Elsenborn

Wydawnictwo: Ender
978-83-62730-33-9
literatura faktu

Bitwa o Wzgórze Elsenborn miała kluczowe znaczenie dla powstrzymania niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, która rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku i miała na celu odcięcie aliantów od dostaw z portu w Antwerpii oraz zmuszenie ich do podpisania rozejmu. Na drodze 12 Dywizji SS stanęła amerykańska 1 Dywizja Piechoty. Żołnierze Wielkiej Czerwonej Jedynki zatrzymali stalowy walec Wehrmachtu...

Na drodze 12 Dywizji SS stanęła amerykańska 1 Dywizja Piechoty. Żołnierze Wielkiej Czerwonej Jedynki zatrzymali stalowy walec Wehrmachtu kilkaset metrów od kwatery głównej. W letnich mundurach, bez wsparcia lotnictwa stawili czoła dysponującym ogromną przewagę w ciężkim sprzęcie Niemcom i dali czas na przegrupowanie zaskoczonym aliantom.

Langenfeld opowiada o tych wydarzeniach z epickim rozmachem i poruszającym dramatyzmem, umiejętnie wplatając w historię losy Polaka walczącego o swój kraj w obcym mundurze, pod amerykańskim sztandarem.

źródło opisu: http://warbook.pl/?k=229

źródło okładki: http://warbook.pl/?k=229

Albercik | 2018-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Miałem o tej książce wyrobione zdanie i polowałem na nią od dawna. Chciałem ją przeczytać. Widziałem też komentarze innych czytelników i jestem zaskoczony tak wysokimi notami. Książka w moim odczuciu bardzo przeciętna i pięć gwiazdek dla tej pozycji to i tak dużo (według mnie stopniowanie ocen na lubimy czytać jest nietrafione). W niemal każdym opisie jakiegoś starcia miałem do czynienia z kakofonią. Przeczytałem wiele wspomnień wojennych i nigdzie nie spotkałem się z taką ilością kakofonii (w ogóle nie pamiętam, żeby ktoś używał tego określenia). Jest to moje pierwsze spotkanie Piotrem Langenfeldem i bardzo się zawiodłem. Na pewno nie jest to powieść o napisana z "epickim rozmachem". Bohaterowie są sztuczni, nijacy, bez tego "czegoś" co powinno wyróżniać bohatera. Motyw Polaka w amerykańskim mundurze był bardzo mizerny. Do tego autor sprowokował równie sztuczny konflikt z żołnierzem żydowskiego pochodzenia. I zgodzę się z jednym z "przedmówców", książka jest...

Kapa | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Opisy batalistyczne bdb ale autor tak jakby nie dokończył kilku wątków - spieszy się czy nie chciał?

_encore_ | 2016-10-20
Na półkach: Przeczytane, > TRADYC.
Przeczytana: 2013 rok

baku2000 | 2016-10-07
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo fajna książka fabularna ukazująca wątek bitwy o Ardeny. Pozycja wciąga i daje przyjemność z czytania. Dla miłośników II wojny światowej.

Tomasz Kamiński | 2016-09-11
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Super pozycja dla wszystkich którzy lubią tematykę II Wojny Światowej!!

Marcin | 2014-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Całkiem fajna pozycja o obronie wzgórz Elsenborn w pierwszych dniach bitwy o Ardeny. Mamy tu konflikt pokazany z kilku punktów widzenia poszczególnych bohaterów którymi są: żołnierz amerykański polskiego pochodzenia który razem z resztkami swojego oddziału ma w tej okolicy odpoczywać i czekać na uzupełnienie stanu osobowego jednostki, oficer kontrwywiadu amerykańskiego, grupa niemieckich szpiegów wraz z piękna Niemką zdobywający informacje o wojskach wroga, niemiecki spadochroniarz przygotowujący się do swojej pierwszej misji i niemiecki czołgista. Przeplatając historie tej grupy bohaterów otrzymujemy obraz walki i poświęcenia niezależnie po której stronie się walczy i czyje rozkazy wykonuje. Dobrze napisana i warta polecenia.

Paweł Mańko | 2013-05-20

Bardzo wciągająca

| 2013-04-12
Przeczytana: luty 2013

Gdyby nie to, że wygrałam tą książkę w konkursie, pewnie nigdy nie wpadła by mi w ręce, a tak jestem szczęśliwa, że ją mogłam ją przeczytać. Wciąga od pierwszych stron, świetnie napisana, dowiadujemy się rzeczy, których nigdy nie usłyszymy w szkole/na uniwersytecie.