Kwiaty na poddaszu

Tłumaczenie: Bożena Wiercińska
Cykl: Rodzina Dollangangerów (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 094
Flowers in the Attic
literatura piękna
Ag2S

Rodzeństwo przez lata żyje zamknięte na poddaszu, pod czujnym okiem okrutnej i przesądnej babci. "Kwiaty na poddaszu" to jedna z najsłynniejszych amerykańskich powieści. Na szczycie schodów kryją się cztery sekrety. Jasnowłose, piękne, niewinne i walczące o przetrwanie… Byli wspaniałą rodziną - radosną i beztroską - dopóki ich szczęścia nie zburzyła wielka tragedia. Teraz, aby mogli...

Byli wspaniałą rodziną - radosną i beztroską - dopóki ich szczęścia nie zburzyła wielka tragedia. Teraz, aby mogli odziedziczyć rodzinny majątek, który ma zabezpieczyć ich przyszłość, dzieci muszą się ukrywać przed światem, jakby nie istniały. Żyją na ostatnim piętrze ogromnej rezydencji należącej do ich babci, regularnie zapewniani przez ukochaną mamę, że izolacja potrwa tylko chwilę. Jednak gdy trudne do zniesienia dni zmieniają się w niekończące się miesiące i lata, Cathy, Chris, Cory i Carrie uświadamiają sobie, że są zdani na łaskę okrutnej i przesądnej babci, a zagracony świat poddasza może być jedynym, w jakim przyjdzie im żyć.
W rankingu PBS The Great American Read "Kwiaty na poddaszu" zostały uznane za jedną z najważniejszych amerykańskich powieści.
Film na jej podstawie - klasyczna historia zakazanej miłości - zdobył światowy rozgłos i skupił wokół V.C. Andrews liczną grupę bezgranicznie oddanych wielbicieli.

"Kwiaty na poddaszu" to księga pierwsza sagi rodziny Dollangangerów, najsłynniejszej serii w dorobku amerykańskiej pisarki Virginii C. Andrews. Jej książki, tworzące prawie dwadzieścia bestsellerowych serii, sprzedały się dotąd na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/Kwiaty_na_poddaszu-p-35205-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Kwiaty_na_poddaszu-p-35205-1-30-.html

Izabela | 2019-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2019

Wstrząsajaca książka, przeczytałam praktycznie na raz. Straszna historia czwórki dzieci. Przejmująca, wciągająca i oburzająca opowieść. Warto przeczytać. Polecam.

mficner28 | 2019-07-15
Przeczytana: 27 maja 2019

Chyba żadnej książki tak ciężko się nie czytało jak "Kwiaty na poddaszu". Ile bólu może zadać dzieciom własna matka? Z każdą przeczytana stroną coraz bardziej jej nienawidziłam. Jak można nie chcieć widzieć własnych dzieci? Karać je za nieposłuszeństwo brakiem obecności? Jestem wstrząśnięta i oburzona zachowaniem tej bohaterki. Książka wzbudza emocje i to bardzo gwałtowne, zwłaszcza jeśli Czytelniczka jest matką...

Ronnie | 2019-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Cieszę się, że wkońcu zebrałam się, żeby przeczytać tą ksiązkę mimo, że spodziewałam się czegoś lepszego.

Weź_przeczytaj | 2019-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 czerwca 2019

Czwórka rodzeństwa wraz z matką po tragedii jaka ich spotkała wprowadzają się do ogromnej rezydencji dziadków. Rodzice ich matki wydziedziczyli ją za ciężki grzech jaki popełniła. Postanowiła jednak spowrotem wkraść się w łaski ojca by odzyskać fortunę jaką miała odziedziczyć. Niestety, aby tego dokonać dzieci muszą ukryć się na ostatnim piętrze w domu i udawać, że nie istnieją. Matka obiecuje im, że potrwa to tylko chwilę, lecz chwila zmienia się w miesiące i lata. Do czego zdolna będzie kobieta, by odzyskać swój upragniony spadek? Czy gotowa będzie poświęcić pieniądze dla dobra dzieci?

To książka z dość kontrowersyjną fabułą. Na pewno nie wszystkim taka tematyka przypadnie do gustu. Mną osobiście wstrząsnęła. Jest w niej wiele okrucieństwa, przemocy, fanatyzmu religijnego graniczącego z obłędem. Historia ta jest napisana w sposób prosty i lekki, dlatego wciągnęłam się w nią od razu, bez problemu wyobrażając sobie każdy szczegół opisany w książce. Towarzyszyło mi wiele emocji....

derinness | 2019-06-23

żadna książka nie wciągnęła mnie tak jak ta, przeczytałam jednym tchem 🤭

freliks96 | 2019-06-13

Wstrząsająca historia, która pokazuje nam, że nawet do osób najbliższych, o których myśleliśmy, że są bez skazy, należy mieć ograniczone zaufanie i trzymać się na baczności, ponieważ gdy się zbyt mocno zaślepimy, możemy już na zawsze utracić najcenniejsze dla nas rzeczy.. Wszyscy dobrze wiemy, że pieniądze mają dużą moc, ale czy do pomyślenia jest to, aby dla majątku, wyrzec się własnych dzieci, które wcześniej były dla nas WSZYSTKIM.. Będę wracać do tej historii na pewno, wszystkim polecam, bo nie czyta się jej "ciężko", a zapada w pamięć na bardzo długo..

