Polska da radę. Przewodnik osobisty

Pascal
2015-04-08
2015-04-08
Polska podróże

Bardzo fajny poradnik podróżniczy - element osobistego odbioru danego miejsca oraz tego, jakie autor miał problemy czy farta przy wyszukiwaniu połączeń komunikacyjnych lub noclegów dodatkowo uatrakcyjnia książkę. Świetnie dobrane miejsca w Polsce - nie tylko te z listy TOP10, ale też mniej znane, a przecież równie urokliwe i warte zwiedzenia miejsca jak Dolina Biebrzy czy Kołobrzeg.
Na końcu zestawienie ze stronami www, z których autor korzystał przy planowaniu podróży, ale uwaga - część już nieaktualna.

RUSZAJ W DROGĘ!

Od dawna marzy mi się, aby chociaż raz lub dwa razy w miesiącu wyjeżdżać poza miasto. Nieważne czy będzie to weekend w górach, czy jednodniowa wycieczka w pobliskie rejony. Piszę tę recenzję podczas powrotu z Pabianic koło Łodzi. Wracam z weekendu, który spędziłam z koleżanką. Taki wypady odrywają mnie od codziennej monotonii. Po nich jestem naładowana nową energią. To właśnie podczas tej podróży skończyłam czytać przewodnik osobisty Jakuba Porady.

Jest to zbiór 10 wypraw w różne rejony Polski. Część z nich udało mi się wcześniej odwiedzić. Mimo tego dobrze było przeczytać relację innej osoby. Lubię znać różne punkty widzenia.

Polska da radę nie jest pierwszą książką autora. Wcześniej napisał przewodnik po tanim lataniu – Porada da radę. Tanie latanie. Obie publikacje pojawiły się na rynku przez wydawnictwo Pascal. Jeżeli nadarzy się okazja, to zajrzę również do niej.

Jakub Porada przygotowuje się do każdej podróży bardzo skrupulatnie. Tak samo dobrze skrojona jest ta książka. Na luzie opowiada o każdym rejonie, dodając do nich smaczki, czy to w postaci anegdot, czy aktualnie słuchanego utworu. Oczywiście nie zapomina wspomnieć o miejscach, gdzie można dobrze zjeść, smakując kuchnię (nie tylko!) regionalną. Dowiemy się, jak znaleźć tani noclegi i wybrać odpowiedni transport. Każdy rozdział zakończony jest dwustronicowym podsumowaniem. To dobre rozwiązanie, kiedy długi czas po lekturze spróbujemy sobie przypomnieć najważniejsze informacje o wyprawie. Autor podaje ceny biletów, noclegu oraz wyżywienia. Pokrótce opisuje co kręci, a co wkurza oraz wymienia punkty w planie maksimum
i minimum. Książka zawiera dużo zdjęć, w większości wykonanych przez Agnieszkę Poradę.

Tego typu poradniki są bezcenną dawką wiedzy o podróżach. Jednak mają podstawową wadę – z czasem trzeba je aktualizować. Na mapie znikają i pojawiają się nowe lokale gastronomiczne, noclegi i atrakcje turystyczne. Podane w książce ceny zapewne też uległy zmianie, niestety
na niekorzyść naszego portfela.

Szczerze zazdroszczę autorowi, że ma możliwość odbywania tak częstych podróży. Jego książka zainspirowała mnie do odwiedzenia miejsc w których jeszcze nie byłam. Już nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę dolinę Biebrzy – zakochałam się w niej. Mam tylko nadzieję, że komary mnie tam nie zjedzą. 😉

RUSZAJ W DROGĘ!

Zacznę od tego że nie wrzucałem do tej pory recenzji książek. To będzie moja pierwsza ( mam nadzieję nie ostatnia). Najbardziej podkusiło mnie albo bardziej sprowokowało opisanie zjawiska tzw. 'lokalnego patriotyzmu" na podstawie tejże, co nie uważam wcale za samo w sobie złe zjawisko. W tym przypadku jednak uprzedzę, że doszło do wyolbrzymienia, ale o tym później.

Opis czas zacząć, żeby nie było że zrzędzę ;) Książkę którą napisał Jakub Porada pod tytułem "Polska da radę - przewodnik osobisty " - ogólnie polecam i postrzegam jako zachęcenie do odkrywania i zwiedzania naszego kraju, robienia tego z przygotowaniem oraz szukania tanich sposobów realizacji celu, a także do samego zachęcania do czytania, za co dodatkowy plus. Nie każdemu mogą spodobać się wybrane destynacje, sposoby dotarcia czy polecane noclegi, ale nie o to w tej książce chodzi. Całą esencja zawarta jest w stwierdzeniu: "każdy miesiąc jest dobry na wyjazd". Warto się do podróży przygotować, podane sposoby i podpowiedzi są trafne i przydadzą się komuś kto nie jest wyjadaczem i podróżnikiem pełną gębą. Wiadomo że przewoźnicy i inne firmy turystyczne padają a na ich miejscu pojawiają się inne, ale to trzeba by aktualizować praktycznie co roku. Podpowiedzi co do noclegów, sposobów dotarcia oraz samych cen zwiedzania są dobre dla tych co lubią nie wydawać fortuny, a chcieliby zobaczyć jak najwięcej, za jak najmniej. Autor zachęca do szukania czym taniej tym lepiej. Pewnie nie przekona do tych sposobów, ludzi lubiących słowa vip, premium, podwyższony standard, 1 klasa itp. itd., choć i tu zdarzają się przysłowiowe okazje ;)

