Moralność mózgu. Co neuronauka mówi o moralności

Tłumaczenie: Mateusz Hohol
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Braintrust: What Neuroscience Tells Us About Morality
moralność, mózg, neuronauka
popularnonaukowa
joly_fh

Skąd bierze się moralność? Czy jej źródeł można poszukiwać w biologii? Jaką rolę odgrywa mózg w kształtowaniu naszych postaw moralnych? Czy moralność jest czymś specyficznie ludzkim? W Moralności mózgu Patricia Churchland zabiera czytelnika w podróż po świecie najnowszych odkryć neuronauki i ewolucjonizmu. Celem tej niezwykłej podróży jest zrozumienie podstawowych wartości, dzięki którym...

W Moralności mózgu Patricia Churchland zabiera czytelnika w podróż po świecie najnowszych odkryć neuronauki i ewolucjonizmu. Celem tej niezwykłej podróży jest zrozumienie podstawowych wartości, dzięki którym nasze życie społeczne jest także życiem moralnym. Stawiane przez autorkę śmiałe pytania i udzielane na nie – nieraz jeszcze śmielsze – odpowiedzi, zainteresować powinny wszystkich tych, których nurtuje nie tylko zagadka pochodzenia moralności, ale także chcących zrozumieć naturę ludzką.

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Moralnosc_mozgu._Co_...»

EmmanuelKafka | 2019-08-25

Patricia Churchland jest filozofką, ale w rzeczonej książce znacznie rozszerza swoje kompetencje. Co więcej – robi to bardzo skrupulatnie, co działa z korzyścią dla edukacyjnych walorów publikacji. Churchland bada moralność, czyli problem par excellence filozoficzny, jednakże jej argumenty zawierają wnikliwe analizy wyników współczesnych badań naukowych. Autorka korzysta z osiągnięć neurobiologii, neuroendokrynologii, biologii ewolucyjnej, psychologii oraz etologii i badań porównawczych nad zwierzętami. Znaczna część książki jest poświęcona filogenetycznemu rozwojowi zachowań moralnych i prospołecznych. Treść całego wywodu uderza w wiele dogmatów zakorzenionych w europejskiej kulturze intelektualnej. Przykładem może być twierdzenie, że moralność zależy od znajomości abstrakcyjnych reguł postępowania i racjonalnego rozumowania, przy zupełnym braku znaczenia procesów emocjonalnych. Kolejnym jest antropocentryczny punkt widzenia zgodnie z którym moralność i tworzenie międzyosobniczego...

Rafał Klimczak | 2018-01-31

Dla mnie, ciekawa i wartościowa. Wprawdzie sprowadza moralność do chemii i działania hormonów, ale może i tak jest? W każdym razie bardzo interesująca. Kolejna cegiełka do tezy, że człowiek to maszyna biologiczno - chemiczna. Warto przeczytać.

Niebieska | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Moralność mózgu to pozycja książkowa, w której autorka próbuje przytaczać biologiczne podstawy dotyczące funkcjonowania społecznego, zarówno wśród zwierząt jak i ludzi. Dostarcza informacji nt. hormonów takich jak oksytocyna i wazopresyna, a także ich wpływu na zachowanie m.in. opieka nad potomstwem. Ukazuje także, iż nie można wykazać związku przyczynowego między genami a zachowaniem. "Każdy system nerwowy zorganizowany jest tak by dbać o przetrwanie ciała, którego jest częścią".
W niektórych momentach autorka bardzo powierzchownie porusza się po zagadnieniu, nie rozważając go na głębszym poziomie, co daje poczucie niedosytu.
Autorka mimo, iż pisze książkę popularnonaukową nie odnosi się w sposób obiektywny do zagadnienia, co szczególnie jest widoczne w rozdziale: Moralność a religia. Brak rzetelnej dyskusji, a jedynie ukazanie własnych poglądów i opinii autorki.

