978-83-61617-07-5
poezja
eradicated

To pierwszy w Polsce tak obszerny wybór wierszy Uładzimira Niaklajewa, jednego z najgłośniejszych współczesnych poetów białoruskich. Urodzony w 1946 roku, debiutował tomem wierszy w ojczystym języku w 1976 roku. Był redaktorem naczelnym głównych czasopism literackich kraju, prezesem Związku Pisarzy, prezesem białoruskiego PEN Clubu. W latach 1999-2004 zmuszony do emigracji przebywał w Polsce, później w Finlandii. W 2010 roku zdobył znaczne poparcie jako kandydat niezależny w wyborach prezydenckich w Białorusi. 19 grudnia 2010 roku w drodze na manifestację został pobity do nieprzytomności przez ubeków, wywleczony ze szpitala, i wtrącony do więzienia oraz postawiony przed sądem. Jego osoba stała się symbolem demokratycznego oporu przeciwko reżymowi Łukaszenki.

źródło opisu: Z okładki

źródło okładki: www.kew.org.pl