Ja, Klaudiusz

Robert Graves Wydawnictwo: Książnica Cykl: Klaudiusz (tom 1) powieść historyczna
I, Claudius
Stefan Essmanowski
kladiusz starozytny rzym cesarstwo
Inne

Na półkach: , , , ,

Kiedyś patrząc na grube „tomiska” o rzymskich cesarzach czy filozofach obiecałam sobie, że kiedy będę gotowa, to je przeczytam. I tak zaczęłam spełniać WŁASNE wyzwanie.
Nie było lekko. „Ja, Klaudiusz” to powieść historyczna o dużej objętości z drobnym drukiem, ale przede wszystkim trudna tematycznie. Mimo, że to FABULARYZOANA BIOGRAFIA napisana w formie pseudo...

Cudowna książka! :)

Świetna książka. Powieść nie tylko historyczna, aczkolwiek nią jest, ale w pełni akcji, zawoalowane intrygi a czasem nawet jawne i permanentne. Gorąco polecam.

73/100/2020
Klasyk, wiadomo. Ale jak się czyta! Jeżeli lubicie intrygi, politykę, plotki, rozpasanie i mordy to coś dla was.
W książce występuje bardzo dużo postaci, do tego o podobnych lub takich samych imionach, gubiłam się w nich na całego, ale to nie szkodzi. I tak wszyscy albo zostawali zabici poprzez otrucie lub pchnięcie sztyletem, albo popełniali samobójstwo -...

Po przeczytaniu pierwszego tomu pt "Ja, Klaudiusz" doszedłem do wniosku, że książka Pana Roberta Gravesa spokojnie mogłaby być lekturą uzupełniającą w liceach. No ale to nie ja odpowiadam za to, co czytają i będą czytać uczniowie szkół średnich (może to i lepiej;-)).

Co prawda jest to powieść historyczna i można mieć wobec niej oczywiste zastrzeżenia dotyczące...

Kawał dobrej literatury

Co za książka! Co za historia! Jeżeli ktoś nie przepada za powieściami historyczny, to powinien sięgnąć po "Ja, Klaudiusz" - gwarantuję, że zmieni zdanie. Robert Graves piszę tak, że od jego książki nie sposób się oderwać. Polecam!

Z większością pozytywnych opinii się zgadzam, więc pozwolę sobię wspomnieć o moich nieznacznie negatywnych odczuciach. Po pierwsze jeśli ktoś chce uczciwie orientować się we wszystkich koligacjach wymaga to dużego skupienia, a czasem i powrotu o kilka/kilkanaście stron dla upewnienia się. Pod koniec trochę już męczą te same, ograne schematy zachowań (na szczęście powiew...

Dobra książka, wciągnęła mnie specjalnie.
Ciężko się czyta, ale nie nudziła.
Interesujący sposób narracji, na pewno nie dla każdego. Nie znaczy to, że to źle. Po prostu nie każdemu może podpasować.
Sama fabuła bardzo interesująca. Intryga na intrydze. Można się było pogubić, ale mówię to jako komplement.

Fabularyzowana opowieść o jednym z najbardziej kontrowersyjnych cesarzy Rzymu. Klaudiusz obejmuje godność po zmordowanym bratanku, Kaliguli. Pogardzany, wyśmiewany z początku kaleka zostaje obwołany,wbrew swojej woli, rzymskim cesarzem.
Świetnie napisana powieść historyczna.
Dla każdego.

Dyskusje