Niczego już więcej nie poszukujcie

Wydawnictwo: Miska Ryżu
8 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poradniki

Lin Chi Miska ryżu Rok wydania 2003 Stron: 96 Format: 19.0x26.0cm Oprawa: Miękka Lin-chi I-hsuan, ojciec linii przekazu Szkoły Zen Lin-chi (jap. Rinzai), zmarł 10 stycznia 866 roku, u schyłku dynastii Tang (618-907 n.e.), w czasie trwania której pojawiło się wielu wielkich Mistrzów Zen Te-shan, Huang-po, Chao-chou, Nam-chuan, Pai-chang. /.../ Jak wszystkich wielkich Mistrzów Zen, wiedza Lin-chi była głęboko zakorzeniona w naukach buddyjskich i poparta doskonałą znajomością pism, które zresztą często cytował. Jednak zamiast rutynowej pamięciowej nauki wymagał on rzeczywistego wglądu w pisma oraz życia, które z takiego wglądu wypływa. Jeśli czasami zdarza mu się szydzić, to nie z pism, ale ze swoich uczniów, którzy woleli pobożnie i kurczowo trzymać się słów, niż próbować je zrozumieć. /.../ Lin-chi ma opinię niezwykle gwałtownego i bezpośredniego. Kiedy naprawdę się wścieka, to tylko po to, aby odciąć przywiązanie do jakiegokolwiek ideału czy też idei, a należy pamiętać, że zwraca się przy tym do doświadczonych mnichów. Jego pozorne przeczenie samemu sobie jest kolejnym zręcznym środkiem, które ma na celu wyrwanie uczniów ze stanu samozadowolenia. W tych zapiskach Lin-chi mówi sam za siebie, jasno i zdecydowanie [ze wstępu tłumacza angielskiego Irmgarda Schloegla].

Ramon | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Niezłe, niezłe, chociaż nie najlepsze z Miski Ryżu. Pierwsza część piękna i mądra, z przewijającym się "niczego już więcej nie poszukujcie" przypomina mi Księgę Koheleta i "marność nad marnościami" (tylko że słowa Lin Chi są głębsze i mądrzejsze). Czytałem w wersji elektronicznej, więc nie wiem jakiej grubości jest drukowana, ale to lektura instant, na jeden dzień, a w zasadzie parę godzin. (Chociaż za część alla Księga Koheleta jest jak muzyka, czyta się bardzo płynnie i szybko).

ZuB | 2014-08-25
GreenShadow | 2013-10-29