Filip, lis i magia słów

Okładka książki Filip, lis i magia słów Elżbieta Zubrzycka
Okładka książki Filip, lis i magia słów
Elżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2018-10-31
2018-10-31
dziecko

Okładka książki Dobranocki na pogodę i niepogodę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Joanna Fabicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Maria Łastowiecka, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Kefir w Kairze... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Ada, to wypada! Zofia Karaszewska, Sylwia Stano
Ada, to wypada! Zofia Karaszewska, ...
Okładka książki Złota rybka Jakub Grochola, Przemysław Wechterowicz
Złota rybka Jakub Grochola, Prz...

– Czemu tak wiele zajęcy używa tylu negatywnych słów?
– Bo innych nie znają – wtrąciła mama.
– Oj tak, tak. Masz rację. Trzeba napełnić nasze dzieci pięknymi słowami,
żeby zabrakło miejsca na brzydkie.

Ten cytat jest dla mnie jak miód na serce. Tak jak i zresztą cała książka.

Zapraszam na więcej: https://czytelniawpustelni.blogspot.com/2021/09/filip-lis-i-magia-sow.html

– Czemu tak wiele zajęcy używa tylu negatywnych słów?
– Bo innych nie znają – wtrąciła mama.
– Oj tak, tak. Masz rację. Trzeba napełnić nasze dzieci pięknymi słowami,
żeby zabrakło miejsca na brzydkie.

Ten cytat jest dla mnie jak miód na serce. Tak jak i zresztą cała książka.

To jest książka o podwójnej wartości: dla dziecka (4+/7+) i dla rodzica. Przekazuje tak samo wartości, przykłady i wzorce dzieciom, jak i rodzicom. Bohaterowie - różne zwierzątka to dzieci, które mają takie same problemy, przygody, uczucia, jak dzieci i autorka zarówno dzieciom, jak i rodzicom wyjaśnia dziecięce zachowania oraz właściwe reakcje rodziców na nie. W pewnym sensie jest to też poradnik, jak wychowywać dzieci, jak tłumaczyć im niebezpieczeństwa, jak pokazywać, że są ważne, kochane, jak zachęcać do wyrażania uczuć i mówienia o sobie, swoich emocjach, jak zachowywać się w społeczeństwie itp. Myślę, że dla dzieci takie spojrzenie z ich perspektywy i ubranie w zrozumiałe słowa ich odczuć będzie bardzo wartościowe - da poczucie, że ich uczucia są naturalne, normalne, a także usłyszą, jak sobie z nimi radzić.

To niesamowita historia zajączka, liska i łabędzia.

To niesamowita historia zajączka, liska i łabędzia.

W lesie nie jest bezpiecznie...

Urocza historyjka o zajączku, który gubi się w lesie i spotyka swojego największego wroga, lisa - czy jest coś, co może go przed nim uratować? A jeśli tak - co? Bardzo mądra bajka podkreślająca, że słowa mają swoją dobrą moc. Warto uczyć o tym dzieci.

Zacznę może od tego, że książka jest przepięknie wydana. Twarda, trwała okładka, dobrej jakości papier, fantastyczne ilustracje autorstwa Klary Wicenty - wszystko razem cieszy oczy i aż chce się brać książkę do ręki :) Oby jak najwięcej tak ładnych wydań dla dzieci :)

Sama historyjka jest nie tylko zajmująca, ale i ma ważne walory edukacyjne. Tym razem (jest to bowiem czwarta część cyklu, a każda poprzednia uczy o czymś trochę innym) nauka dla małego czytelnika ma się sprowadzać do tego, jak ważne są w życiu dobre słowa i nie uleganie złym wpływom. A także jak ważne jest nauczenie się używania słów o dobrym, pozytywnym zabarwieniu i co dzięki nim można osiągnąć, również w kontakcie z innymi. Efekt? Nawet największy wróg zajączka, lis, wcale nie wydaje się później ani taki zły, ani taki straszny ;) I wcale nie jest tak do końca wrogiem - to, że ktoś tak powiedział i tak relacje zajączka z lisem dawno temu zdefiniował nie oznacza, że w "złym lisie" nie tkwi żadne dobro ;) Trzeba je tylko wydobyć na powierzchnię ;)

Lektura jest świetna z jeszcze jednego powodu - na końcu znajdziemy mini teatrzyk do wycięcia i zabawy ;) Wraz z całą instrukcją jak go przygotować i zainscenizować :) Znajdziemy też strony dedykowane rodzicom, które pomogą uświadomić wagę edukacyjną lektury i być może sprawią, że opiekun - już po lekturze - będzie powielał w rozmowach z dzieckiem pozytywne wzorce z przeczytanych stron.

