Książka Roku 2018

Detektyw Pozytywka

Cykl: Detektyw Pozytywka (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ag2S

Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek "kryminalnych", które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wątki "kryminalne" dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Na końcu książki zamieszczone są rozwiązania zagadek.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

vandenesse | 2014-10-27
Przeczytana: 25 października 2014

W przyszłym roku Detektyw Pozytywka będzie obchodził swoje 10 urodziny - dobry moment na poznanie tego niezwykłego bohatera :)

Pozytywka jest genialny i jeżeli jest tu jeszcze jakiś rodzic, który nie przedstawił swojemu dziecku tego „kawalera nie do wzięcia” to gorąco zachęcam. Jego wiek jest nieokreślony, ulubiona broń to kaktus, największą klęską "przegrana w szachy z samym sobą". Ale za to największy sukces dopiero przed nim!
Wspomnieć należy oczywiście o genialnej robocie ilustratora - no oczu oderwać nie mogę! Fantastyczne rysunki - Pozytywka ma szansę wysiudać dziadka Pettsona z mojego awatara ;)

Bożena | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Dlaczego ja tak długo zwlekałam z poznaniem Detektywa Pozytywki?! Zostaję jego zagorzałym fanem, zwłaszcza, ze fantastycznie książkę wzbogacił swoimi ilustracjami Piotr Rychel. W ogóle to w opisie książki powinno być miejsce na ilustratora. To szczególnie ważne przy literaturze dla dzieci.
Książka mądra, zabawna z ilustracjami na bardzo wysokim poziomie. Czego więcej chcieć?!

Każdy rodzic zna ten ból, jak ciężko dziś w dobie tabletów i smartfonów zapędzić dziecko do czytania książki. I tu z pomocą przychodzi nam Grzegorz Kasdepke ze swoim detektywem Pozytywką.
Wymyślenie jego postaci było strzałem w dziesiątkę!
Postać nieco zwariowana, oderwana od rzeczywistości, kolorowa i niebanalna rozwiązuje zagadki "kryminalne" z życia codziennego pewnej kamienicy, na której poddaszu ma swoje biuro. Jego klientami są głównie dzieciaki, które w ramach zapłaty przynoszą cukierki.
Rewelacyjnym pomysłem jest umożliwienie małym czytelnikom samodzielnego rozwiązywania zagadek i dla sprawdzenia umieszczenie rozwiązań na końcu książki.Każdy, co ważne - krótki, rozdział jest oddzielną zagadką dostosowaną do możliwości dedukcyjnych kilkulatka.
Moja córka była zachwycona i pochłonęła książkę bez specjalnych zachęt i szantażów ;)
Grzegorz Kasdepke wie, co dzieciaki lubią i jak zachęcić je do czytania, może dlatego, że ( jak mówił w jednym z wywiadów ) w dzieciństwie sam za...

kropka75 | 2018-11-01

No cóż, po recenzjach spodziewałam się fajerwerków i wodotrysków.
Dostałam miłą książeczkę i... trzy ciekawe historyjki.
Potem było już tylko nudniej.

Każdy rozdział jest o tym samym. Pan detektyw jest dziwny, sąsiedzi i w ogóle dorośli, dziwnie na niego patrzą, dzieci go uwielbiają i przychodzą po pomoc.
Coś tam się dzieje, dzieciaki mówią o tym detektywowi i on wpada na pomysł.

Na końcu rozdziału dziecko może sobie rozwiązać zagadkę. Oczywistą dla dorosłego, więc w razie problemu każdy rodzic dziecko pokieruje na właściwe tory.

Mój syn przestał słuchać przy trzeciej historii. Ja przeczytałam jeszcze kilka, żeby nabrać pewności, że nic więcej tam nie znajdę.
No i niestety, nie znalazłam.

Miłe, lekkie, proste, zbyt proste.

dagmara1976 | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Książka ciekawa, mobilizująca do myślenia i rozwiązywania zagadek. Można na jej podstawie przeprowadzić ciekawe zajęcia. Przeznaczona maksymalnie dla drugoklasistów.

Oczytana | 2017-05-02

Pierwszy raz z Detektywem Pozytywką zetknęłam się mając 14 lat podczas pobytu w szpitalu na obozie, druhna przyniosła mi książke bym miała jak zabić czas. Była to malutka książeczka dołączana do płatków śniadaniowych. Przeczytałam ją kilkanaście razy po powrocie z obozu poprosiłam rodziców o książkę z przygodami Detektywa Pozytywki.
Jest to jedna z moich najbardziej ulubionych książek, do których kocham wracać. Do tej wracam szczególnie gdy mam zły humor, Detektyw Pozytywka zawsze mi go poprawia swoimi przygodami.

Kasiek | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Mam w domu kilka książek Grzegorza Kasdepki i wszystkie je bardzo cenię za słownictwo - jest rozbudowane i wyszukane. Mój syn bardzo polubił zagadki do rozwiązania są inteligentne i logiczne a przy okazji można się trochę pośmiać. Każdy rodzić który chce kupić wartościową książkę dla dziecka może z pewnością sięgać po tą pozycje.Przy okazji trzeba powiedzieć że ilustracje do książki są po prostu genialne i mistrzowskie!!!

adam | 2016-08-28
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Ta książka opowiada o Detektywie Pozytywce i innych bohaterach np. Zuzia i Dominik.

Rege | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Jest to pozycja popularnonaukowa dla dzieci. Zawiera zabawnie przedstawione zagadki z biologii i fizyki. Warta przeczytania.

katecz | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Według mnie ta troszke gorsza i mniej zabawna i ciekawa niz inne propozycje G.Kadepki, ale to oczywiście moja subiektywna opinia.

6-letni syn był trochę rozczarowany, ze strasznie łatwe do rozwiązania niektóre zagadki.