Kompromis. 13 opowiadań albańskich

Tłumaczenie: Dorota Horodyska
Seria: Meridian
Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
Albania, opowiadania

Wybór opowiadań pisarza z Tirany, nagradzanego na festiwalach literackich we Włoszech i Francji, dotychczas w Polsce niepublikowanego. "Opowiadania Aliçki są lapidarne, narracja ograniczona do minimum, charakterystyka bohaterów skrótowa, często wręcz jednozdaniowa. Precyzyjna. Przychodzi na myśl literatura rosyjska i maksyma Czechowa: "Kratkost - sestra talanta". Chciałoby się życzyć z całego serca autorowi, aby pozostał jej wierny. Głównym bohaterem opowiadań jest absurd - czy to totalitaryzmu, czy transformacji. Absurd w każdej postaci. Idealny. Aliçka go nie ocenia. Pokazuje tylko jego skutki. Beznamiętnie, z dystansem. Absurd sam się broni. Walczy do upadłego. I pada pokonany. Śmiechem". (Dorota Horodyska)

Wybór i przekład z języka albańskiego oraz posłowie: Dorota Horodyska.

Dorota Horodyska dostała "Srebrne Pióro" za najlepszy przekład prozy albańskiej na język obcy w 2002. Przyznawaną od pięciu lat przez ministerstwo kultury Albanii najbardziej prestiżową w tym kraju nagrodą wyróżniono ją za książkę Ylljeta Aliçki Kompromis, wydaną w Polsce przez "Pogranicze".

źródło opisu: pogranicze.sejny.pl

źródło okładki: pogranicze.sejny.pl