Książka kolorowa, urocza i ciekawa. Przyznam, że to moje pierwsze tak dokładne spotkanie z tą serią, ale po tej części mam wielką ochotę nadrobić z córeczką pozostałe ;) Myślę, że warto. Wam też całą serię gorąco polecam :)

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

W lesie nie jest bezpiecznie...

"Filip, lis i magia słów" to czwarty tom autorstwa Dr. Elżbiety Zubrzyckiej opowiadający przygody zajączka Filipa. Książka jest bardzo dobra, niesie ze sobą wiele przesłań i pokazuje wiele ważnych rzeczy. Autorka ukazuje między innymi jak traktować innych ludzi czy jak odkryć swoją wartość.
"Filip, lis i magia słów" to propozycja nie tylko dla najmłodszych i ich rodziców, ale dla każdego, ponieważ można z wyciągnąć z niej lekcje niezależnie od wieku. Książka łączy w sobie naukę i zabawę. Książka posiada cudowne ilustracje i na końcu znajduje się wycinanki zwierzaków do zrobienia teatrzyku.
Polecam do przeczytania, bo na prawdę warto.
www.czytampierwszy.pl

„Uczucia mają niezwykłą moc” a „odkryć swoją wartość to podstawa”

Książkę, o której chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć pochłonęłam w jeden wieczór. W prawdzie nie jest to pozycja obszerna jeśli chodzi o ilość stron, ale jest za to bardzo bogata jeśli weźmiemy pod uwagę treść i przekaz.
Filip, lis i magia słów to propozycja dla młodszego czytelnika i jego rodziców. Autorka poprzez przygody zajączka Filipa, jego rodziny, sąsiadów oraz przyjaciół ukazuje nam siłę i magię słów, niezwykłą moc uczuć (spektrum przedstawionych emocji jest naprawdę duże),pozytywnego nastawienia i wspierania siebie nawzajem. Pokazuje nam, że wszyscy jesteśmy do siebie bardzo podobni. Każdy z nas posiada jakieś zalety i dobre cechy, i choć czasem możemy mieć trudność z ich dostrzeżeniem, to musimy pamiętać, że „każdy jest w jakiś sposób niezwykły i interesujący”. Czasami po prostu potrzebujemy odrobiny pomocy w odkryciu tej naszej wyjątkowości. I uwaga oto zadanie dla nas - rodziców. To my musimy nauczyć nasze dzieci wiary w siebie, dostrzegania własnych plusów, patrzenia na to co nas łączy, nie to co różni. To my musimy je wyposażyć w te wszystkie dobre cechy, które mają za zadanie pomóc im w życiu i uczynić te życie dobrym. Omawiana pozycja ma na celu pomóc nam w tej niezwykle ważnej roli. Na końcu książki autorka zamieściła kilka słów do nas ze wskazówkami jak wykorzystać przygody bohaterów w przekazaniu dziecku ważnych zasad i wartości, jak dodać mu siły i wiary w siebie. Dodatkowo w książce znajdziemy również propozycję przygotowania teatrzyku, a nasze pociechy i my będą mieli szansę dać ponieść się wyobraźni.
Podsumowując Filip, lis i magia słów to pozycja bardzo piękna i niezwykle mądra. Mająca za zadanie pomóc nie tylko naszym dzieciom, ale również nam.
Ja jako mama i zapalona czytelniczka jestem nią po prostu zachwycona i na pewno uzupełnię biblioteczkę synka o poprzednie przygody Filipa.

„Niełatwo jest nauczyć się myśleć o sobie dobrze. Jednak tylko dzięki temu dziecko zaczyna wierzyć w siebie i stawiać sobie odpowiednio wysokie wymagania.”