Zołza_z_książką | 2019-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2019

"Nie ma gorszej nienawiści niż ta zrodzona ze zdradzonej miłości". Virginia C. Andrews "Kwiaty na poddaszu". To książka poruszająca trudny temat. Historia jest o utracie dzieciństwa, dorastaniu, żądzy pieniądza. Mamy tutaj zakazaną miłość i tajemnice rodzinne . Po latach, za grzechy rodziców pokutuje czwórka rodzeństwa, Bogobojna babcia i matka, której dzieci ufają i którą kochają bezgranicznie, zamykają rodzeństwo na strychu, gdzie muszą żyć jakby nigdy ich nie było. Potwór ma ludzkie oblicze. Po przeczytaniu tej książki stwierdziłam, że to nie jest historia dla mnie. Nie czytam literatury obozowej bo nie rozumiem jak człowiek mógł stworzyć piekło na ziemi drugiemu człowiekowi. Tutaj mamy podobną sytuację. Po przeczytaniu tej książki stwierdziłam na początku, że nic we mnie nie wzbudziła ale im dłużej siedziałam tym więcej myślałam o tym co było na kartach tej powieści. Zdawałam sobie pytania: Dlaczego? Po co? Czy nie można było inaczej?. Byłam oburzona, zdenerwowana. Na prawdę...

Bywam_kulturalna | 2019-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Ile zła może przyjąć na siebie człowiek? Czy istnieje jakaś granica w wyrządzaniu krzywdy? Co rządzi światem – miłość czy pieniądz? Te pytania kołatały się w mojej głowie podczas czytania książki Virginii C. Andrews „Kwiaty na poddaszu”. Udało mi się znaleźć w niej odpowiedzi, niestety bardzo przygnębiające.

Autorka opisuje historię czworga rodzeństwa, nazywanych przez niektórych „drezdeńskimi lalkami”. Po tragicznym zdarzeniu, które spada na nich niczym grom z jasnego nieba, są zmuszeni pożegnać się z dotychczasowym życiem pełnym miłości, bezpieczeństwa i dziecięcej radości. Odtąd ich życie toczy się na zamkniętym poddaszu, w tajemnicy przed ludźmi nieświadomymi ich istnienia. Pozostawieni sami sobie, od czasu do czasu widując jedynie twarz oddalającej się od nich matki oraz religijnie fanatycznej babki, cierpliwie czekają na dzień, kiedy ich nieszczęście wreszcie się skończy.

Wciąż staram się uporządkować myśli po tej lekturze. To niesamowite, ile sprzecznych uczuć obudziła we...

Magda M | 2019-05-06
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2019
Przeczytana: 03 maja 2019

Historia jest niespotykana, niezwykle przejmująca i nieprawdopodobna dla mnie jako matki. Ciężko trochę utożsamiać się z taką sytuacją i dlatego niektóre posunięcia bohaterów mocno dziwią, ale widocznie taki a nie inny był zamysł autorki.

Czytałam tę książkę z polecenia koleżanki, która ją mocno zachwalała i streściła łącznie z zakończeniem, więc czytając oczekiwałam pewnych wątków.
Niestety wyszło na to, że opowieść polecającej była bardziej porywająca niż sama książka.

Claudia | 2019-05-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2019
Przeczytana: 05 maja 2019

Czemu ja wcześniej nie przeczyłam tej książki?! Jednak bardzo się cieszę, że dzięki Wydawnictwu Prószyński i Ska to się zmieniło!

Mimo, że książka nie należy do najłatwiejszych, a momentami aż zapierało mi dech w piersiach to i tak bardzo szybko się ją przeczytało. Fabuła to jest to. Niezwykle drastyczna, intrygująca i trudno było się od niej oderwać.

"Cierpliwość. Pomalowałam ją na szaro i powiesiłam wśród czarnych chmur. Nadzieję pomalowałam na żółto, jak słońce, które mogliśmy oglądać przez kilka krótkich, porannych godzin."

Cathy, Christopher, Cory i Carrie. Czwórka rodzeństwa niezwykle sobie bliska w jednej chwili traci wszystko. Pewnego dnia ich ojciec ginie w trakcie wypadku samochodowego. Mama dzieci popada w depresje, nie wie jak będą sobie teraz radzić, skoro to właśnie jej mąż, a ojciec dzieci zarabiał na nich. Nie mając innego wyjścia oznajmia dzieciom, że będą razem mieszkali u jej rodziców, którzy są niezwykle bogaci. Jednak nie wyjawia im od razu całej prawdy....