Wyzwanie czytelnicze LC

Filip, lis i magia słów

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
dziecko
Patrissa

Filip wraz z przyjaciółmi przeżywa wiele przygód i staje się coraz bardziej samodzielny. Zapuszcza się w odległe rejony Wielkiego Lasu i tam dowiaduje się rzeczy, których lepiej, żeby jeszcze nie wiedział. Zaniepokojeni rodzice postanawiają nauczyć swoje zajączki dobrych słów licząc, że uchronią one ich dzieci przed złym wpływem. Pewnego dnia Filip znika z oczu rodziny i przyjaciół. Wpada w...

Pewnego dnia Filip znika z oczu rodziny i przyjaciół. Wpada w pułapkę i staje oko w oko ze swoim prześladowcą rudym lisem. Czy sobie poradzi? Kto lub co mu w tym pomoże? Przyjaciele, którzy ofiarnie go poszukują? Szczęśliwy zbieg okoliczności? A może wiara we własne możliwości wynikająca z magii dobrych słów?

To już czwarty tom z serii przygód zajączka Filipa, napisany na prośbę dzieci, wśród których trzy poprzednie cieszyły się wielką popularnością.
Poniższa seria to pełne ciepła opowieści o przyjaźni, poświęceniu i wierności, przepełnione szacunkiem do świata i miłością do przyrody.
W dodatku „Słowo do rodziców, wychowawców i nauczycieli” autorka podpowiada, w jaki sposób wykorzystując przygody bohaterów, przekazać dzieciom ważne zasady i wartości. Zamieszczony na końcu pomysł na teatrzyk i wycinanki zwierzaków pomogą czytelnikom rozwijać wyobraźnię i wymyślać własne przygody małym przyjaciołom.

źródło opisu: https://www.gwp.pl/filip-lis-i-magia-slow.html

źródło okładki: https://www.gwp.pl/filip-lis-i-magia-slow.html

Blanka | 2018-11-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 listopada 2018

„Filip, lis i magia słów” to książka autorstwa psychologa dr Elżbiety Zubrzyckiej, która opowiada o przygodach małego zajączka Filipa, jego rodziny, przyjaciół i postaci, z którymi Filip nie powinien rozmawiać.

Na skraju Wysokiego Lasu Filip poznaje Żółtego zająca, który uczy go złych, negatywnych rzeczy, których nie powinien wiedzieć. Po powrocie do domu Filip opowiada rodzicom o spotkaniu z Żółtym zającem i opowiada im jedną z jego mądrości „żeby nie dzielić się jedzeniem i nie przejmować innymi”. Zmartwieni rodzice postanawiają zagrać wraz z dziećmi w grę JA JESTEM, która polega na tym, że każdy z zajączków wymienia jakąś swoją dobrą cechę, po czym częstuje się smakołykiem, natomiast rodzina przytakuje i potwierdza wypowiedzianą cechę przykładami z życia. Po kilku rundach, kiedy brakuje pomysłów członkowie rodzinny, podrzucają je i również częstują się smakołykiem. Czy gra w JA JESTEM może pomóc Filipowi wyjść z opresji będąc zamkniętym w pułapce z lisem?

„Słowa są jak jagody....

LifeOnMars | 2018-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2018

W czwartym tomie opowieści o Filipie i jego leśnych przyjaciołach, zajączek nie jest już bezbronnym dzieckiem. Coraz dalej oddala się od domu i zagłębia w lesie, a także poznaje słowa, zachowania i emocje, które jego rodzice niekoniecznie chcieliby, by znał.

Ogromnym plusem są ilustracje. Klara Wicenty zrobiła w tej książce coś absolutnie cudnego. Nie jestem specjalistką od grafiki, ale połączenie prawdziwych zdjęć (bo chyba takie są?) ze rysunkowymi postaciami wyglądają według mnie pięknie.
Następnie, na końcu książki znajduje się coś, co bardzo mnie ucieszyło: teatrzyk kukiełkowy! Pamiętam, jak w dzieciństwie razem z siostrą uwielbiałyśmy wystawiać przedstawienia papierkowych postaci. Dlatego uważam, że te wycinane zwierzątka to fantastyczny pomysł.
Zdecydowaną zaletą książki pani Elżbiety Zubrzyckiej jest przybliżenie czytelnikom zabawy w "Ja jestem". To gra, dzięki której Filip i jego zajęcze rodzeństwo lepiej poznało siebie. Dzięki temu, że w bajce zasady zabawy są...