_BB | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma szczęścia - jest tylko matematyka i wynikający z niej rachunek prawdopodobieństwa, a także - nie ma miłości jest tylko chemia oraz - nie ma cudów jest tylko fizyka.
Po przeczytaniu niniejszej pozycji dorzuciłbym do tej trójcy stwierdzenie, że nie ma moralności, jest tylko homeostaza napędzana biochemią organizmu ukształtowaną dziesiątkami tysięcy lat ewolucji.
A zatem - posiadamy moralność, czy tylko kopiujemy z pokolenia na pokolenie zachowania ułatwiające przetrwanie? A może jedno oznacza to samo co drugie?

Jeśli chcecie poznać szczegóły mechanizmów wpływających na kształtowanie się naszych relacji społecznych, to zapraszam do tej bardzo ciekawej lektury.

książek: 2043

T książka nie jest w zasadzie o moralności, to bardziej takie czytadełko, wstęp do ogarnięcia Neuro-Psychologii. Człowiek uświadamia sobie, na jakich bzdurach opiera się Psychologia Freuda i Junga. Że modele osobowościowe, hipotezy mające opisywać części składowe świadomości. Rozbijają się o Neurobiologię.

Nie ma ID, nie ma Ego, Super Ego. Za to są - układ limbiczny, przysadka mózgowa itd. Książka jest dobrym wstępem do zrozumienia właściwego podejścia, do Psychologii w ogóle. Odejścia od poradników Motywacji i podobnych bzdur, a szukanie odpowiedzi w naukach takich jak Neurologia, Endokrynologia, Biochemia.

żabot | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Kiedy sięgam po książkę popularnonaukową i coś w niej mi nie do końca leży, zawsze długo zastanawiam się, czy książka od samego początku taka jest, czy też nie podchodzi mi styl tłumaczenia i jego redakcja. „Moralność mózgu” jest pozycją bardziej naukową niż popularną, wymaga od czytelnika pewnego oczytania. Czytałem dość długo, z przerwami. Język wydaje się prosty i zrozumiały, ale tekst jest jakby bez polotu (tłumaczenie?), brak jest polemicznej werwy dobrych popularyzatorów nauki. Spodziewałem się jakiegoś wyraźniejszego stanowiska autorki w najważniejszych kwestiach dotyczących źródeł moralności i neurobiologicznych jej mechanizmów. Tytuł wyraźnie sugeruje, że rzecz będzie o biologicznych podstawach ludzkich postaw etycznych. Niby cała książka o tym jest, ale autorka dość niewyraźnie dotyka na przykład tematów ewolucyjnych. Owszem, obszernie omawia wpływ niektórych neuroprzekaźników (zwłaszcza oksytocyny i wazopresyny) na ludzkie i zwierzęce zachowania, ale częściej podkreśla...

Hator | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Książka została napisana przystępnym językiem. Pierwsza część zawiera przegląd myśli najważniejszych filozofów na temat natury umysłu. W kolejnych rozdziałach autorka mierzy się z takimi zagadnieniami jak:
- ewolucja moralności na przestrzeni ostatnich kilkuset tysięcy lat,
- związek pomiędzy postawami moralnymi a poziomem niektórych neuroprzekaźników w mózgu (opis zawężono głównie do oksytocyny),
- wpływ genów na postawy moralne,
- warunki kooperacji na przykładzie wybranych zagadnień teorii gier.

Po jej przeczytaniu czułem pewien niedosyt informacji, które potencjalnie można było zawrzeć w książce o takim tytule. Odniosłem wrażenie, że autorka niepewnie stąpa po nieco obcym dla niej gruncie genetyki i neurologii. Jej spostrzeżenia nie są zbyt odważne w porównaniu do innych autorów książek ewolucyjnego nurtu.

Jedną z zalet książki jest spora liczba odwołań do aktualnych wyników badań z ostatniego dziesięciolecia. Książkę polecam szczególnie tym czytelnikom, którzy nie...

kali | 2014-01-18

Dość dobrze napisana, czyta się przyjemnie, a treść przedstawiona jest przystępnie. Brakuje mi w niej kilku rzeczy, ale to wciąż całkiem niezła pozycja.