Żongler światów

Cykl: Ringworld - Flota Światów (tom 2) | Seria: Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo: Solaris
Juggler of Worlds: 200 Years Before the Discovery of the Ringworld
Gośka

Space opera osadzona w uniwersum Poznanej Przestrzeni, znanej z głośnej powieści Larry’ego Nivena „Pierścień”. Kontynuacja „Floty Światów”. Jeden ze światów Lalkarzy zostaje przechwycony przez ludzkich Kolonistów. Nie znają oni koordynatów planety Ziemia i próbują wymóc na swych dotychczasowych panach pełną niezależność. Lalkarzom udaje się zawrzeć porozumienie, ale jeszcze więcej kłopotów...

Kontynuacja „Floty Światów”. Jeden ze światów Lalkarzy zostaje przechwycony przez ludzkich Kolonistów. Nie znają oni koordynatów planety Ziemia i próbują wymóc na swych dotychczasowych panach pełną niezależność. Lalkarzom udaje się zawrzeć porozumienie, ale jeszcze więcej kłopotów przysparzają im ludzie na Ziemi. Wieść o tym, że w jądrze Galaktyki doszło do reakcji łańcuchowej i serii wybuchów supernowych wywołuje ucieczkę Lalkarzy z systemu słonecznego. Ich eksodus jest ciosem dla ekonomii Ziemi. Agent Ausfaller rusza tropem manipulacji Lalkarzy.
Sytuacja w Poznanej Przestrzeni komplikuje się jeszcze bardziej, bo w kosmosie odkryto system zbudowany z antymaterii, a kzinowie poszukują starożytnych artefaktów po wymarłej rasie, do której należała niegdyś cała galaktyka. Jeśli odnajdą broń, układ sił może się zmienić diametralnie. Również tajemnicza rasa gwiezdnych wędrowców, Outsiderów, ma ukryte cele.

źródło opisu: Solaris, 2012

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/zongler_swiatow/

pawelo73 | 2018-08-06

tak samo jak i reszta twórczości Nivena od lat 90-tych XX w. - nudny, genderowy fast food w dodatku niesmaczny

Andi | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Książka dzieli się na dwie części.

W pierwszej części (tak mniej więcej 1/2) mamy rozwinięcie niektórych wątków z poprzedniego tomu trylogii, z "Floty światów".
Autorzy dodają dużo szczegółów oraz spojrzenie na te wątki z innego punktu - z punktu Ziemian.
Przez to, że znamy mniej więcej wydarzenia, to ta część wydaje się mniej ciekawa.

Za to w drugiej połowie książki mamy opisane nowe wydarzenia, a nie jedno kroć zaskakujące :)

Warto przeczytać, tym bardziej jak się chce przeczytać trzeci tom, a ja zamierzam go przeczytać.