Occupied City

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tokyo Trilogy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Knopf
Japonia
angielski

A fierce, exquisitely dark novel that plunges us into post–World War II Occupied Japan in a Rashomon-like retelling of a mass poisoning (based on an actual event). On January 26, 1948, a man claiming to be a public health official has been assigned by Occupation authorities to treat a bank’s employees who might have been exposed to a dysentery outbreak. Yet soon after drinking the medicine he administers, twelve are dead, and four are unconscious... Twelve voices tell the story of the murder from different perspectives (including one from the grave), and each voice enlarges and deepens the portrait of a city and a people making their way out of a war-induced hell.

źródło opisu: http://mystery.knopfdoubleday.com/2010/02/11/david-peace

źródło okładki: http://mystery.knopfdoubleday.com/2010/02/11/david-peace