Zgłosuj na książki roku 2017

Kroniki. Wybór t. I

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
felietony, publicystyka
Aletheia

Wybór felietonów, które po raz pierwszy ukazały się w Niwie, Nowinach, Kurierze Warszawskim i Kurierze Codziennym, od 15 kwietnia 1875 do 25 listopada 1900.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wicher_Lab | 2017-07-02

Trudno się odnieść do treści felietonów, które powstawały w czasach tworzenia się państwa polskiego. Prus twardo stoi na ziemi i poniża wszystko, co nie służy konkretnemu czynowi, pracy, budowie. Takie czasy. Powołuje się na amerykański pragmatyzm, na Williama Jamesa. Dobre wzorce. Ale dzisiaj te cnoty, które Prus zachwalał, wydoskonalone zostały przez miliony dorobkiewiczów, prywaciarzy i w ogóle są najczęstszymi cnotami przeciętniactwa szukającego wszędzie interesu albo dowolnej formy władzy.
W sumie autor Kronik miał rację w konkretnym momencie historycznym i trudno mi znaleźć w tej lekturze coś uniwersalnego. Jej wartość przeminęła wraz z przedwojennymi problemami. Porównując Kroniki do np. artykułów Dostojewskiego, które również dotykały bardzo doczesnych spraw, dzisiaj czyta się je (artykuły D.) nie jak dokumenty z zaginionego świata, ale jak nowo ukazaną warstwę teraźniejszości. Dostojewski przepuszczał wydarzenia i problemy przez siebie, a Prus przez jakiś zewnętrzny...

kinzetka | 2017-07-14
Przeczytana: 09 września 2017