Podejście osobiste do opisywanych miejsc, wyszukiwanie ciekawostek, odkrywanie tego co autora kręci, to bardzo dobry trop, bo książka jest autentyczna i pisana z pasją, a to powoduje że dobrze się ją czyta, Tutaj dochodzimy (dla wytrwałych) do finału i jednocześnie opisania tego, o czym wspomniałem na początku. Pan autor urodzony w Kielcach, zamieszkały od lat i związany z Warszawą, opisał swoją małą ojczyznę. Bardzo dobrze, że się z tym miastem utożsamia i je promuje. Też tak robię w przypadku tzw. "mojego miasta". Tutaj wtrącę małą dygresję, że jednak zdecydowanie łatwiej się to robi i jakoś tak z większym namaszczeniem, gdy nie jest się stałym mieszkańcem takowego miasta np. rodzinnego bądź miejsca wychowania, urodzenia itp. Niestety trochę nam Pan Jakub przysłowiowo odjechał w promowaniu Kielc, a dokładnie uległ sztucznemu pompowaniu ich wielkości poprzez zwiększanie liczby ludności. Książka była wydana w 2015 roku. Dane, co można wywnioskować po książce, były zbierane w 2014 roku, patrząc na przytaczaną ilość miast w Polsce, oraz tym samym też źródło korzystania jeżeli chodzi o liczby, czyli GUS. Sprawdzając dane statystyczne, Kielce w 2014 roku liczyły 199 475 mieszkańców. W najlepszym roku dla liczby mieszkańców tego miasta, czyli 1991 liczba wynosiła 215 005. Tymczasem w książce jest napisane: " to miasto liczące prawie 250 tysięcy mieszkańców". Jak to mawiają, prawie robi wielką różnice. Dla porównania Szczecin liczący w 2014 roku 407 180 mieszkańców określony jest w książce, jako miasto które: "ma niecałe 400 tysięcy mieszkańców". Taka konkluzja, jak to z miasta w czasie rzeczywistym wtedy, niespełna 200 tysięcznego można zrobić ćwierć-milionowe, które na tle takiego Szczecina nie wygląda już jak o połowę mniejsze, tylko trochę mniejsze. Wiem, że "lokalny patriotyzm" i pokazanie swojej małej ojczyzny w jak najlepszym świetle, to miłe i zacne, i godne podziwu, dodaje mocy, promuje na cały kraj, ale jak ktoś się niekoniecznie zna na takich rzeczach, jak liczba mieszkańców miast w Polsce, to nawet tego nie wyłapie, ale porówna sobie Kielce-Szczecin na podstawie takowych informacji i będzie wprowadzony w błąd. Mnie to od razu wpadło w oko i wyłapałem. Na koniec zaapeluje. Promujmy swoje małe ojczyzny zacięcie i z pasją, ale nie przesadzajmy co do ich rzeczywistych wielkości. Liczb nie oszukasz ;)

Opis...

Na półkach: , , , , , , , , ,

Dopiero skończyłam. Odkładałam na bok. Starałam się jak mogłam. Poważnie. Wręcz się zmuszałam, żeby NIE CZYTAĆ. Bałam się zbyt szybkiego końca. I już mam ochotę czytać od nowa. W kółko. Wałkować jak ulubioną płytę. Przewijać replay do upadłego. Do zdarcia płyty. Do wytarcia się ostatnich stron książki. Tak wsiąkłam w ten klimat.
Dla niczego nieświadomych - Jakub Porada - jest dziennikarzem TTV i TVNu24. Z kamerą objeździł kawałek świata. I Polski. W osobistym przewodniku przekazuje zalewie zalążek naszego pięknego kraju. Niczym na tacy podaje sekretny przepis na udaną potrawę. Udany wypad weekendowy. Tych wypadów jest 10, na każdą porę roku, na inny kraniec Polski.
Sprawa nie jest tak prosta i oczywista, jak by się mogło wydawać. Nie ma gotowego środka na podróż. Ten przewodnik, to nie pójście na łatwiznę. Oferta z biura podróży z gotową listą 'do odhaczenia'. To dziennik zapalonego turysty dementującego plotki i ludowe podania. Zapełniony zabawnymi anegdotami z życia 'w drodze'. Osoby z dużą wiedzą, dystansem do siebie, ciekawością świata i ludzi.
Przydatny będzie szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tanim podróżowaniem. Zasięgnąć można wiedzy, gdzie szukać noclegów, różnych form transportu, ciekawych, nietypowych, miejsc do zwiedzania. Dla mnie był świetną formą rozrywki. Sama bardzo lubię zwiedzać, szczególnie nie oczywiste tereny, miasta, przestrzenie.
Szczególnie przypadły mi do gustu "podróż za jeden uśmiech", randka z Lubaniem i zamkiem Czocha. Ta pierwsza, ponieważ miło było pośmiać się troszkę z wyprawy dziennikarza w moje Beskidy. Dosłownie rzut beretem od rodzinnych stron. Mała Czantoria nie okazała się taka mała. Kuba miał zakwasy ;-) Natomiast zamek niczym z Harrego Pottera jest na mojej prywatnej liście do zobaczenia, poczucia, posmakowania rodzimych potravin.
W głowie rozbrzmiewa mi piosenka Laserów. Idealnie dopasowana do tego przewodnika.