Za książkę dziękuję portalowi www.czytampierwszy.pl

„Uczucia mają niezwykłą moc” a „odkryć swoją wartość to podstawa”

"...Jest sobota, sobotnie porządki pełną parą. Pełną parą również krzyki i awantury, kto ma dziś myć podłogi, a kto odkurzać, a czemu ja mam to zrobić?, a czemu on tamto robi?, a czemu on tego nie robi?. Znowu to samo!, po co mamy sprzątać?, ale ja zaraz idę do kolegi! itp...
Opadam z sił, biorę pierwszą lepszą książkę która czeka na swoje przysłowiowe pięć minut. Siadam koło najmłodszej by wspólnie poczytać. Taki mamy codzienny rytuał by
utrwalić naukę czytania... Pierwszą z brzegu książką okazała się być pt "Filip, lis i magia słów" otwieram na pierwszym opowiadaniu pt "Dlaczego Pusia nie bawi się dzisiaj z Filipem?"
Czytam na głos, czytam i nie mogę przerwać bo wyczuwam jakąś ironię losu! Nawet moja najstarsza nastolatka z mopem zastygła w progu pokoju z dziwnie przyklejonym uśmiechem na twarzy. Syn nastoletni krzyczy z kuchni przekrzykując odkurzacz "Bla, bla, bla" - bo jakże, taka oczywistość i jego boli. Najmłodsza tylko głową przytakiwała, bo może i najmłodsza, ale pojmuję co to obowiązki i odpowiedzialność.
Chyba nasze kazania na temat dorosłości i obowiązku tak nie ruszało jak to opowiadanie. Aż nie wiem, co będzie gdy zaczniemy czytać kolejne opowiadania, czy znowu wjadą moim dzieciom na ambicje?..."

Cd. na blogu http://swiatwedlugmoichdzieci.blogspot.com/

Elżbieta Zubrzycka- Autorka, dr psychologii, wiele lat wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci, które pomagają rodzicom w wychowaniu, a małym czytelnikom w radosnym rozwoju i przygotowaniu do radzenia sobie w ich codziennym życiu.
Książkę otrzymałam dzięki @czytampierwszy. Zawiera 117 stron, które opowiadają o przygodach zajączka Filipa. "Filip, lis i magia słów" to czwarty tom. Na końcu książki można znaleźć wycinki zwierzaków i pomysł na teatrzyk dla dzieci.
W książce można znaleźć między innymi ciekawą grę- "Ja jestem", która dobrymi słowami i stawianiem wymagań (odpowiednich do możliwości),przekazujemy dziecku poczucie wartości, wiarę w siebie i radość z osiągania celów.
Polecam przeczytać każdemu rodzicowi!

Książkę otrzymałam dzięki @czytampierwszy. Zawiera 117...

Jeśli ktoś chce mądrze rozpocząć rok, powinien sięgnąć po kolejną książkę o zajączku Filipie. Tym razem Filip mierzy się z Lisem, swoim prześladowcą.

"Filip, lis i magia słów" opowiada o kolejnych losach małego zajączka. Filip zapuszczając się w nieznane części Wielkiego Lasu przeżywa nowe przygody, czasem niebezpieczne. Wpadając w pułapkę i stając oko w oko z lisem musi sobie poradzić. Ale czy sam? Czy może liczyć na kogoś jeszcze?

Książeczki dr Elżbiety Zubrzyckiej to niezwykle mądre opowieści, które mają w sobie mnóstwo fachowej wiedzy, ale podanej w niezwykle przystępny sposób. Po popularności poprzednich części serii ("Filip, lis i magia słów" to czwarta część) wiadomo, że dzieci pokochały Filipa, więc jeśli jeszcze nie znasz jego przygód, sięgnij po tą serię, drogi Rodzicu.

Do książki dołączony jest dodatek "Słowo do rodziców, nauczycieli i wychowawców", w którym dr Zubrzycka podpowiada dorosłym jak rozmawiać z dziećmi. Skuteczna rozmowa jest niezwykle ważna, aby przekazać dzieciom ważne dla nas wartości i zasady.

A dla tych, którzy od książki edukacyjnej chcą jeszcze czegoś, autorka przygotowała coś specjalnego. Na ostatnich kartach książeczki znajdziemy pomysł na teatrzyk podczas którego możemy wykorzystać wiedzę zawartą w opowieści o zajączku Filipie.

