Joyland

horror
angielski
Diana

Inne wydania

Akcja toczy się w 1973 roku w Karolinie. Uczeń college'u ma rozpocząć pracę w parku rozrywki. Tam musi zmierzyć się ze zbrodnią i pewnym fatum.

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: http://shelf-life.ew.com/2012/09/20/stephen-king-joyland/

Paco | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, King
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Napisał kryminał.
Słowo daję, King napisał (prawie:) normalny kryminał.
Pod płaszczykiem swych horrorowatych upodobań, spróbował przekazać całkiem uchwytną ,namacalną opowieść.
Jak na niego, jest to powiastka delikatna? Delikatna, tak, to adekwatne słowo.
Nawet lew, jak się naje, bawi się z gazelą. King po latach łagodnieje, staje się ludzki i stonowany.
Lecz jest geniuszem improwizacji. Czaruje narracją i oratorstwem.
Te jego zwroty, sformułowania.....Jednorazowe. Nie do podrobienia.
Czy King potrafi wzruszyć? Do diabła, tak!
Śmiałem się jak głupi do sera, a za chwilę beczałem. A może na odwrót?
Nieważne.
Wyrafinowany humor, a następnie melodramatyczny epizod, stworzyły nietuzinkowy obraz zdarzeń.
W dobrym kryminale nieistotne są stosy trupów. Ważne jest , kto zabił.
A tego do końca nie wiemy. I tak powinno być :)

teri | 2013-10-19
Przeczytana: 18 października 2013

Jezeli ktos sie nastawia na mroczny horror,to sie zawiedzie i moze sobie darowac te powiesc.Wrecz przeciwnie,historia jest ciepla i wzruszajaca.Chociaz nie brakuje morderstw i sil nadprzyrodzonych.Kto mnie zna,wie ze jestem zagorzala fanka Kinga,moze nie zawsze calkiem obiektywna.Ale w tym przypadku,gwizdze na to,lubie Go i tyle....Opowiesc ta podobala mi sie i to bardzo!Avventure di Dev in Lunapark....

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Aż chciałoby się krzyknąć: cóż to za pokraka?! :)

Gdzie straszydła, krew i flaki? Nic z tego, a jednak wpadłam, i to po same uszy.

Pierwsza część jest w takim cudownym klimacie, że aż chciałoby się rzucić wszystko i ubrać to sławne futro czy nawet wcisnąć się w kostium Gwiazdeczki, żeby móc pracować razem z innymi żółtodziobami. Główny bohater, Devin Jones, oprócz udawania zabawnego psa, chorował na znaną chyba wszystkim chorobę - złamane serce, a leczył ją równie znanymi metodami. Nawet mnie nie ominęła kuracja ze słuchaniem po nocach "The end", a jak na dentystkę przystało, zbyt wiele serca to nie mam :)

Do tego dodajmy odrobinę tajemniczości - w tym wesołym miasteczku straszy! W domu strachów naprawdę możesz zobaczyć ducha! Owa maszkara, Linda Gray, została zamordowana w trakcie przejazdu przez atrakcję zwaną Strasznym Dworem, a teraz (nie)szczęśliwcom ukazuje się jej duch. I gdyby tylko ten motyw został rozwinięty, pewnie byłabym bardziej usatysfakcjonowana.

Tym razem...

Anika | 2013-10-12
Przeczytana: 07 października 2013

Piękna opowieść o pierwszych miłościach, o przyjaźniach, nieuleczalnej chorobie i umieraniu. W tle całkiem ciekawa historia kryminalna oraz duch i niesamowity klimat Ameryki lat 70-tych dwudziestego wieku. Może nie jest to arcydzieło, ale powieść czyta się wyśmienicie. Polecam.

Michał Nosorowski | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałem 10/10 ponieważ ta książka jakoś do mnie pasowała. Wszelkie uczucia towarzyszące Devinowi (no może poza strachem w obliczu śmierci) nie były mi obce. Rozumiałem go. Historia sama w sobie była ciekawa i potrafiła wciągnąć. King jak zawsze trzyma formę w kreowaniu oryginalnych postaci z dopracowanym charakterem. Chociaż horroru nie było może aż tak za wiele, to cała historia była owiana mgiełką tajemnicy i trzymała w napięciu. Autor doskonale wpływal na mój nastrój za sprawą Mike'a, którego cholernie mi było szkoda. Nie zaprzeczę, że bardzo podobało mi się to, co przez moment narodziło się między Dev'em, a Annie. Polecam wszystkim.

Karol | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Sięgając po Kinga spodziewałem się chyba tego co wszyscy - horroru. Strasznie dobrej strasznej książki. Czy to dostałem? Zdecydowanie nie. Co dostałem? Dostałem książkę o życiu, gdzie horror czy kryminał to tylko dodatek do fabuły. Tak jak pracownicy tytułowego Joylandu King sprzedał nam zabawę. Sprzedał nam bardzo fajną książkę która strasznie wciąga czytelnika. Nawet się nie zorientowałem kiedy dotarłem do połowy całości, a i wcale nie przeszkadzało mi że wątek kryminalny nie posunął się o krok. Zwyczajnie samo życia głównego bohatera było wystarczająco interesujące by móc zapomnieć o całej reszcie. Zdecydowanie godna polecenia lektura.

