Praski elementarz

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
7,13 (119 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
11
8
30
7
49
6
24
5
3
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375362770
język
polski

"Praski elementarz jest eseistyczną opowieścią o niezwykłych pisarzach ostatnich stu lat najbardziej zjawiskowej z europejskich stolic. Trwałość tej literatury okazuje się najważniejsza. Tak pojmowana literatura staje się bowiem wartością niezmienną, absolutną, bo nieustannie inspirującą, pozwalającą porządkować świat (przynajmniej ten własny), odnajdywać w nim siebie, swoje miejsce. W esejach...

"Praski elementarz jest eseistyczną opowieścią o niezwykłych pisarzach ostatnich stu lat najbardziej zjawiskowej z europejskich stolic. Trwałość tej literatury okazuje się najważniejsza. Tak pojmowana literatura staje się bowiem wartością niezmienną, absolutną, bo nieustannie inspirującą, pozwalającą porządkować świat (przynajmniej ten własny), odnajdywać w nim siebie, swoje miejsce. W esejach Kaczorowskiego ta stałość literatury jest tym wyrazistsza, im bardziej kruche i przemijające okazują się porządki historii oraz granice krajów. (…) A ton tych wypowiedzi, esencjonalnie szczery, nostalgiczny i przejmujący, nie pozostawia wątpliwości, że dla Kaczorowskiego prascy pisarze są autorami najważniejszego z elementarzy uczuć".
Jarosław Bytner

"Przedwojenna Praga, opisana przez polskiego autora choćby w 'Rodzinnej Europie', odurzająca 'powietrzem jak z pianki, pełnym śmiechów i muzyki, winiarniami w wąskich uliczkach koło Hradczan' należała do przeszłości. Aleksander Kaczorowski potrafił jednak odkryć w ostatnich latach ponurego dwudziestolecia pod warstwą szarości Pragę żywą (...)".
Vaclav Burian

"Praski elementarz urzekł mnie od pierwszych stron... Wprost zdumiewające, jakie bogactwo informacji, spostrzeżeń i refleksji Aleksander Kaczorowski zdołał zawrzeć w kilku krótkich esejach! ... ta książka to sama esencja 'czeskości'".
Aleksander Fiut

"To książka nie tylko napisana żywo, zajmująco i z doskonałym wyczuciem pointy, ale wręcz fascynująca... kultura czeska trafiła do kogoś, kto nie tylko z niej czerpał, ale i potrafił się odwdzięczyć".
Leszek Engelking

"W tle tych wszystkich życiorysów jest i sam Alik – spóźniony trochę, w barze nad kuflem piwa... Ta sytuacja nadaje jego esejom ton łagodności i przyzwolenia w ocenie połamanych losów".
Krzysztof Czyżewski

"To zapis stanów duszy człowieka, który zachorował na Pragę i przekonujące wyjaśnienie, że choroba ta nie jest szaleństwem, lecz jak najbardziej zrozumiałą fascynacją, której w mniejszym lub większym stopniu ulega każdy czytelnik Hrabala. Nie wszyscy, rzecz jasna, są tak zdeterminowani, by od razu jechać do Pragi... W zastępstwie powinni więc wybrać się na podróż wirtualną, w której Kaczorowski jest doskonałym przewodnikiem".
Edwin Bendyk

"Ta książka doskonale tłumaczy, dlaczego w ostatnim czasie język polski stał się jednym z najczęściej słyszanych na ulicach czeskich miast".
"Lidove noviny"

 

źródło opisu: czarne.com.pl

źródło okładki: czarne.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1410
almos | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Kolejny rodak zafascynowany naszymi południowymi sąsiadami wydał zbiór esejów o czeskich pisarzach XX wieku: o Kafce, Haszku, Hrabalu, Kunderze i wielu innych. Przy okazji dowiadujemy się sporo o powikłanej historii Czech(osłowacji) w ostatnim stuleciu. Przepojone to wszystko zachwytem nad literaturą czeską i nad Pragą – miastem magicznym. Bardzo ciekawa lektura dla amatorów tej literatury.

W tym zbiorze esejów pisze przede wszystkim Kaczorowski o najwybitniejszych pisarzach czeskich XX wieku, ale też sporo tam fascynujących rozważań o Pradze i o Czechach. I tak, w szkicu otwierającym książkę pięknie opowiada praskich knajpach w czasach komuny, prawdziwym centrum życia tamtejszego, także duchowego: „to w knajpie przyjmowało się ciało i krew czeskiej ziemi – wieprzowinę z kapustą i knedlami oraz „mleko kozła” z Velkych Popovic.” Niestety „Wiosną 1990 roku do tej „arkadii” realnego socjalizmu wtargnął kapitalizm i w ciągu kilku lat wywrócił ją na nice”, no właśnie...

Może najważniejszy i najpiękniejszy jest esej o Hrabalu, pełen uwielbienia dla tego giganta XX wiecznej prozy czeskiej, które podzielam. Pisze autor o jego powikłanym życiorysie, a zwłaszcza o współpracy z komunistami w latach 70-tych: „Niektórzy nie mogli mu tego wybaczyć. „Co, ktoś taki ma być najsłynniejszym czeskim pisarzem? - mówili. - Ten knajpiany błazen, konformista, kolaborant?”” No, ale to JEST najsłynniejszy i najlepszy czeski pisarz XX wieku, a jego krytycy, do pięt nie mu nie dorastają! W sumie bardziej był i jest ceniony za granicą niż w ojczyźnie, skąd my to znamy...

Bardzo ciekawy jest szkic o Haszku, który: „W zgodnej opinii znajomych był człowiekiem niezdolnym do uzyskania jakiejkolwiek stabilizacji życiowej, choć wielokrotnie podejmował takie próby. Cierpiał na melancholię, ze stanów euforii wpadał w głęboką depresję.” A przy okazji pisze Kaczorowski o przedwojennej Czechosłowacji, wykrojonej z Imperium Habsburskiego w sposób sztuczny: Kafka, rodowity Niemiec stał się z dnia na dzień obywatelem czeskim, a 3,7 miliona Niemców mieszkających w Sudetach, nie chciało mieć nic wspólnego z Czechami. I skończyło się to źle...

Świetny jest szkic o Skvoreckim, twórcy prześmiesznego 'Batalionu czołgów', prawdziwego kontynuatora Haska. Fascynująco pisze Kaczorowski o 'Przypadkach inżyniera ludzkich dusz' tegoż, trzeba kupić i przeczytać...

Wnikliwie pisze Kaczorowski o Milanie Kunderze, tym cudownym dziecku czeskiej prozy, nieprzypadkowo zatytułowany: 'Przed czym ucieka Milan Kundera?'. Pisarz bowiem wyemigrował z kraju w połowie lat siedemdziesiątych, w gruncie rzeczy uciekł od ojczyzny i od macierzystego języka: „jest od trzydziestu lat obywatelem francuskim, od ćwierć wieku pisze w języku Diderota.” Ale to nie przyniosło mu ulgi: „francuskie powieści Kundery pozostawiają niedosyt, czasami budzą zażenowanie”.

Bardzo to była dla mnie ciekawa lektura, ale to rzecz nie dla każdego, trzeba znać trochę tę literaturę, żeby w pełni pojąć i docenić eseje Kaczorowskiego.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Zmowa byłych żon

"Zmowa..." zaskakująca.Nie spodziewałam się takiego zakończenie.Dlatego pewnie zyskała więcej w mojej ocenie.Polecam

zgłoś błąd zgłoś błąd