Kwiaty na poddaszu

Tłumaczenie: Bożena Wiercińska
Cykl: Rodzina Dollangangerów (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
1 041
1 088
Flowers in the Attic
Ag2S

Wielki powrót kultowej powieści. Wciągająca historia o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia – w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice, mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, nie dojadają. W dodatku brat z siostrą niebezpiecznie zbliżają się do siebie...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Paco | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Stanąłem na stanowisku. Saga sfinalizowana.
Po pierwszym tomie. Wystarczy.
Mniemam, że kolejne nie wniosą niczego nowego. Wartościowego.
Temat poczytny, owszem. Może wywoływać afekt. Niezdrową ciekawość nawet.
Bo tabu kulturowe występuje w zasadzie we wszystkich cywilizacjach. I jest zakazane. Nieakceptowalne. Dowodem jest też natura, gdzie rozproszenie rodziny po wykarmieniu jest normą. Mamy też chorą kobietę. Tak srodze materialnie zboczoną, instynktu macierzyńskiego pozbawioną, że zalatuje Panią Link. Jest więcej chorych postaci. Chorych sytuacji. To one stanowić mają o wielkim wymiarze intrygi. Nie stanowią. Generują efekt przeciwny. Odpychają. Dla mnie ważne są intencje autorki. A te wydają się być niezbyt czytelne. Wyciąganie na wokandę wiarą zaślepionych homo sapiens także. Jaka miała być puenta ? Bogobojni to zło wcielone ? Rodzina jest piekłem ?
Pewne poruszone aspekty skłaniają oczywiście do zadumy.
Ale to za mało, by doktryna ideą się stała.

Ewa-Książkówka | 2010-09-27
Przeczytana: 27 września 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam tę książkę jakiś czas temu w formie e-book'a zachęcona licznymi pozytywnymi opiniami. Zajęło mi to...kilka godzin :) Po lekturze zadecydowałam, że muszę mieć ten tytuł w swojej domowej biblioteczce co było nie lada wyczynem bowiem kupić go dało się już jedynie na aukcjach internetowych i niekoniecznie w korzystnych cenach ;)W końcu się udało i od dziś mam ją u siebie :)

Dlaczego tak mi zależało na posiadaniu jej ?
Fabuła, fabuła i jeszcze raz wciągająca fabuła :) Sam jej pomysł...bezbłędny ...Dodatkowo szokujący, u wielu niektóre jej akcenty mogą budzić niesmak...

"Kwiaty na poddaszu" zrobiły na mnie duże wrażenie a rzadko, której opowieści się to udaje :)
Nie jest to lektura ambitna z mocą głębi filozoficznej...Tego tu nie znajdziecie jednak i tak będą ją każdemu polecać bo to kawałek dobrej i zapadającej w pamięć lektury !

I jeszcze jedno...Wzbraniajcie się jak możecie przed obejrzeniem ekranizacji...Nawet w najmniejszym stopniu nie oddaje klimatu książki a gra...

Monika | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 września 2012

Uparłam się jak dzika, żeby dorwać w swoje ręce i przeczytać tę książkę. A przecież to kolejny bestseller, więc powinnam była wiedzieć, że jest mała szansa, że mi się spodoba...

Nie, wcale nie o to chodzi, że odrzuciła mnie zakazana miłość. Odrzuciło mnie zupełnie co innego, tzn.:
Po pierwsze: język, jakim napisana jest książka. Fatalny!
Po drugie: niespójność i naciąganie faktów. Powieść jest przez to totalnie niewiarygodna.
Po trzecie: tematyka, która jest moim zdaniem nastawiona na wzbudzenie sensacji. Najwyraźniej autorce się to udało, ale nie ze mną ;)

Zgadzam się niemalże w 100% z jjon. Książka mi się nie podobała, ale nie mogłam jej odłożyć. I to jest w pewien sposób fenomen tej powieści.

Jednak nie polecam, a Karmel bardzo, bardzo dziękuję za zaspokojenie mojej czytelniczej ciekawości :)

teri | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Jedni zachwyceni,drudzy nie...praktycznie nie ma opinii posrednich.Ja,moge zaliczyczyc siebie do tych pierwszych,podobalo mi sie.Okrutna,niewyobrazalna historia.A jednak,calkiem niedawno,tutaj we Wloszech,odkryto trojke dzieci,zamknietych w domu,przez cale szesc lat.I zrobili im to ich rodzice....
Ja,w kazdym razie,zamowilam juz pozostale czesci i bede czekala z niecierpliwoscia na ich przeczytanie.La triste storia di quatro fratelli....

korcia | 2013-06-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 czerwca 2013

"Kiedy byłam małą dziewczynką, naiwnie wierzyłam, że całe moje życie będzie jak jeden długi, cudowny letni dzień. Wierzyłam w to, bo tak się ono dla mnie zaczęło. Choć niewiele pamiętam z wczesnego dzieciństwa, jedno o nim mogę powiedzieć na pewno: Było szczęśliwe, za co do dziś jestem ogromnie wdzięczna"