TeaBooksLover | 2018-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Ze względu na to, że w tym roku zostałam mamą, zaczęłam ostatnio bardziej interesować się literaturą dla dzieci, żeby znaleźć wartościowe książki, które w przyszłości będę mogła czytać razem ze swoim synkiem. Kiedy na portalu czytampierwszy.pl pojawiła się książka “Filip, lis i magia słów”, zainteresowała mnie jej fabuła oraz edukacyjny charakter, więc nie zastanawiałam się długo, czy wykorzystać na nią zebrane punkty.

Jest to już czwarty tom opowieści o zajączku Filipie i jego przyjaciołach, ale wydaje mi się, że spokojnie można czytać tę część bez znajomości poprzednich. Autorka w skrócie przywołuje najważniejsze wydarzenia, całość jest więc jak najbardziej zrozumiała. W tym tomie zajączek uczy się gry w JA JESTEM, która ma pomóc mu uwierzyć w siebie, a także staje oko w oko z lisem - niebezpiecznym drapieżnikiem. W takiej sytuacji pomóc mu może tylko wiara we własne możliwości oraz wsparcie wiernych przyjaciół.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią czytać historie o...

Patrissa | 2018-10-29
Przeczytana: 19 października 2018

Filip jest ciekawskim i ufnym zajączkiem, co przysparza mu często wielu niebezpiecznych przygód. Pewnego dnia spotyka żółtego zająca, który nie należy do społeczności Wysokiego Lasu. Towarzyski zajączek próbuje się zaprzyjaźnić; wymyśla zabawy, pokazuje miejsca idealne na żer. Nowy kompan jednak nie jest chętny do zabawy, a jeśli już to ma ona jeden cel- zwycięstwo nowego.

Filip czuje się nieswojo w nowym towarzystwie, więc wraca do domu by opowiedzieć o ciekawym spotkaniu rodzicom. Ci jednak nie są zachwyceni; boją się, że zajączek podda się złemu wpływowi.

'-Wypuścisz dziecko między obcych, a ono zaraz nauczy się czegoś, czego nie chcesz, by umiało- westchnęła mama.

-Zarazi się tą najgorszą, ze wszystkich chorób umysłu. Jak o się nazywa? Aha, negatywizm. Wynajdywanie czegoś złego we wszystkim.'

Zajączkowi rodzice chcą zrobić wszystko by ich dzieci nauczyły się czerpać radość z każdej chwili. Nie chcą, by były ponure, złośliwe i samolubne jak ich krewniacy, z którymi właśnie...

patcyr | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Bajki psychologiczne mają to do siebie, że uczą i zapewniają rozrywkę. „Filip, lis i magia słów” to 4 część z serii o dzielnym króliczku, którego przygody zaskakują i wciągają zarazem małych, jak i dużych czytelników.
Pewnego dnia Filip dowiaduje się, że nie może bawić się razem z Pusią, gdyż tą czekają obowiązki domowe, postanawia zatem samodzielnie się pobawić i wyrusza w poszukiwanie zabawy. Jego wędrówka doprowadza go na skraj Wysokiego Lasu, gdzie żyją inne zające…
Czy można uchronić dziecko przed całym złem świata? Otóż nie. Jednakże można pomóc dziecku przejść przez z życie wpajając mu pozytywne wartości, które pozwolą na pozytywne rozwiązywanie problemów.
I tak zaczyna się podróż Filipka w naukę dorosłości. Książka niesie w sobie wiele morałów, które uczą dziecko indywidualności, wpoją dobre przekonanie o samym sobie, pokażą jak ważne jest dostrzeganie własnych zalet, umiejętności, a także dostrzeganie własnych wad.
Przygody Filipka pokazują piękno przyjaźni i życzliwości...

IdęCzytać | 2019-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Jeśli ktoś chce mądrze rozpocząć rok, powinien sięgnąć po kolejną książkę o zajączku Filipie. Tym razem Filip mierzy się z Lisem, swoim prześladowcą.

"Filip, lis i magia słów" opowiada o kolejnych losach małego zajączka. Filip zapuszczając się w nieznane części Wielkiego Lasu przeżywa nowe przygody, czasem niebezpieczne. Wpadając w pułapkę i stając oko w oko z lisem musi sobie poradzić. Ale czy sam? Czy może liczyć na kogoś jeszcze?

