Poza układem

Wydawnictwo: Obywatel
978-83-926008-0-0

Na obowiązującym obrazku „Solidarność” jest piękna i utopijna, to karnawał w atmosferze powszechnej zgody, zakłóconej przez ambicjonalne spory personalne przywódców. Przyczyną tego zniekształcenia historii jest uznanie drugiej „Solidarności” za depozytariusza pamięci o pierwszej. W 1989 r. straciliśmy nie tylko organizację, ale również prawo do jej historii. O tych dramatycznych czasach walki o przeszłość i przyszłość Polski piszemy w naszych tekstach.

źródło opisu: Obywatel 2008

źródło okładki: http://www.gwiazda.oai.pl/i/okladka.gif

Łukasz Lelonek | 2012-06-07
Przeczytana: 29 maja 2012

Jest to zbiór felietonów Gwiazdów (głównie p. Joanny), które na gorąco poruszały kwestie związane z dokonującą się transformacją ustrojową a przede wszystkim gospodarczą, z perspektywy osoby o poglądach lewicowych (p. Joanna).

Te felietony ówcześnie odbiły się niemal bez echa, gdyż forsowano porozumienie z komunistami i dziki kapitalizm polegający na prywatyzacji zakładów państwowych głównie przez ludzi służb specjalnych.

Felietony z dzisiejszej perspektywy odznaczają się niezwykłą trafnością sądów jeśli chodzi o skutki tej transformacji (m.in. niemal całkowita likwidacja przemysłu, pogorszenie się jakości życia wśród ludzi pracy).

Najbardziej ponurym wnioskiem wypływającym z lektury jest uświadomienie sobie, iż patologie zdiagnozowane na początku lat 90. funkcjonują w naszym państwie do dnia dzisiejszego.