Chmura niewiedzy

Okładka książki Chmura niewiedzy
Thomas H. Cook Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller kryminał, sensacja, thriller
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
C&T Crime & Thriller
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374702621
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1110
142

Na półkach:

"Wiem, że nic nie wiem"

Powieść kryminalna? Nie do końca. Thriller? Nie, raczej nie. Sensacja? Absolutnie nie. Zatem? Powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Bardzo literacka: i formie, i w treści. Zresztą, jak zwykle u Thomasa H. Cooka. Jego utwory są czymś więcej niż kryminałem, czymś więcej niż thrillerem i sensacją. Nie czyta się ich, a raczej nie powinno czytać byle jak, w pośpiechu, gdzieś między jednym kęsem, a drugim; przystankiem/przystankami do pracy lub do domu. Wygodny fotel, aromatyczna kawa (lub herbata dla tych, co kawy nie piją). Ponadto cisza, spokój i już. Można zacząć przygodę czytelniczą z "Chmurą niewiedzy".

Mamy ofiarę - małego chłopca cierpiącego na autyzm, mamy też domniemanego sprawcę - ojca, pod którego opieką chłopiec znajdował się w chwili śmierci. Nie mamy jednak pewności, co wydarzyło się naprawdę w tym tragicznym dniu, w którym dziecko utonęło. Oficjalna wersja wydarzeń (przyjęta przez policję, potem przez sąd) była następująca: dziecko samowolnie i po cichu opuściło dom, by udać się nad pobliski staw. Pilnujący go ojciec nie zauważył jego zniknięcia. Pracował. Żona w tym czasie robiła zakupy. Zwykłe niedopatrzenie z tragicznym finałem. Takie sytuacje się zdarzają. Ale czy na pewno? Dlaczego mały Jason poszedł nad staw, skoro panicznie bał się wody? Dlaczego przy stawie znaleziono odznakę, którą ojciec chłopca wykorzystywał, by wymóc na nim pewne działania? Przypadek? I dlaczego mężczyzna wybrał tak odludne miejsce zamieszkania? Z informacji żony wynika, że mąż nie do końca akceptował chorobę dziecka. Dla człowieka, który zajmował się biologią, genetyką, myślą o stworzeniu idealnych ludzi, nieobciążonych bagażem genetycznym, taki syn musiał być - delikatnie mówiąc -ironią losu. Małżeństwo nie wytrzymuje presji tragedii. Rozpada się. Dla Diany oficjalne wyjaśnienie śmierci jej dziecka nie jest wystarczające. Zaczyna zbierać dowody przeciwko byłemu już mężowi. Szuka sprzymierzeńców w tej walce. Naturalnym sojusznikiem staje się jej brat, bratowa, oraz ich nastoletnia córka. Najbliżsi jednak zaczynają mieć coraz więcej wątpliwości, czy Diana nie popadła w obłęd. To przypuszczenie potęguje fakt, iż ojciec Diany i Dave'a cierpiał na schizofrenię. Wspomnienia tragicznego dzieciństwa, w oparach szaleństwa i strachu, zaczynają wracać ze zdwojoną siłą. Oboje mierzą się z własną pamięcią i niepamięcią. Wszystko, co wówczas wydawało się jasne, oczywiste, po dogłębnych przemyśleniach takie już nie jest. Dave dochodzi do wniosku, że śmierć jego ojca, będąca wybawieniem dla rodzeństwa, nie do końca przebiegała tak, jak zakładał. Czy Diana go zamordowała? Czy teraz specjalnie manipuluje nim, jego córką, włączając ich do naznaczonej chorobą gry? Jak w takim razie ją przerwać, by uchronić siostrę, córkę, a nawet szwagra przed tragedią, która nieuchronnie się do nich zbliża? A może Diana ma rację? Może Mark, ciągle zajęty i skupiony na pracy, pogardzający ludźmi chorymi, naprawdę zamordował swoje dziecko?

T. H. Cook wciąga nas w mroczny, mglisty świat wiedzy i niewiedzy; w świat pamięci i niepamięci; różnorakiej interpretacji wydarzeń; w świat świadomości i nieświadomości; w świat zmysłowy i ponadzmysłowy; w świat ludzi zdrowych i ludzi chorych psychicznie (rozsądek kontra szaleństwo); w świat, w którym znajomość literatury jest siłą i słabością, potęgą i bezsilnością, wybawieniem i przekleństwem. Konstrukcja utworu pozwala autorowi prowadzić czytelnika od jednej do drugiej skrajności. Co ciekawe, każda z nich wydaje się, choćby przez moment, całkowicie prawdopodobna.

Cóż ponadto? Nawiązania do prehistorycznych morderstw i ich ofiar (patrz: Człowiek z Cheddar, Dziewczyna z Yde, Dziewczyna z Windeby); dzieł Szekspira, słynnego "Oskarżam" Emila Zoli; morderstw na pacjentach dokonanych przez niemiecką pielęgniarkę, zwaną "Aniołem Śmierci"; rysunków, malowideł, oraz kości reniferów znalezionych w jaskini Lascaux; niewytłumaczalnych głosów, które ostrzegają przed różnymi niebezpieczeństwami... Wszystko pięknie wpisane się w fabułę utworu.

Przymiotniki podsumowujące powieść: mroczna, mglista, niełatwa w odbiorze, niełatwa w czytaniu, poetycka, literacka, wciągająca, pasjonująca, od początku do końca pozostawiająca czytelnika w rozsypce, swoistej "chmurze niewiedzy".

Jakieś uwagi: jedna, a mianowicie kiepska korekta, naszpikowana wszelkiej maści błędami, jak ser szwajcarski dziurami. Niestety, nawet ortograficznymi.

"Wiem, że nic nie wiem"

Powieść kryminalna? Nie do końca. Thriller? Nie, raczej nie. Sensacja? Absolutnie nie. Zatem? Powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Bardzo literacka: i formie, i w treści. Zresztą, jak zwykle u Thomasa H. Cooka. Jego utwory są czymś więcej niż kryminałem, czymś więcej niż thrillerem i sensacją. Nie czyta się ich, a raczej nie powinno czytać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    4
  • 2013
    1
  • 2015
    1
  • 2019
    1
  • Poszukuję
    1
  • Literatura "dorosła"
    1
  • Nic ich nie zastąpi:)
    1

Cytaty

Więcej
Thomas H. Cook Chmura niewiedzy Zobacz więcej
Thomas H. Cook Chmura niewiedzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także