Tak swoje najmłodsze lata wspomina Cathy. Jednak ten czas szczęścia niestety szybko się dla niej kończy. Gdy ma dwanaście lat, jej brat Christopher – czternaście, a bliźniaki Cory i Carrie – cztery, w wypadku samochodowym ginie ich ojciec, ukochany tata i mąż. Dzieci są zrozpaczone, nie potrafią zrozumieć, jak "człowiek młody i przystojny, kochający i kochany też może umrzeć". Mama dzieci wpada w depresję, przestaje dbać o siebie i potomstwo. Dopiero gdy rozpacz staje się ciut mniejsza, kobieta próbuje się zmierzyć z rzeczywistością, sprawdza stan finansów rodziny, czym nigdy wcześniej nie musiała się martwić, bo tymi sprawami zajmował się jej mąż. Okazuje się, że dotychczas...

gwiazdka | 2016-04-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Do czegóż to może doprowadzić miłość do pieniądza. W ludziach budzi potwory.

„Kwiaty na poddaszu” to moja pierwsza powieść Virginii C. Andrews. Książka wywołała sprzeczne uczucia. Z jednej strony czytałam z wielkim zainteresowaniem, z ogromnym zaangażowaniem, z drugiej bardzo często właśnie to zaangażowanie emocjonalne sprawiało, że musiałam odkładać „Kwiaty…”, bo nerwy nie wytrzymywały tego ładunku. Przychylam się jednak do tej pozytywnej strony, powieść bardzo ciekawa, postaci nieźle skonstruowane, treść niebanalna. Jedyną wadą- może to z mocne słowo, jedyną słabszą stroną- książki jest tylko strona literacka, nie to, żeby była zła, jest po prostu przeciętna w tym dobrym kierunku, ale ja chciałabym już dążyć w kierunku doskonałości i mieć narrację piękną. Książka na pewno mnie zaciekawiła, jestem już nastawiona na poszukiwanie kolejnych tomów, więc wiadomo, że oceniam pozytywnie i po zastanowieniu wystawiam osiem gwiazdek.

Świetna książka. Już dawno chciałam ją przeczytać i nie rozczarowałam się. Po prostu brak słów. Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych części.
Polecam!

Joanna | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Nawet nie wiem od czego zacząć. książka super. napisana prostym językiem, wciągająca. czytając ją miałam łzy w oczach. tak bardzo przeżywałam historię tych dzieci. nie rozumiem jak matka tak mogła się zachować. bo jak jestem wyrozumiała, tak nigdy nie zaakceptuję tego co zrobiła. to jest straszne - i to własnym dzieciom. sama mam dwójkę i może dlatego tak bardzo się wwierca to we mnie.
i znów trzeba powiedzieć - pieniądz rządzi.
polecam wszystkim. bardzo poruszające. jestem ciekawa drugiej części.

Tysia19 | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Do przeczytania książki zachęcił mnie jeden z Czytelników, który tak bardzo zachwalał sobie Autorkę, jak i jej inne twórczości. Zaintrygowana tymi słowami postanowiłam zatopić się w treść i wyrobić własne zdanie.

Szczęśliwa, średnio zamożna, wręcz idealna rodzina Dollangangerów składa się z sześciu osób: mamy (Corrine), taty (Christopher senior), czwórki rodzeństwa: najstarszy Christopher (junior), jego młodsza siostra Cathy, oraz najmłodsze bliźnięta Carrie i Cory. Po stracie męża Corrine została sama z czwórką dzieci bez środków do życia. Postanawiają zatrzymać się w domu rodzinnym. Bardzo bogaci rodzice mieszkają w wielkiej posiadłości, pełnej przepychu. Rodzina wyrzeka się córki na skutek wyjścia za mąż za swojego wujka i urodzenia ich dzieci. Owoce miłości tych dwojga uważają za przeklęte. Wnuki żyją w tajemnicy na poddaszu, którego nigdy nie mogą opuścić.

Fabuła książki jest widziana tak jak to obrazuje Cathy. Lektura jest smutna, jednak jak najbardziej prawdziwa. Czyta się...

Bożena | 2014-08-16
Przeczytana: sierpień 2014

Tragiczne losy czwórki rodzeństwa przedstawione z perspektywy dwunastoletniej Cathy. Ta przejmująca historia mocno porusza, wstrząsa i zmusza do refleksji. Trudno znaleźć zrozumienie czy usprawiedliwienie dla matki i babki tych dzieci. Potwierdza się tu stara prawda, że żądza pieniądza potrafi przemienić człowieka w potwora.
Po przeczytaniu tej książki popadłam w zadumę i trudno mi było zebrać myśli, byłam wstrząśnięta i myślę, że jeszcze długo będę pod jej wrażeniem. Mimo to, że książka napisana jest dość niespójnie i lakonicznie a sama historia wydaje się być wręcz niewiarygodna to nie sposób szybko o niej zapomnieć.
Bardzo polecam!!!To powieść dla wrażliwego czytelnika, która targa naszymi uczuciami, wzbudza emocje i daje do myślenia.