"Droga zostaje w tyle
I światła miasta
Wyłączam się na chwilę
Do siebie wracam
Zostanę dzisiaj tu
Nie potrzebuję słów"

Dziękuję Jakubie, miło było ROBIĆ NIC.

Dla niczego nieświadomych - Jakub Porada -...

Na starcie powiem: "Porada da radę. Tanie latanie." była lepsza.
Co prawda, ta książka (poradnik) nie jest zła, ale...
Świetnie opisana Polska i genialnie udowodnione przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie". Pan Jakub daje tak świetne rady na zaplanowanie/realizację dwudniowych wycieczek, że aż chciałoby się w tej chwili spakować plecak i poszukać taniego połączenia.
Najbardziej chciałabym zobaczyć Lubań, Szczecin i Świnoujście :)
Polecam każdemu kto nie chce czytać długich, nudnych książek podróżniczych.

PS- tylko niekiedy odniosłam wrażenie o "lekkim cwaniactwu" autora, ale to tylko moje zdanie.

Na starcie powiem: "Porada da radę. Tanie latanie." była lepsza.
Co prawda, ta książka (poradnik) nie jest zła, ale...

Podróżniczo po Polsce jak najbardziej "cudze chwalimy, a swego nie znamy " A tu proszę można zrobić sobie krótki wypad i pozwiedzać. Jest to dobry poradnik, w którym mamy podane strony by sobie znaleźć środek transportu jak i miejsce by przenocować, są sugestie co zjeść i co zobaczyć. Czyli mamy prawie wszystko w pigułce. Moje ale są zdjęcia autora ale mało widoków miejsc odwiedzanych ;) To ja poproszę jeszcze raz po Polsce.

Bardzo przyjemna lektura 😊 Trochę pamiętnik z podróży , trochę przewodnik , z mnóstwem podpowiedzi przydatnych w planowaniu podróży . Aż chciałoby się spakować ... 🚌🚗🚲✈️⛴

Poznaj kulturalne oblicze Poznania, wybierz się na dansing w Świnoujściu, poczuj magię Beskidów, spotkaj łosia w dolinie Biebrzy i odwiedź dolnośląską Loarę.

Dziesięć weekendowych wypadów w ciekawe zakątki naszego kraju widzianych okiem Jakuba Porady, specjalisty od taniego podróżowania. To osobisty przewodnik po znanych turystycznych szlakach i mniej popularnych zakątkach kraju. Podróżuj tanio i często, odkrywaj, poznawaj, inspiruj siebie i innych.

Polska da radę to przewodnik osobisty, co oznacza, że nie wymienia wszystkich możliwych atrakcji, a jedynie te, które szczególnie zainteresowały autora- czasem dlatego, że mało kto o nich wie,a czasem odwrotnie: żeby przekonać się, czy "oczywista oczywistość" rzeczywiście cieszy się zasłużoną renomą.
Autor wybrał dziesięć podróży. Są to zarówno nadmorskie kurorty, jak i górskie miejscowości, są zamki na Dolnym Śląsku oraz bajeczny krajobraz w dolinie Biebrzy. Wybrał tez różne środki lokomocji. I zrobił to nie bez przyczyny.
- Bo chce, żebyśmy podróżowali do pięknych miejsc.
- Bo chce, żebyśmy podróżowali tanio oraz umieli korzystać z oferowanych przez sieć narzędzi i promocji, które kapią jak z nieba. Samoloty, pociągi, tramwaje i promy.
- Bo che, żebyśmy podróżowali często.
Autor ma świadomość, że nie wszystkie okolice zostały przez niego dogłębnie zbadane. Jak wspomina to osobisty zapis podróży, a także indywidualne spojrzenie na miejsca, w których był i do których często ma ochotę wracać.

Książka przydatna w podróży i w czasie planowania podróży. Zawiera sporo ciekawostek dotyczących danych miejsc. Warto posiadać taką książkę w swoim księgozbiorze.

10 kolejnych podróży tym razem po naszym pięknym kraju! Ustroń, Poznań a może Świnoujście? Każde z tych miast skrywa swoją piękną stronę i to własnie pokazuje Pan Jakub Porada w swoim osobistym przewodniku po Polsce. Polecam!

Dzięki tej książce na nowo odkryłem Polskę!

Dzięki tej książce na nowo odkryłem Polskę!

• Podróże
  • 2015