Ja, Klaudiusz

Okładka książki Ja, Klaudiusz
Robert Graves Wydawnictwo: Książnica Cykl: Klaudiusz (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
kladiusz starozytny rzym cesarstwo
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Taki angielski Sienkiewicz -dobrze się czyta ,ale historycznie to stek bzdur.

Taki angielski Sienkiewicz -dobrze się czyta ,ale historycznie to stek bzdur.

Czytanie było prawdziwą przyjemnością. Atutem tego - klasycznego już - dzieła, jest to, że można się sporo dowiedzieć o historii starożytnego Rzymu. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę. Przede wszystkim jest to po prostu świetna powieść.

Genialna książka

Genialna książka

Genialna książka.

Genialna książka.

Ta książka to uczta dla duszy. Tematyka historyczna zawsze była mi bliska. W tej książce historia splata się z psychologicznymi schematami wpływania jednych ludzi na drugich. Pajęcza sieć intryg, knowań, zbrodni i wszelkiego moralnego plugastwa. Jeśliby pominąć fakt, że cała rzecz dzieje się w odległej starożytności, to można tu dostrzec całą masę postaw i zachowań współczesnych ludzi (zwłaszcza z kręgu polityków).

Arcydzieło z czasów rzymskich na papierze. jedni wolą czytać Gravesa i jego sagę, inni oglądać dwie serie "Rzymu". Ja uwielbiam to wszystko razem!

OK, przyznam, że nie rozumiem fenomenu tej książki. Mnie osobiście ona raczej zanudziła.

Można łatwo się pogubić w tym o kim pisze autor książki, w tych wszystkich Neronach i Tyberiuszach. Drzewo genealogiczne rodziny cesarskiej było niesamowicie skomplikowane. Nie do końca wiedziałem o kim konkretnie pisze autor w danym momencie, ale w sumie nie był to duży problem, gdyż historie tych postaci mnie kompletnie nie zainteresowały (pomimo faktu, że generalnie lubię książki historyczne, w tym fabularyzowane).

Cała powieść pisana tym samym jednostajnym tempem - czytamy kilkaset stron pamiętnika. Rozumiem zamysł, w praktyce jednak wyszło to po prostu nudno.

Ponadto, mam wrażenie, że druga część książki delikatnie różni się od pierwszej. Akcja przybiera na wartkości (dzięki Tyberiuszowi i Kaliguli zapewne), ale też była pisana jakby w pośpiechu. Nie wiem czy jest to kwestia tłumaczenia, ale w pewnym momencie występowały postaci, które zmieniały płeć co zdanie lub akapit. Mocno w oczy też rzuciło mi się też wyrażenie, które Kaligula wykrzykuje do żołnierzy w pewnym momencie (str. 452 bodajże), a mianowicie "Chwała Bogu!"...

Na plus masa opisanych zdarzeń historycznych i próba (w zdecydowanej większości udana) podszycia się pod Klaudiusza. Dużo rzeczy o starożytnym Rzymie (chociażby zabobonność ówczesnych mieszkańców) zostało bardzo dobrze odzwierciedlonych przez sam styl pisania.

Mimo, że książkę czytałem bardzo dawno temu, to wspominam z zachwytem. Świetnie napisana, genialna "fabuła". Warto kontynuuować wraz z drugą częścią "Klaudiusz i Messalina". Autorowi udało się uciec od banalnej historii, a jednocześnie nie zanudzać przerostem formy nad treścią. Świetnie oddane realia tamtych czasów z perspektywy władcy i problemów z jakimi musiał się mierzyć. Trudno znaleźć inną tak dobrą powieść historyczną.

"Ja, Klaudiusz" był na mojej liście must read od wieków.

Lata mijały i chyba z przekory po niego nie sięgałam. Bo i tematyka, którą jako historyczny freak uwielbiam, i mój ulubiony okres historii starożytnego Rzymu, i cesarz, którego dzięki Krawczukowi wyjątkowo cenię, i masa pozytywnych opinii o samej książce. Kajam się. Powinnam była przeczytać ją dawno, dawno temu, bo to świetna powieść historyczna. Jest jak Klaudiusz. W zalewie wyrobów książkopodobnych nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie szuka swego.

Jest po prostu, co rzadkie, przyzwoita.

"Ja, Klaudiusz" był na mojej liście must read od wieków.

Wyśmienita powieść historyczna, która na zawsze utkwi mi w pamięci. Opisuje drogę tytułowego Klaudiusza do momentu, jak został cesarzem rzymskim krok po kroku. Jestem pod wrażeniem, że autor książki zdecydował się umieścić bohatera jako narratora, żeby czytelnik został łatwo wtajemniczony w dzieje starożytnego Rzymu (najlepsze miasto świata, jakie kiedykolwiek powstało, wiem bo miałem okazję tam być i przez cały tydzień byłem olśniony). Niektórzy dowiedzą się też, że nazwa miesiąca - sierpień, pochodzi od jednego z poprzedników Klaudiusza, Augusta. Relacje z kobietami miał burzliwe, ale Kaliguli nie prześcignął, bo ten drugi to dopiero był strasznie zboczony. Nie zawsze też miał dobre zamiary wobec społeczności Rzymu, bo w końcu był cesarzem i musiał bronić swoich własnych interesów, by się utrzymać na szczeblu władzy. Polecam każdemu, kogo interesuje historia. Bo to ona jest nauczycielką życia, a nie matematyka, jak to nam wmawiają w szkole.