7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Piotr Krupa

Mając w oczach dzisiejszy obraz Wspólnoty AA w Polsce, trudno się oprzeć poczuciu dumy. Rok 1974 uważamy zatem za początek ruchu AA w Polsce - rozumianego jako ruch działający według zasad AA. Minęło siedemnaście lat od 1957 roku, gdy prof. Zbigniew Wierzbicki przeniósł ideę AA na polską ziemię, a jedenaście lat od założenia przez mgr Marię Grabowską grupy 'środkowej'. Potrzeba było...

Rok 1974 uważamy zatem za początek ruchu AA w Polsce - rozumianego jako ruch działający według zasad AA. Minęło siedemnaście lat od 1957 roku, gdy prof. Zbigniew Wierzbicki przeniósł ideę AA na polską ziemię, a jedenaście lat od założenia przez mgr Marię Grabowską grupy 'środkowej'. Potrzeba było wieloletnich wysiłków wielu ludzi dobrej woli, by idea AA zmaterializowała się pod postacią pierwszej grupy AA. Najważniejsze, że się udało. FINIS CORONAT OPUS (koniec wieńczy dzieło)

źródło opisu: Fundacja BSK AA w Polsce, 2004

źródło okładki: http://meszuge.blogspot.com/2012/05/historia-aa-w-polsce-tom-1.html

Meszuge | 2019-06-02
Przeczytana: 22 maja 2012

Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości – powiedzenie to, w takiej bądź podobnej formie, a wersji jest mnóstwo, na przykład: Naród, który nie zna swej przeszłości nie ma szans na napisanie nowej historii – przypisywane jest Janowi Pawłowi II albo Józefowi Piłsudskiemu. Z moich dotychczasowych poszukiwań wynika, że autor w rzeczywistości jest nieznany, ale… w niczym nie umniejsza to mądrości tych słów i zawartej w nich głębokiej prawdy.

Czekałem na tę książkę, czekałem i wreszcie się doczekałem, i radość moja jest wielka, bo od lat Wspólnota AA i jej historia są moim hobby, może pasją życiową; jeśli nawet wcześniej wiedziałem na te tematy sporo, to były to informacje nieuporządkowane, często wyrwane z kontekstu, fragmentaryczne, nie zweryfikowane itp. I oto dostałem „gotowca” – nic tylko czytać, uczyć się, dowiadywać, korzystać.

Czy tom 1 „Historii AA w Polsce” w pełni mnie satysfakcjonuje? Ależ oczywiście, że nie! Ja jestem zachłanny i pazerny,...