przytłoczyć opisy drogi, dziesiątki nazw mijanych miejscowości i widzianych po drodze szczytów. Jednak mimo wszystko marzenie o odwiedzeniu tego kraju dzięki tej książce tylko rośnie. Duży plus za różnorodność formy, na którą składają się wywiady, wyróżnione notatki, subiektywne wrażenia autorki, zdjęcia i suche fakty dotyczące kraju.

To raczej książkowy przewodnik lub sprawozdanie z pobytu w Nepalu niż publikacja zawierająca jakieś obserwacje reporterskie i przemyślenia autorki. I jeśli się tak do niego podejdzie to jest całkiem przyzwoity. Dość krótko, na temat, ciekawa rozmowa z Krzysztofem Wielickim; trochę przeciętnych fotografii i przede wszystkim nieco przydatnych informacji.
Jednak autorka wyraźnie podkreśla, że Nepal jest krajem bardzo dynamicznie zmieniającym się i (niestety) otwierającym się na masową turystykę, co sprawia, że gdy tam pojedziemy niektóre rzeczy obecnie mogą już wyglądać nieco inaczej.

Jednak autorka...

Książka najciekawsza z całej serii. Interesująco skonstruowane wspomnienia z wypraw do jakże niezwykłego miejsca! Dużo zdjęć autorki, osobistych spostrzeżeń i wywiadów z osobami związanymi z górami. Taka lekka opowieść, a raczej nie przewodnik, dlatego też należy moim zdaniem inaczej podchodzić do informacji w niej zawartych.

czyta się jednym tchem, za mało :)

czyta się jednym tchem, za mało :)

Zaintrygowana i chcąca poszerzyć swoje wiadomości na temat Nepalu sięgnęłam po książkę Olgi Morawskiej. Jest to ciekawy w formie przewodnik-relacja z podróży, zawierający najpotrzebniejsze informacje dla przyszłych podróżników, mnóstwo zdjęć, dodatkowych praktycznych wskazówek i tłumaczeń. Rzecz ciekawa - napisany pod kątem trekkingu, zawiera wywiady z himalaistami, zebrane do kupy informacje na temat pierwszych wypraw na ośmiotysięczniki (8 z 14 leży na terenie Nepalu),trochę historii wspinania. Minusy: książka bardzo hmm... nie tyle okrojona, co chyba za skromna, duża czcionka sprawiająca wrażenie "wypełniacza", chociaż efekt "notatnika" ma swój urok. Mimo wszystko dla mnie jako laika - doskonały początek i wprowadzenie do tematu.

Od czasu, kiedy przeczytałam tą książkę Nepal widnieje na mojej liście miejsc, które muszę zobaczyć :)

Lubię książki podróżnicze, ale do książek Beaty Pawlikowskiej się nie umywa. Momentami wstawki i wywiady były nudnawe. Raczej nie skuszę się na kolejne książki tej autorki. Styl pisarski Beaty Pawlikowskiej bardziej do mnie przemawia.

Godna polecenia pozycja dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej o świecie, interesują się podróżami i uwielbiają poznawać tradycje innych, czasem bardzo intrygujących krajów. Warto przeczytać, tym bardziej, że czyta się niemal jednym tchem 😊

Książka w bardzo dużym skrócie opisuje Nepal, co warto zobaczyć, gdzie się udać i... gdzie bilety są płatne :) Bardzo spoboały mi się zdjęcia w książce i wyjaśnienia nieznanych dotąd pojęć. Jak na pierwszy raz, w porządku.

Dla. mnie średnia lektura... wniosla do mojego życia tylko jedną istotną informację, na temat brania na trekking młodzieży vzy dzieci... poza tym spoko dla kogoś kto szuka wyliczanki zabytków i światyń do zobaczenia...

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza