Polski jeździec

Wydawnictwo: Czytelnik
Kretus

Powieść sensacyjno-historyczna osnuta na tle autentycznej afery, która miała miejsce w okresie miedzy wojennym. Bohater tytułowy, „polski jeździec” – oficer kawalerii, o którego losach opowiada z perspektywy blisko pół wieku jego przyjaciel – jest agentem polskiego wywiadu, działającym na terenie Trzeciej Rzeszy. Znajomość realiów niemieckich tamtej epoki, od sfery politycznej po życie codzienne, pełna napięcia akcja oraz zastosowana przez autora, znanego dziennikarza, metoda łączenia faktów historycznych z fikcją literacką czynią z tej powieści nie tylko interesujący warsztatowo utwór z gatunku półdokumentalnej literatury faktu, ale także pasjonującą lekturę.

źródło opisu: Wyd. Czytelnik, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

koliber | 2014-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Nie jest to powieść z wartką, pełną napięcia akcją. Zdawałoby się, że takie hasła jak "agent" i "wywiad" powinny ją gwarantować. Działalność jednego z najlepszych, choć całkowicie zapomnianych polskich szpiegów II Rzeczpospolitej jest przez autora powieści potraktowana raczej po macoszemu. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, bowiem narrator powieści (alter ego autora książki) o misji Jerzego Brzozowskiego wiedział tylko tyle ile sam "polski jeździec" mu opowiedział (a opowiedział niewiele, nie chcąc narażać przyjaciela na kłopoty) lub czego był świadkiem.
Mimo wszystko wystawiam tej pozycji bardzo dobrą ocenę. Dlaczego? Podobał mi się sposób sportretowania międzywojennych realiów kilku państw, będących areną "pracy" naszego agenta. Z reporterskim zacięciem, krótko ale bardzo ciekawie Grzędzielski, przybliża czytelnikom klimat wewnątrzpaństwowych i międzynarodowych rozgrywek politycznych oraz atmosferę życia kulturalno-towarzyskiego Polski, Republiki Weimarskiej później Trzeciej...

Kretus | 2012-06-13
Przeczytana: styczeń 2012

Doskonała powieść okresu międzywojnia. Głęboka wiedza historyczna tamtego okresu, pozwoliła autorowi na mistrzowskie wręcz oplecenie fabuły wokół ówczesnych wydarzeń. Kogoś o choć minimalnym zacięciu historycznym, książka na pewno wciągnie bez reszty. Po uzupełnieniu swojej wiedzy na niektóre tematy do książki na pewno wrócę.

narren | 2017-12-01
Sensej | 2017-05-16