Ze względu na to, że w tym roku zostałam mamą, zaczęłam ostatnio bardziej interesować się literaturą dla dzieci, żeby znaleźć wartościowe książki, które w przyszłości będę mogła czytać razem ze swoim synkiem. Kiedy na portalu czytampierwszy.pl pojawiła się książka “Filip, lis i magia słów”, zainteresowała mnie jej fabuła oraz edukacyjny charakter, więc nie zastanawiałam się długo, czy wykorzystać na nią zebrane punkty.

Jest to już czwarty tom opowieści o zajączku Filipie i jego przyjaciołach, ale wydaje mi się, że spokojnie można czytać tę część bez znajomości poprzednich. Autorka w skrócie przywołuje najważniejsze wydarzenia, całość jest więc jak najbardziej zrozumiała. W tym tomie zajączek uczy się gry w JA JESTEM, która ma pomóc mu uwierzyć w siebie, a także staje oko w oko z lisem - niebezpiecznym drapieżnikiem. W takiej sytuacji pomóc mu może tylko wiara we własne możliwości oraz wsparcie wiernych przyjaciół.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią czytać historie o zwierzętach, czego przykładem jest chociażby niesłabnąca popularność Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, czy powieści “O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a. Takie książki nie tylko wspaniale rozwijają dziecięcą wyobraźnię, ale też pozwalają sprytnie przemycić treści dydaktyczne, przedstawiając różne ludzkie cechy i zachowania u zwierzęcych bohaterów. Elżbieta Zubrzycka stworzyła ciekawą gamę postaci: sympatycznego, towarzyskiego zajączka Filipa i jego rodzinę, młodą łabędzicę Pusię - przyjaciółkę Filipa, skorego do pomocy psa Burka, oraz inne leśne i domowe zwierzątka. Poprzez ich przygody książeczka uczy dzieci właściwego zachowania, szacunku do innych, współpracy, życzliwości i pozytywnego myślenia. W tej części autorka położyła duży nacisk na uczenie małych czytelników wiary w siebie i swoje możliwości, bez równoczesnego budowania w nich poczucia wyższości.

Książka napisana jest leciutkim, ale ładnym językiem, zrozumiałym także dla najmłodszych. Na końcu autorka zamieściła też słowo dla rodziców i nauczycieli, mogące pomóc im w pełni wykorzystać dydaktyczny charakter historii Filipa, wychowując swoich podopiecznych. Klara Wicenty pięknie zilustrowała opowieść w swoim charakterystycznym, ciekawym stylu, widocznym już na okładce. Całość jest naprawdę ładnie wydana, w twardej oprawie, więc cała seria jak najbardziej nadaje się na prezent dla najmłodszych.

Myślę, że jest to książka przeznaczona typowo do czytania z dzieckiem, bo - w przeciwieństwie do klasyków literatury dziecięcej, które można czytać w każdym wieku, historia Filipa jest trochę zbyt nachalnie dydaktyczna. Wolę książki, które pozwalają wyciągać własne wnioski, zmuszają do myślenia, a nie podają wszystko czarno na białym. Wydaje mi się też, że ta wszechogarniająca atmosfera życzliwości i szczęśliwości, panująca w książkowym lesie, może zwyczajnie zmęczyć dorosłego czytelnika. Przyznam, że ja pod koniec miałam już dość. Dziecko nie powinno jednak mieć takich problemów i z pewnością polubi zajączka Filipa i jego przyjaciół.

Czy polecam? I tak, i nie. Jeżeli macie dziecko, z którym wspólnie chcecie poznawać nowe przygody sympatycznego zajączka, to jak najbardziej warto kupić tę książkę, zwłaszcza, że cena okładkowa jest bardzo przystępna. Jeśli jednak macie już swoje lata, ale ciągle lubicie czytać książki dla dzieci (jak ja!),to nie jestem pewna, czy seria o Filipie przypadnie wam do gustu. Ja na pewno zaopatrzę się w poprzednie części, ale poczekam z lekturą, aż mój synek do nich dorośnie.

• Dla dzieci
  • Psychologia
  • Adasiowe
  • 2018 - 100 książek

Dodaj cytat z książki Filip, lis i magia słów