Wolność i rozwój. Ekonomia wolnego rynku

Wydawnictwo: Znak
83-7006-286-5
popularnonaukowa
Henio

Biblia gospodarki wolnorynkowej dla każdego wg Leszka Balcerowicza

Krzysztof1993 | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Leszek Balcerowicz, człowiek imiennie odpowiedzialny za przemiany gospodarcze po 1989 roku. Dla jednych uosobienie powszechnej nędzy, problemów społecznych i wszystkich ludzkich dramatów. Dla drugich zaś osoba odpowiedzialna za niezbędne przemiany gospodarcze, spadkobierca późniejszych sukcesów i ekonomiczny autorytet. Leszek Balcerowicz z pewnością nie wyrzekł się błędów, niemniej szacunek należy się mu już za to, że miał odwagę wziąć odpowiedzialność za tak poważną i ryzykowną reformę. I to odpowiedzialność imienną, która przysporzyła mu na następne lata wiele upokorzeń, zawiści i chybionych oskarżeń.

„Wolność i rozwój...” to teoretyczna podbudowa, która tłumaczyć miała zasadność przeprowadzenia reform pod koniec lat 80 XX wieku w Polsce. Fundamentem wydajnego ekonomicznie państwa powinien stać się zrównoważony budżet, stabilny pieniądz, minimalne obciążenia fiskalne (głównie pozapłacowe koszty pracy), zderegulowana gospodarka, niskie świadczenia socjalne czy elastyczne formy...

Henio | 2012-07-09
Przeczytana: 1997 rok

Każdy powinien to przeczytać. Książka zawiera przedstawione w zrozumiały sposób mechanizmy działania Państwa w gospodarce wolnorynkowej. Kiedy ją czytałem dawno temu, nawet nie sądziłem, że będę świadkiem przemiam w niej opisanych.