Własność a wolność

Property and freedom
837200613X
historia, historia idei
Radek

Richard Pipes - wybitny amerykański history i politolog - znany jest głównie jako historyk Rosji. W swojej najnowszej pracy podejmuje zagadnienie bardziej teoretyczne niż historia konkretnego kraju czy regionu, a mianowicie współzależność między własnością a wolnością na przestrzeni dziejów. Za punkt wyjścia do rozważań nad tym tematem posłużyła autorowi miedzy innymi historia Rosji, w której pojęcie i forma własności znacznie różniły się od tych z kręgu cywilizacji zachodniej. Pipes analizuje dzieje ludzkości od starożytności klasycznej do współczesnych Stanów Zjednoczonych i udowadnia tezę, że własność, zarówno w wąskim jak i w szerokim tego słowa znaczeniu, stanowi klucz do wyłonienia się politycznych i prawnych instytucji gwarantujących wolność. Innymi słowy: im więcej własności, tym więcej wolności, i vice versa.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

SocjoFantasy | 2019-09-29
Przeczytana: 27 września 2019

Książka Pipesa, to świetna synteza treści jakie niosą za sobą dwa kultowe wręcz pojęcia w przypadku wszelkich ideologii: wolność i własność. Sam wskazuje, iż ze względu na fizyczną niemożliwość przeprowadzenia całkowitej analizy w oparciu o historię wszystkich regionów świata, skupia się głównie na tym co dla niego jak i dla nas najbliższe: czyli europejskim poletku. Tutaj prowadzi nas przez ewolucję obydwu pojęć oraz ich znaczenie od antyku, aż po współczesność.

Warto zaznaczyć, że dzieło to charakteryzuje bardzo bogata bibliografia dołączona do każdego z działów książki, przez co mamy do czynienia z poważną pracą profesjonalisty, który rzetelnie przygotował się do prowadzonych badań. Dobrze jest o tym wspomnieć, gdyż tak ważkich tematów nie sposób rozważać bez oparcia o fundamentalne źródła i dorobek innych pisarzy-naukowców.

Richard Pipes udowadnia, iż wolność jest nierozerwalnie związana z własnością: atak na jedno, to zawsze atak na drugie i odwrotnie. Bardzo dobrze...

Maciej Wełnicki | 2017-07-06
Na półkach: Przeczytane, Socjologia

Rewelacyjna przemyślana.
Czy możliwa jest wolność bez własności?
Znajdziesz tu odpowiedź.

Novik | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Krótka historia najgorszej z chorób toczących ludzkość od samego jej zarania. żądzy posiadania. Z jej niewątpliwą implikacją jaką jest możliwość wypinania się dupą do Systemu.
Ale nie martwcie się drodzy czytelnicy, nieubłaganie zbliża się czas, kiedy majestat Państwa Was z niej powolutku, acz skutecznie wyleczy. I nastanie platoński Złoty Wiek idealnej równości i szcześcia. I będzie wreszcie fajnie.