Poszukiwacz

Tłumaczenie: Jolanta Pers
Cykl: Alex Benedict (tom 3)
Wydawnictwo: Agencja Solaris
Seeker
9788389951915
mcdevitt, science-fiction, benedict

„Poszukiwacz” to trzeci tom luźno ze sobą powiązanych opowieści o Aleksie Benedikcie, galaktycznym handlarzu antykami i detektywie z konieczności. Na rynku antyków pojawia się tajemniczy kubek, który prawdopodobnie pochodzi ze statku międzygwiezdnego sprzed dziewięciu tysięcy lat. Tropy prowadzą do Margaret i Adama Wescottów, którzy zginęli w lawinie, zanim zdążyli poinformować o pewnym obiecującym odkryciu, mogącym wiązać się z Margolianami, niezadowolonymi z ziemskiego systemu politycznego kolonistami, którzy kiedyś opuścili Ziemię i ślad po nich zaginął. Nikt nie wie, czy dotarli do miejsca przeznaczenia i założyli kolonię.

Akcja, pełna nagłych zwrotów i dramatycznych wydarzeń, toczy się w licznych miejscach znanego już czytelnikom uniwersum: od półświatka Andiquaru, przez stację kosmiczną w pobliżu czarnej dziury, po Ziemię, kolebkę całej ludzkości, i planety zamieszkałe przez Aszijurów, gdzie kryją się kolejne elementy historycznej układanki, jakie musi odnaleźć i złożyć Alex Benedict.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/poszukiwacz/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/poszukiwacz/

Rocy7 | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Najbardziej pełna akcja książka z serii. Wciągająca tajemnica i bardzo ciekawa hipoteza związaną z niebezpieczeństwami przy zakładaniu nowych koloni w kosmosie. Interesujący jest motyw planety wyrwanej z orbity przez wędrowne słońce i problemów cywilizacji rozwijającej się w takich warunkach.

Akcja całej trylogii co prawda rozgrywa się w przyszłości, lecz pomijając podróże międzygwiezdne, rasy obcych, SI czy nowoczesną technologię mielibyśmy do czynienia z typowymi kryminałami. Nie jest to military...

dyngoshowski | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Literatura science fiction przyzwyczaiła mnie do niesamowitych wizji barwnych i zaawansowanych technologicznie światów, czytająć "Poszukiwacza" miałem nadzieję odnaleźć również futurystyczne idee wcielone w życie. Jednak zdziwisz się czytelniku jeśli sądzisz, że około roku 11 000 ludzie nie korzystają z prysznica albo nie jedzą w restaruacji.
Prawodopodobnie pewne rzeczy się nie zmieniają, takie jak skłonność rasy ludzkiej do używek czy też zamiłowanie do muzyki, jednak wybiegając tyle tysięcy lat w przyszłość oczekuję od autora książki popuszczenia wodzy fantazji i szokowania widza nowymi pomysłami. "Poszukiwacza" czyta się jak scenariusz filmu sensacyjnego klasy B, nie powala.

Gallick | 2012-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2012

Całkiem sprawnie się czytało. Cała trylogia utrzymana w klimacie SF detektywistycznym. Mimo, że to lektura lekka i rozrywkowa wydaje się mieć drugie dno. Przewijają się przez tą trylogię problemy, które mogą dotknąć ludzkość jako gatunek w przyszłości – kontakt z obcą inteligentną rasą, jednoczenie się ludzkości wobec zagrożeń z zewnątrz, przeludnienie planety (to można odczuć nawet już teraz), długowieczność i jakie konsekwencje niesie za sobą, itp. Myślę, że można polecić fanom SF oraz powieści detektywistycznej.

janc70 | 2018-10-14
LordVaderJunior | 2017-06-18