Ocaliła mnie łza

Okładka książki Ocaliła mnie łza Angele Lieby
Okładka książki Ocaliła mnie łza
Angele Lieby Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Une larme m'a sauvee temoignage
Świat Książki
2013-08-28
2013-08-28
Barbara Jaroszuk
śpiączka farmakologiczna migrena

Książka zdecydowanie godna jest przeczytania, gdyż zmienia perspektywę (również od strony postrzegania chorych przez personel medyczny).

Poczułam się jakbym ja sama była bohaterką książki, była uwięziona w swoim ciele. Całkowicie świadoma - lecz uwięziona. Autorka dosłownie w ciąga nas w to co ją spotkało, w ten czas przebywania w tych pustych, sterylnych, białych salach, jej cierpienie, walkę o swoje życie ... Zdrowie mamy jedno, trzeba o nie walczyć, nie myśląc o tym ile wyrzeczeń musimy w to włożyć, warto żyć dla samego siebie jak i dla bliskich. Nie traćcie nadziei... nigdy.

Historia autorki w pewien sposób jest wzruszająca. Przedstawia jej świadomość podczas śpiączki. Co mnie irytowało to zażalenia do szpitala, obsługi. Oczywiście, zgadzam się że przedstawieni ludzie ze szpitala nie byli zbyt dobrzy, pomocni a wręcz przeciwnie, jednakże oczekiwałam bardziej historii tej kobiety niż zażalenia dot. szpitala.

Jeżeli miałabym oceniać styl pisania to niestety nie powala, jest kiepsko napisana. Pomimo to warto przeczytać choćby dlatego żeby uświadomić sobie, że nie zawsze ktoś w stanie śpiączki jest nieświadomy tego co wokół niego się dzieje. Nie zmarnujecie aż nadto zbyt wiele czasu ponieważ nie jest specjalnie długa.

Książka napisana poprawnie, na uwagę zasługuje tematyka, tak rzadka ale jakże ważna. Autorka na podstawie swoich przeżyć dała głos tym, którzy w podobnej sytuacji mówić nie mogą...
Jednak nie wywołała u mnie fali łez, jak zapowiadały to recenzje na okładce ani też nie wzbudziły we mnie fali emocji, które zawładnęłyby moją głową. Po prostu czytałam i zapoznawałam się w tematem o którym nie tyle nie miałam pojęcia. Nauczyłam się czegoś nowego z tej książki a to sobie bardzo cenię.
Jednak nie mogę umiejscowić jej jakoś wysoko od strony literackiej.

Cała prawda jakie lekarze mają podejście do pacjentów. W końcu ktoś o tym napisał. Powinno być więcej książek takiego typu. Pacjentka była w sumie już na przegranej pozycji według lekarzy, nie zrobili dokładnych badań tylko od razu do męża, że ma udać się do zakładu pogrzebowego. Napewno nie jedna osoba zmarła właśnie w taki sposób, w sumie została nieświadomie pozbawiona życia, nie jedna osoba przechodziła takie męki, współczuje, warto przeczytać. Podziwiam autorkę, za silną wolę, za walkę bo gdyby nie to nie byłoby jej na świecie. Druga sprawa to miłość między nią a jej mężem jest to cos cudownego! naprawdę miłość może pokonać wszystko i nie tylko w książkach ale i w realnym świecie i oto oni są na to dowodem.

Książka niezwykle poruszająca i ukazująca rzeczywistość panującą w szpitalach. Czyta się bardzo szybko, gdyż jest wciągająca.

Niesamowite, ile musiała przejść autorka, aby znów żyć pełnią życia...

Podziwiam za odwagę i wielką wolę walki.

Cytaty:

"Nadzieja to wątły płomyk, który łatwo zgasić; trzeba go ostrożnie osłaniać dłońmi jak skarb."

"...szukać szczęście, gdzie się da, i wierzyć w przyszłość"

"Marzenia są koniecznym dopełnieniem rzeczywistości."

Niesamowite, ile musiała przejść autorka, aby znów żyć pełnią życia...

Podziwiam za odwagę i wielką wolę walki.

Cytaty:

"...szukać szczęście, gdzie...

„Ocaliła mnie łza” to historia, którą napisało samo życie. Angele Lieby zapadła w śpiączkę po tym, jak trafiła do szpitala z silnym bólem głowy. Niby nic, a doprowadziło to do ciężkiej choroby, z której niezwykle trudno powrócić do normalnego życia. To, co autorka nam przedstawia w swojej historii jest straszne i przygnębiające, ale jednocześnie dające nadzieję na powrót do zdrowia. Najgorsze z tego wszystkiego są emocje, które towarzyszą bohaterce książki, toczy ona wewnętrzną walkę ze sobą, choć na zewnątrz niczego nie widać.

To powieść bardzo potrzebna w dzisiejszym, bezdusznym świecie. Pokazuje, że osoba, która nie daje oznak życia również może odczuwać emocje: ból, strach, bezsilność, przygnębienie, ale również i radość. Często nie zdajemy sobie sprawy z niektórych rzeczy, dopóki one nas nie dotkną. Dzięki tej historii otworzyły mi się oczy na osoby, które zapadły w śpiączkę. Mimo, że są one bezwładne mogą czuć i być zalewane przez własne myśli. Myślę, że to najgorsza forma bezsilności jaka może dotknąć człowieka: nie móc zareagować na to, co dzieje się dookoła i ma to bezpośrednio z nim związek.

Książka nie jest za długa, ale mimo trudnego tematu napisana jest prostym i lekkim językiem, czyta się ją naprawdę bez problemów i szybko. Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, a szczególnie osoby związane zawodowo z medycyną. Empatia nie boli.

___
„Marzenia są koniecznym dopełnieniem rzeczywistości. Pomagają nie tylko ją znosić, ale też ulepszać. Bez marzeń nie ma postępu. Marzyć to wyznaczać sobie cele.” [s. 135]

„Cierpienie jest doświadczeniem samotnym; nie da się go z nikim dzielić.” [s. 161]

2052

Najbardziej wkurwiająca książka 2018 roku. Spodziewałam się dobrej historii, na której będę płakać, a dostałam szmirę i gniot, przez który ledwie przebrnęłam.

Książka, która miała uświadomić, że osoby w śpiączce mogą być świadome i wrażliwe na ból. Dająca też nadzieję, że takie choroby są odwracalne (pewnie nie każde, zależy od uszkodzeń układu nerwowego). Nie jest to wielka literatura, ale też autorka nie miała takich ambicji.

• Pisane przez życie
  • Moja domowa biblioteczka