Poszukiwacz

Okładka książki Poszukiwacz Jack McDevitt
Okładka książki Poszukiwacz
Jack McDevitt Wydawnictwo: Solaris Cykl: Alex Benedict (tom 3) fantasy, science fiction
Alex Benedict (tom 3)
2005-11-01
9788389951915
Jolanta Pers
mcdevitt science-fiction benedict

Okładka książki Nowa Fantastyka 416 (05/2017) Paul McAuley, Jack McDevitt, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Alastair Reynolds, Maciej Rumiancew, Marcin Strzyżewski, Istvan Vizvary
Nowa Fantastyk... Paul McAuley, Jack ...
Okładka książki Future Visions: Original Science Fiction Stories Inspired by Microsoft Elizabeth Bear, Greg Bear, David Brin, Nancy Kress, Ann Leckie, Jack McDevitt, Seanan McGuire, Robert J. Sawyer
Future Visions... Elizabeth Bear, Gre...

Zasłużona nagroda Nebula (zresztą, dla mnie najrzetelniejsza nagroda w dziedzinie Sci-Fi). Z pierwszych trzech tomów Alexa Benedicta najlepszy. Dobra akcja i ciekawe "poszukiwania" archeologiczne, i nawiązania do historii

Literatura science fiction przyzwyczaiła mnie do niesamowitych wizji barwnych i zaawansowanych technologicznie światów, czytająć "Poszukiwacza" miałem nadzieję odnaleźć również futurystyczne idee wcielone w życie. Jednak zdziwisz się czytelniku jeśli sądzisz, że około roku 11 000 ludzie nie korzystają z prysznica albo nie jedzą w restaruacji.
Prawodopodobnie pewne rzeczy się nie zmieniają, takie jak skłonność rasy ludzkiej do używek czy też zamiłowanie do muzyki, jednak wybiegając tyle tysięcy lat w przyszłość oczekuję od autora książki popuszczenia wodzy fantazji i szokowania widza nowymi pomysłami. "Poszukiwacza" czyta się jak scenariusz filmu sensacyjnego klasy B, nie powala.

Prawodopodobnie pewne rzeczy...

Na rynku antyków pojawia się tajemniczy kubek, który prawdopodobnie pochodzi ze statku międzygwiezdnego sprzed dziewięciu tysięcy lat. Tropy prowadzą do Margaret i Adama Wescottów, którzy zginęli w lawinie, zanim zdążyli poinformować o pewnym obiecującym odkryciu, mogącym wiązać się z Margolianami, niezadowolonymi z ziemskiego systemu politycznego kolonistami, którzy kiedyś opuścili Ziemię i ślad po nich zaginął. Nikt nie wie, czy dotarli do miejsca przeznaczenia i założyli kolonię.

Najbardziej pełna akcja książka z serii. Wciągająca tajemnica i bardzo ciekawa hipoteza związaną z niebezpieczeństwami przy zakładaniu nowych koloni w kosmosie. Interesujący jest motyw planety wyrwanej z orbity przez wędrowne słońce i problemów cywilizacji rozwijającej się w takich warunkach.

Akcja całej trylogii co prawda rozgrywa się w przyszłości, lecz pomijając podróże międzygwiezdne, rasy obcych, SI czy nowoczesną technologię mielibyśmy do czynienia z typowymi kryminałami. Nie jest to military space opera, nie mamy tutaj w zasadzie bitew kosmicznych (bardziej wzmianki historyczne),akcji jest mało, większość wątków to typowo detektywistyczna żmudna robota polegająca na szukaniu tropów i przesłuchiwaniu świadków. Jednak w każdym z tomów historia potrafi wciągnąć nie tylko fabularnie, ale też na innym poziomie, gdyż porusza i analizuje problemy typowe dla space opery jak pierwszy kontakt z obcą cywilizacją (Smykałka do Wojny oraz Polaris),konsekwencje długowieczności (Polaris),czy trudności w założeniu i przetrwaniu nowej kolonii w kosmosie w niesprzyjających warunkach (Poszukiwacz).

Całkiem sprawnie się czytało. Cała trylogia utrzymana w klimacie SF detektywistycznym. Mimo, że to lektura lekka i rozrywkowa wydaje się mieć drugie dno. Przewijają się przez tą trylogię problemy, które mogą dotknąć ludzkość jako gatunek w przyszłości – kontakt z obcą inteligentną rasą, jednoczenie się ludzkości wobec zagrożeń z zewnątrz, przeludnienie planety (to można odczuć nawet już teraz),długowieczność i jakie konsekwencje niesie za sobą, itp. Myślę, że można polecić fanom SF oraz powieści detektywistycznej.

• EpuB
  • 🚀 Fantastyka naukowa