Chmura niewiedzy

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
joly_fh

Ojciec Dave’a Searsa był schizofrenikiem, lądującym ciągle w szpitalu psychiatrycznym. Ale gorsze było to, jak tłamsił syna. I stawiał mu za wzór siostrę, Dianę. Teraz, sporo czasu po jego śmierci, Dave ma wrażenie, że coś się powtarza – w zachowaniu Diany. Bo zdaniem sądu jej synek utonął w pobliskim jeziorze przypadkowo. Ale Diana upiera się, że to jej mąż, Mark, zamordował w ten sposób...

Bo zdaniem sądu jej synek utonął w pobliskim jeziorze przypadkowo. Ale Diana upiera się, że to jej mąż, Mark, zamordował w ten sposób Jasona – ich cierpiące na autyzm dziecko…

źródło okładki: www.empik.com

malena | 2017-03-21

"Wiem, że nic nie wiem"

Powieść kryminalna? Nie do końca. Thriller? Nie, raczej nie. Sensacja? Absolutnie nie. Zatem? Powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Bardzo literacka: i formie, i w treści. Zresztą, jak zwykle u Thomasa H. Cooka. Jego utwory są czymś więcej niż kryminałem, czymś więcej niż thrillerem i sensacją. Nie czyta się ich, a raczej nie powinno czytać byle jak, w pośpiechu, gdzieś między jednym kęsem, a drugim; przystankiem/przystankami do pracy lub do domu. Wygodny fotel, aromatyczna kawa (lub herbata dla tych, co kawy nie piją). Ponadto cisza, spokój i już. Można zacząć przygodę czytelniczą z "Chmurą niewiedzy".

Mamy ofiarę - małego chłopca cierpiącego na autyzm, mamy też domniemanego sprawcę - ojca, pod którego opieką chłopiec znajdował się w chwili śmierci. Nie mamy jednak pewności, co wydarzyło się naprawdę w tym tragicznym dniu, w którym dziecko utonęło. Oficjalna wersja wydarzeń (przyjęta przez policję, potem przez sąd) była następująca: dziecko...

Agata | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Relacja mężczyzny (Dave Sears), obciążonego (wraz z siostrą Dianą) chorobą psychiczną, który w rozmowie z detektywem ukazuje, jak daleko może człowieka zabrać schizofrenia i do czego wówczas jest on zdolny. Historia życia rodziny uciekającej od obłędu i nakazujących im głosów, która nieświadomie zapędza się w głąb choroby.

Książka- bardzo ciekawa. Cała akcja opiera się na ujawnieniu okoliczności śmierci chorego na autyzm siostrzeńca głównego bohatera. Wszystko toczy się w obrębie Diany (siostra Dave'a, matka zmarłego Jonasa) i przedstawia nasilającą się w niej rodzinną chorobę psychiczną. Powieść kończy się dosyć zaskakująco, chociaż autor pozostawił ogromny niedosyt, gdyż cała sprawa nie została rozwiązana- a do tego przez całą lekturę dążyliśmy. Wciągająca, można czytać jednym tchem. Osobiście polecam, nawet pomimo braku rozwiązania akcji na końcu książki.

olaba | 2014-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Bardzo dobry kryminał. Cały czas trzyma w napięciu i niezwykle wciąga, więc nie radzę rozpoczynać przed lub w trakcie jakiś ważnych egzaminów :) Jedyny minus to zakończenie, które mnie trochę rozczarowało. Mimo to polecam wszystkim wielbicielom gatunku i nie tylko! :)

Agata | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 30 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do ostatniej strony czekałam na rozwiązanie zagadki .Wyjaśnienie w jaki sposób zginął Jason , jednak odpowiedz się nie pojawiła .Według mnie jest to minus tej książki.Przez cały czas zastanawiamy się czy Mark jest winny śmierci swojego syna , ale odpowiedzi w prost nie dostajemy.Jednocześnie ciekawa konstrukcja książki( przeplatanie przesłuchania i wydarzeń które miały miejsce)pozwala na przyjrzenie się akcji .Wciągając czytelnika coraz bardziej wgłąb świata obłędu Diany i obaw jej brata Daveya . Coś w tym jest całość stwarza jednolitą całość prowadzącą do końca śmierci osoby ,która walczyła jedynie o poznanie prawdy .

Monika | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Mroczna, zaskakująca-odsłaniająca studium szaleństwa. Polecam.