Modliszeg | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

"[...]bo same słowa nic nie znaczą, jeśli nie wypełni się ich treścią"

Bardzo dobra książka! Stephen King trafia do mnie szczególnie, uwielbiam każdą książkę jego autorstwa, którą miałam zaszczyt przeczytać.
Podoba mi się sposób w jaki ta powieść została napisana. Za każdym razem przyjemnie wracałam do czytania i niechętnie odkładałam.
Uważam, że nie zalicza się ona do horroru, mimo występującej w niej grozy, ale jest naprawdę wspaniała.. Warto przeczytać "Joyland" !

ChicaDeAyer | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Stephen King ma wiele twarzy - największą sławę przyniosły mu świetne horrory, tworzył też thrillery, parał się fantastyką, niedawno wydał kryminał. A w przypadku 'Joylandu' pokazał, że pisanie powieści obyczajowych także idzie mu zgrabnie.

Czytało mi się całość wręcz wybornie - bo historia została ujęta w bardzo przystępny sposób. A ta jest inna od tego, do czego autor przyzwyczaił mnie przy okazji poprzednich spotkań z jego twórczością: owszem, znów doskonale udało mu się ująć uczucia, ale te są zgoła inne niż w innych tytułach. Przerażenie, strach i grozę zastąpiły miłość, troska, piękno prawdziwej przyjaźni, której nie imają się granice. Owszem, wątki paranormalne wystąpiły, tak jak i dreszczyk emocji pomieszany z niepokojem, ale to stanowiło jakby dodatek do całej opowieści. Dlatego Ci, którzy szukają starego, dobrze znanego Kinga mogą się rozczarować - ja mam inne odczucia.

Inną odsłonę tego Stephena Kinga da się lubić, a on sam potwierdził tą powieścią, że jest bardzo...

Danway | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, @Blog, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

W swoim życiu przeczytałem wiele książek autorstwa Stephena Kinga. Wiem także, że wiele mam jeszcze do przeczytania. Mimo tego śmiało mogę się określić fanem króla horrorów.

Jednak tym razem w ogóle nie mamy do czynienia z horrorem, chociaż opis na tyle książki mógłby o tym świadczyć. Pojawia się w nim park rozrywki o nazwie Joyland, a w nim nawiedzony Straszny Dwór. W mniemaniu fanów kolejna walka dobra ze złem w postaci młodego studenta Devina Jonesa (zwanego Jonesssy) oraz 10-letniego Mike'a Rossa. Wszystko to, za co kocha się Kinga.

Jednak nic z tych rzeczy, czym nas King raczył przez wiele, wiele lat. Mamy do czynienia z bardzo dobrą powieścią obyczajową z domieszką kryminału. Jednak nie tego oczekuje się od mistrza horroru. Czytelnik ma się bać i z drżeniem rąk przewracać każdą kartkę by za jej rogu coś na niego nie wyskoczyło. Nie tym razem jednak.

Pod tym kątem jestem strasznie zawiedziony tymże tytułem. A miało być tak pięknie. Odnoszę wrażenie, że pan King zaczyna...

Łokieć_Pana_D | 2016-02-27

Coś jest na rzeczy. Tylko co? Ktoś wyłapał? Książka nie straszy. Ciśnienie raczej obniża niż podnosi. Niekingowska. O chłopcu na progu dorosłości. Taki "buszujący w lunaparku". Panna go rzuciła (młoda i smarkata) - starsza i mądrzejsza przytuliła. Cóż z tego, że na chwilę. Nazwijmy ją Panią Robinson (bo słucham akurat). I zagadka wreszcie - dobra, poddaję się, są trupy niewieście ale większość dawno i wcale nie straszne.
I tu miejsce jest na mistrzostwo. King pisze historię jakby od niechcenia. W przerwie na faję. I zasysa. Niezwykle trudno odłożyć. Człowiek - najzwyczajniej w świecie - chce wiedzieć co dalej. Może czeka na bum? Może z sentymentu? Nie wiem jak koleś to czyni. Kibicowałem choremu chłopcu. Typowałem mordującego. Podglądałem w sypialni. Fajne. Bez spinki.

Jaki ojciec, taki Hill

W „Strażaku” ludzkość zmaga się z niezwykłą epidemią, której ofiary doznają samozapłonu. Joe Hill nie rozpętuje tu pełnoprawnej apokalipsy, fundamenty społeczeństwa chwieją się w jego powieści jednak na tyle, by dać mu okazję do analizy tego stanu połowicznego rozpadu. Efekt to jedna z ciekawszych powieści tego roku.

Pszczoły, jeziora, spotkania – Literacki Horoskop LC na środek lata

Witajcie! Dziękujemy Wam za przemiłe przyjęcie naszych wróżb z zeszłego tygodnia. Mamy nadzieję, że te również przypadną Wam do gustu. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.