1980

Okładka książki 1980 David Peace
Okładka książki 1980
David Peace Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wilcze prawo (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Wilcze prawo (tom 3)
Tytuł oryginału:
1980
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-25
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376489582
Tłumacz:
Jan Hensel
Tagi:
Peace
Średnia ocen

5,2 5,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Granta 127: Japan (Studies in Continental Thought) Toh EnJoe, Kimiko Hahn, Yuji Hamada, Tomoyuki Hoshino, Pico Iyer, Adam Johnson, Hiromi Kawakami, Tao Lin, David Mitchell, Sayaka Murata, Kyoko Nakajima, Toshiki Okada, Hiroko Oyamada, Ruth Ozeki, David Peace, Andrés Felipe Solano, Rebecca Solnit, Yumiko Utsu, Daisuke Yokota, Yukiko Motoya
Ocena 7,0
Granta 127: Ja... Toh EnJoe, Kimiko H...
Okładka książki March Was Made of Yarn Kazushige Abe, Tetsuya Akikawa, Hideo Furukawa, Natsuki Ikezawa, Shinji Ishii, Mitsuyo Kakuta, David Karashima, Hiromi Kawakami, Mieko Kawakami, Elmer Luke, J. D. McClatchy, Ryū Murakami, Yōko Ogawa, David Peace, Kazumi Saeki, Kiyoshi Shigematsu, Yōko Tawada, Barry Yourgrau
Ocena 7,0
March Was Made... Kazushige Abe, Tets...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,2 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
350
350

Na półkach: , ,

Najczarniejsza czerń. David Peace od pierwszego tomu opowieści o zbrodniach z Yorkshire jawił się jako skrajny sceptyk i pesymista, jednak jeszcze nigdy nie było to aż tak widoczne. Przede wszystkim jest to zasługą stylu jego trzeciej powieści.
„1980” ma zdecydowanie bardziej klasyczną formę niż „1974” i „1977”. To prawie typowy, sformatowany dreszczowiec o śledztwie w sprawie wielokrotnego zabójcy i trupach – tych fizycznych, zalegających w brudnych zaułkach oraz opuszczonych ruinach i tych metaforycznych, wypadających z różnych szaf podczas nakręcania się spirali przemocy, którą jest ta historia. Prawie, bo ważnym elementem pozostaje tu narastające szaleństwo udzielające się śledczemu. Szaleństwo wyrażane za pomocą – bardzo muzycznych, jakby z piosenek rockowych – powtórzeń oraz mieszaniem porządków – świata rzeczywistego i wyobrażeń, który nadaje temu thrillerowi posmaku realizmu magicznego. Ale Peace z książki na książkę jest coraz lepszym pisarzem. W poprzednich powieściach można było się pogubić w chaosie, którym stało się życie jego bohaterów. Teraz wszystko jest bardzo czytelne. David Peace osiodłał chaos. Dzięki temu, mimo oceanu okropieństw, który wylewa się z kart tej powieści, „1980” jest łatwiejsze w lekturze od powieści Anglika.
Łatwiejsze, choć na pewno nie łatwe. Opowieść o śledztwie inspektora Huntera – podobnie jak historie reportera Eddiego Dunforda oraz Jacka Whiteheada i detektywa Frasera – to proza dla czytelników o bardzo mocnych nerwach. To także literatura dla ludzi oczekujących od książki – nawet tej sensacyjnej – czegoś więcej niż tylko prostolinijnego rozwiązywania szarady. To proza rozbijająca schemat i wyrastająca wysoko poza gatunkowe ramy.
„1980” jest posępnym moralitetem o świecie jako piekle, nikczemnej kondycji ludzkiej i, przede wszystkim, systemie społeczno-prawnym jaki sobie stworzyliśmy. Systemie opartym na przemocy. „1980” to moralitet przesycony pesymizmem. Tu nie wygrywa nikt. Zło instynktowne, naturalne, zwyciężane jest przez zło zinstytucjonalizowane. Pytanie, które z nich jest gorsze, pozostaje otwarte. Pozostaje, choć autor daje pewne wskazówki co do tego, co wydaje mu się bardziej niebezpieczne.
David Peace zaszedł o wiele dalej, niż inni twórcy prozy sensacyjnej. Przy jego powieściach nawet mroczne, cyniczne kawałki Jamesa Ellroya wydają się komediami romantycznymi – tam przecież zawsze kogoś uratuje miłość. U Peace’a nie ocaleje nikt, a miłość – nawet ta najbardziej ułomna – jest tylko słabym punktem, dzięki któremu łatwiej zniszczyć bohatera.
„1980”, podobnie jak „1974” i „1977” jest bardzo mroczne. Jednak dzięki temu prawdziwsze niż inne rzeczy produkowane w gatunku. Oczywiście to wciąż baśń, ale poprzez to, jak głęboko pisarz schodzi, jakich skrywanych tajemnic dotyka i jak celnie stawia pytania o naszą kondycję, czytając go chce się stawiać pytania kim jesteśmy oraz dokąd idziemy.
Na pewno jest „1980” wielkie. Dlatego warto się z tą literaturą zmierzyć, choć nie jest to lekkie, łatwe i przyjemne.

Najczarniejsza czerń. David Peace od pierwszego tomu opowieści o zbrodniach z Yorkshire jawił się jako skrajny sceptyk i pesymista, jednak jeszcze nigdy nie było to aż tak widoczne. Przede wszystkim jest to zasługą stylu jego trzeciej powieści.
„1980” ma zdecydowanie bardziej klasyczną formę niż „1974” i „1977”. To prawie typowy, sformatowany dreszczowiec o śledztwie w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
279
48

Na półkach: ,

Książka napisana jak jakiś scenariusz, do tego dziwnym, agresywnym i prostackim językiem. Prawie na każdej stronie przynajmniej po cztery, pięć linijek powtarzającego się tekstu, coś jakby jakiś refren...? Gdyby nie te powtarzające się teksty i masa przekleństw, książka miałaby maksymalnie 200 stron a nie te naciągane 490. Szkoda czasu i pieniędzy, swoją drogą nie dziwi mnie już dlaczego książka została przeceniona z 39,90 zł na 9 zł. Nie polecam!

Książka napisana jak jakiś scenariusz, do tego dziwnym, agresywnym i prostackim językiem. Prawie na każdej stronie przynajmniej po cztery, pięć linijek powtarzającego się tekstu, coś jakby jakiś refren...? Gdyby nie te powtarzające się teksty i masa przekleństw, książka miałaby maksymalnie 200 stron a nie te naciągane 490. Szkoda czasu i pieniędzy, swoją drogą nie dziwi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    27
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    2
  • Serie
    1
  • Kryminał
    1
  • 2012
    1
  • 2015
    1
  • Literatura angielska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 1980


Podobne książki

Przeczytaj także