SPRzEDAŻ OD 11.06.2007 Werbunek to na pierwszy rzut oka klasyczna powieść szpiegowska. Jest w niej wszystkowywiad francuski, amerykański i sowiecki, agenci pojedyńczy, podwójni, a nawet potrójni, piękna kobieta jako przynęta, zawodowy zabójca, intrygi, montaże, morderstwa.

Paweł | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Autor Vladimir Volkoff był w czasie wojny algiersko-francuskiej oficerem francuskiego wywiadu, co może sugerować ze dobrze powinien znać szpiegowski fach od kuchni. Z tekstu książki wynika coś zupełnie innego. Moim zdaniem autor opisuje świat bardziej przez siebie wyobrażony niż zaobserwowany w świecie rzeczywistym. Zastawienie tej książki chociażby z „Akwarium” Wiktora Suworowa, byłego sowieckiego szpiega, wychodzi druzgocząco dla tej pierwszej. Tematyka i układ książki trzyma się kanonu gatunku, mamy wszystkie lamenty klasycznej intrygi szpiegowskiej, jednak czegoś brakuje aby się w niej zapomnieć. Dodatkowo sznyt rasowej powieści szpiegowskiej zaburzają liczne przeintelektualizowane wstawki, wychodzi tutaj na jaw druga akademicka strona życiorysu autora, oceniające komunizm jako taki, historię Rosji oraz różnice między światem łacińskim a prawosławnym. Są to fascynujące tematy ale nie w tej książce i nie w taki oderwany od kontekstu sposób.

wishjet | 2015-11-14

Nie była to pierwsza książka Volkoffa, ale jak sam pisze w posłowiu "była tą, która uczyniła go znanym". Zaczyna się znakomicie - byłem zdumiony porównując lekkość stylu z najbardziej znanym volkoffoskim "Montażem". Inteligentny humor, znakomicie zarysowane postaci - doprawdy wyglądało, że "Montaż" zostanie za moment zdetronizowany. Jak się okazało mógł spokojnie stać na podium. Druga część "Werbunku" jest diametralnie inna. Moim zdaniem zdecydowanie słabsza. W szczególności sceny z cerkwi wręcz przytłaczają... i nużą jednocześnie.

Rudzinda | 2015-12-07
Przeczytana: 11 lipca 2016