Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Anna Laurent
Wydawnictwo: Kurpisz
Kush e solli Doruntinën?
Róża_Bzowa

Niniejsza książka to krótka opowieść - relacja z pewnego śledztwa. Fascynuje opisem obyczajów dla nas niepojętych, wręcz bajkowych, ale pozostawia w czytelniku uczucie niepokoju. Powieści Kadarego to najczęściej wielkie narracje epickie z - mniej lub bardziej - niejasnym, ale zdecydowanym przesłaniem moralnym

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: Internet

WojciechZmudzinskiSJ | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Mówi się, że nie ma głupich pytań. Są jednak pytania absurdalne, które zamiast wyjaśniać rzeczywistość, tworzą legendy. Pytanie, które albański pisarz stawia na okładce swojej książki, może wziąć na poważnie jedynie szaleniec i geniusz. Co się dzieje w tej minipowieści, że pochłonąłem ją w ekspresowym tempie?

Pani Vranaj, od czasu, gdy wydała swoją jedyną córkę Doruntinę za przybysza z dalekiego kraju i na wojnie poległo jej dziewięciu synów, żyła samotnie. Rozłąka z córką i horror wojny, która zabiła jej synów nie wydają się być interesującym tematem dla Kapitana Stresa i jego zastępcy - bohaterów powieści Ismaila Kadarè zatytułowanej "Kto przyprowadził Doruntinę?" Tajemniczą zagadką, która ich nurtuje, jest przybycie zza gór córki Doruntiny. Wszyscy zadają sobie jedno pytanie: Kto przyprowadził Doruntinę z tak daleka? Ona sama twierdzi, że towarzyszył jej w drodze Konstantyn - jeden z nieżyjących od trzech lat braci. Kapitan zadaje sobie pytanie: Czy martwy człowiek mógł powstać...

Marcin Senderski | 2014-01-02

Szybko się czyta. Surrealistyczne, ale bardzo klimatyczne.

Karaś | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane