Ja, Klaudiusz

I, Claudius
kladiusz, starozytny, rzym, cesarstwo,
historyczna
pastelova

Matka nazywała go monstrum stworzonym, lecz nie dokończonym przez naturę. Babka, Liwia, odnosiła się doń z pogardą. August wolał nie pokazywać się z nim publicznie, choć dostrzegał jego zalety. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny.
Niniejsza powieść obejmuje pięćdziesiąt lat życia Klaudiusza do momentu objęcia przez niego godności cesarskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2012

źródło okładki: http://publicat.pl/ksiaznica/

ChicaDeAyer | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Byłam przekonana, że ta książka mnie zachwyci. W założeniu ma wszystko, by tak się stało – wspaniały punkt wyjścia w postaci umiejscowienia akcji w czasie (od zawsze mam zacięcie historyczne, a starożytność umiłowałam w sposób szczególny), barwne postaci, które nie potrzebują szczególnego upiększenia i podkręcenia przez twórcę, a jedynie dopieszczenia, bo same w sobie są arcyciekawe. Ale, niestety, ten tytuł nie sprostał początkowym oczekiwaniom.

Być może to pokosie tego, że te były aż nadto wygórowane. A może problem leży po części we mnie, bo od szkoły średniej trochę czasu minęło i zabrakło kompleksowej wiedzy historycznej by dostarczenie ogarnąć siatkę powiązań i relacji. W obliczu mnogości rozlicznych wątków – zwłaszcza przy takim sposobie prowadzenia relacji – ta kwestia może sprawiać laikowi nieco problemów, bowiem podstawy podstaw nie są w moim odczuciu wystarczające by wyciągnąć z lektury maksimum. Stąd też sam proces czytania zajął mi sporo czasu – nie tylko z powodu...

edit3008 | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Rewelacyjna !
Polecam bo to wspaniała powieść historyczna.
Pamiętam trochę serial z lat 70-tych, który wiem, że mi się podobał i z którego najbardziej właśnie zapamiętałam Kladiusza i szalonego Kaligulę.
Nie żałuję, że sięgnełam po książkę właśnie teraz, bo gdybym zrobiła to jako nastolatka to nie jestem pewna czy doceniłabym ją tak jak teraz.
Polecam szczerze nie tylko miłośnikom historii starożytnego Rzymu, ale każdemu, bo to doskonała książka.

Tomasz | 2016-04-05
Przeczytana: 30 marca 2016

Fabularyzowana opowieść o jednym z najbardziej kontrowersyjnych cesarzy Rzymu. Klaudiusz obejmuje godność po zmordowanym bratanku, Kaliguli. Pogardzany, wyśmiewany z początku kaleka zostaje obwołany,wbrew swojej woli, rzymskim cesarzem.
Świetnie napisana powieść historyczna.
Dla każdego.

AllAboutEve | 2015-11-25
Przeczytana: 2015 rok

Ta powieść to brylant wśród powieści historycznych.
Imperium rzymskie oraz osobistości dynastii julijsko-klaudyjskiej ożywają na stronach tej powieści. Mamy tu świetny obraz ówczesnego społeczeństwa, rzymskiej kultury i religii, a także bardzo dobry wgląd w świat polityki, jaką prowadził Rzym.
Dzięki tej powieści można nie tylko lepiej poznać, ale przede wszystkim lepiej zrozumieć ówczesny antyczny świat.
A czy cesarz Klaudiusz był faktycznie taki, jakim opisał go Graves? No cóż, trzeba by poczytać źródła. Nie zmienia to faktu, że obraz cesarza Klaudiusza, niedocenionego i lekceważonego za życia, wygląda tu naprawdę autentycznie.
Jeżeli chcecie się zatem dowiedzieć więcej o ówczesnej epoce, kto z kim był spokrewniony, kto kogo musiał poślubić i dlaczego oraz kto kogo otruł, to czytajcie.

Strega | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2013 r.
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Znakomita książka. Żywy styl pisania, fascynujący bohaterowie, historie mrożące krew w żyłach. Na dodatek wszystko opisane z dużą dbałością o prawdę historyczną.

Shimik | 2016-01-25

Jeśli mam podejść do sprawy szczerze to powiem, że książka mnie nie zachwyciła ani nawet nic specjalnego sobą nie prezentowała. Więc nie rozumiem tak wysokiej oceny społeczności. Nie powiem przedstawiony obraz Rzymu jest nadzwyczaj udany, a poza tym to raczej nic specjalnego. Poświęciłem na nią trochę czasu, a i tak go żałuję. Ale cóż czasami trafiają się też takie nietrafione książki, nic się na to nie poradzi. W każdym razie już wiem, że ta książka więcej nie będzie mnie kusiła. Teraz po prostu trzeba się zabrać za coś innego i może tym razem się lepiej trafi...

Łukasz Kuć | 2010-05-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: kwiecień 2009

Według mnie jest to jedna z najlepszych powieści historycznych. Autor przedstawia bardzo wiarygodny obraz antycznego świata. Poza tym wartość historyczna dzieła jest dość duża, Graves nie przerabia faktów tak aby mu pasowały do całości. Zamiast tego tam gdzie pojawiają się luki w faktografii, autor wymyśla najbardziej, według niego, prawdopodobną wersję wydarzeń. Książka jest naprawdę znakomita.

wabag | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Historia zawsze stanowiła moją pasję. Jednakże zwykle była to historia dotycząca czasów nam najbliższych, tj. XIX i XX wieku. Gdy w szkole tematem zajęć była starożytność, nie mogłem się doczekać kiedy wreszcie dobiegnie ona końca. I oto wiele lat później stały się dwa cuda.

Pierwszym było cudowne odnalezienie i wyemitowanie w telewizji serialu BBC z 1976 roku "Ja, Klaudiusz" w wersji z polskimi aktorami użyczającymi swych głosów oryginalnym artystom brytyjskim. Muszę napisać, że ta wersja uważana była za zaginioną i w legendach (już niewielu pamiętało emisję serialu sprzed kilkudziesięciu lat) uważana była za mistrzowskie dzieło polskiej szkoły dubbingu.

Drugim cudem było to, że historia Rzymu i jego władców opowiedziana w serialu była na tyle wciągająca, że momentalnie zapragnąłem dowiedzieć się czegoś więcej o czasach pierwszych Cezarów oraz przeczytać powieść Roberta Gravesa "Ja Klaudiusz", na podstawie której powstał serial.

Rzadko zdarza mi się, abym film stawiał ponad...

almos | 2018-01-19
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Historia Klaudiusza, członka rzymskiej rodziny cesarskiej, przez niego samego opowiedziana. To dramatyczna opowieść o walce o władzę i eliminowaniu politycznych przeciwników; starożytni świetnie wiedzieli jak robić politykę. Przy okazji dostajemy opis kawałka historii Starożytnego Rzymu i świetny obraz ówczesnych obyczajów. Znakomita powieść historyczna i polityczna, klasyka w swoim gatunku.

Książka, napisana przez Gravesa w latach 30., jest subiektywnym opisem kawałka historii Starożytnego Rzymu, opowiedzianym przez Klaudiusza. Wyrzutek w rodzinie cesarskiej: wcześniak, kulejący, jąkający się, ułomny fizycznie, był wyśmiewany, odrzucany, separowany od rodziny i nienawidzony przez babkę Liwię, prawdziwą głowę rodu. Z drugiej strony to chłopiec inteligentny, zakochany w historii, ale też głęboko przeżywający odrzucenie. I taki to człowiek opisuje dzieje rodziny cesarskiej z wielką przenikliwością i ironią.

Paradoksalnie, marginalizacja i lekceważenie okazują się zbawienne,...

Nitager | 2016-06-21

Powieść wspaniała. Solidnie zakotwiczona w realiach historycznych. Opisuje niemal wszystko to, co sam Klaudiusz mógłby nam opowiedzieć. Niemal podręcznik historii początków Imperium Romanum w przystępnej formie opowieści. Książka włoży czytelnikowi do głowy bez porównania więcej informacji niż lekcja historii. Uważam, że tak właśnie należy uczyć historii - poprzez opowieść naocznego świadka wydarzeń. Dzięki temu czytelnik lepiej kojarzy fakty i postacie, przynajmniej te najważniejsze, nie mylą mu się między sobą.
Są oczywiście pewne przekłamania, ale generalnie autor starał się być wierny prawdzie historycznej, jakby sam zadał sobie zadanie napisania podręcznika historii i z zadanie tego wywiązał się znakomicie.
Powieść jest fikcyjnym zapisem wspomnień IV Cesarza Rzymu od czasów dzieciństwa do chwili intronizacji. Przytacza tu również opisy wydarzeń przed swoim narodzeniem, które znał z relacji osób trzecich, lub zapisków historycznych. Jakkolwiek narratorem jest Klaudiusz, nie...