Zaplecze osadnicze i podstawy surowcowe starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego

Wydawnictwo: Kieleckie Towarzystwo Naukowe
historia
welesxxi

Prezentowane opracowanie jest próbą podsumowania moich wieloletnich badań nad zapleczem osadniczym oraz środowiskowymi uwarunkowaniami produkcji metalurgicznej świętokrzyskiego centrum starożytnego hutnictwa żelaza. To trudne, ale jakże zajmujące zadanie mogło być realizowane tylko dzięki życzliwości i pomocy wielu osób, które skierowały moją uwagę na to zagadnienie, a później nieustannie wspierały w podjętej pracy.

źródło opisu: http://www.ujk.edu.pl/ktn/index.php?id=4

źródło okładki: http://www.ujk.edu.pl/ktn/index.php?id=4

Waww | 2016-11-02
Na półkach: Przeczytane, Archeologia
Przeczytana: 02 listopada 2016

Jedna z podstawowych pozycji dla archeologów zajmujących się tematyką hutnictwa na terenach ziem polskich.

| 2015-12-19

Swoista biblia każdego miłośnika starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego.

Prezentowane opracowanie jest pierwszą tak obszerną próbą spojrzenia na tę problematykę przez zagadnienia osadnictwa, przedstawione na tle elementów środowiska przyrodniczego. Wykorzystana została tu bardzo obszerna baza źródłowa. Poza zagadnieniami z zakresu geografii osadnictwa, wiele miejsca poświęcono również problematyce chronologii produkcji dymarskiej w Górach Świętokrzyskich. Szczegółowej analizie poddane zostały materiały z osad i cmentarzysk, a zwłaszcza licznie występujące w tym regionie importy rzymskie.