Książeczki dr Elżbiety Zubrzyckiej to niezwykle mądre opowieści, które mają w sobie mnóstwo fachowej wiedzy, ale podanej w niezwykle przystępny sposób. Po popularności poprzednich części serii ("Filip, lis i magia słów" to czwarta część) wiadomo, że dzieci pokochały Filipa, więc jeśli jeszcze nie znasz jego przygód, sięgnij po tą serię, drogi Rodzicu.

Do książki dołączony jest dodatek "Słowo do rodziców, nauczycieli i wychowawców", w którym dr Zubrzycka podpowiada dorosłym jak rozmawiać z dziećmi. Skuteczna rozmowa jest niezwykle ważna, aby przekazać...

WolneLitery | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Według mnie najlepsza książka dla dzieci, to taka która uczy i pokazuje ważne rzeczy i wartości. Ta książka zdecydowanie taka jest! Autorka w piękny sposób przemyca w niej, to co w życiu powinno być ważne i jak powinno się traktować ludzi dookoła. Dziecko poprzez zabawę poznaje ważne rzeczy i uczy się życia! Wszystko z humorem, zabawą i okraszone pięknymi ilustracjami i postaciami!
Duży plus za rozdział poświęcony rodzicom. Autorka podkreśla tam i wymienia jakie wartości zawarła w tej książce i na co dodatkowo można zwrócić uwagę dzieciom podczas jej czytania. A na sam koniec mamy do przygotowania z maluchem teatrzyk i postaci do wycięcia do niego!
Książka bardzo wartościowa i zdecydowanie z ogromnym przekazem!

Małgorzata | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Elżbieta Zubrzycka- Autorka, dr psychologii, wiele lat wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci, które pomagają rodzicom w wychowaniu, a małym czytelnikom w radosnym rozwoju i przygotowaniu do radzenia sobie w ich codziennym życiu.
Książkę otrzymałam dzięki @czytampierwszy. Zawiera 117 stron, które opowiadają o przygodach zajączka Filipa. "Filip, lis i magia słów" to czwarty tom. Na końcu książki można znaleźć wycinki zwierzaków i pomysł na teatrzyk dla dzieci.
W książce można znaleźć między innymi ciekawą grę- "Ja jestem", która dobrymi słowami i stawianiem wymagań (odpowiednich do możliwości), przekazujemy dziecku poczucie wartości, wiarę w siebie i radość z osiągania celów.
Polecam przeczytać każdemu rodzicowi!

muffinkowa515 | 2018-11-12

Na ogół muszę przyznać, że jestem już lekko za stara na takie książki, ale mój brat z chęcią przeczytał tę książkę. Z opowieści brata wynikło, że książka jest naprawdę dobra… a żeby napisać subiektywną opinię, musiałam sama ją przeczytać, tak też zrobiłam. Z tego, co zauważyłam książka, ta ma charakter psychologiczny, co znaczy, że nie tylko bawi, ale także uczy. Zauważyłam również, że ta książka niesie również przesłanie dla osób w moim wieku, a także i dla rodziców. Sama książka jest ozdobiona przepięknymi obrazkami. Mojemu bratu na tyle spodobała się ta książka, że postanowił zakupić całą serię! Nie wiem jak to możliwe, bo przecież on nie lubi czytać!

Everyfree00 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Uwielbiam książki dla dzieci, czytam córce odkąd się urodziła dlatego gdy tylko zauważyłam książkę "Filip, lis i magia słów" wiedziałam że muszę ją mieć.
Pewnego dnia okazało się że rodzice Pusi kazali jej pomóc w domowych obowiązkach i nie może bawić się z Filipkiem, zmartwiony sam postanowił znaleźć sobie zajęcie. Szedł, szedł aż doszedł do końca Wysokiego Lasu a tutaj zaczynały się łąki należące do innych zająców, jednego nawet ujrzał. "Zobaczył dużego, grubego zająca (...) Różnił się od znanych Filipowi szaraków tym, że wcale nie był taki szary - jego futerko miało żółtawy odcień". Ponieważ nudził się sam więc postanowił zagadać, stary zając był arogancki i gburowaty ale już po chwili razem w najlepsze bawili się na śniegu, przeszkadzało mu trochę to że stary zając jest nie miły i wyśmiewa się z niego ale postanowił skupić się na zabawie. Gdy zabawie nastał kres zajączek ruszył do domu a tam niespodziewanie na drodze stanął mu inny zając który był bardzo na niego zły i chciał...