rozwińzwiń

Kroniki. Wybór t. I

Okładka książki Kroniki. Wybór t. I Bolesław Prus
Okładka książki Kroniki. Wybór t. I
Bolesław Prus Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy publicystyka literacka, eseje
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8306011252
Tagi:
felietony publicystyka
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
313

Na półkach:

Trudno się odnieść do treści felietonów, które powstawały w czasach tworzenia się państwa polskiego. Prus twardo stoi na ziemi i poniża wszystko, co nie służy konkretnemu czynowi, pracy, budowie. Takie czasy. Powołuje się na amerykański pragmatyzm, na Williama Jamesa. Dobre wzorce. Ale dzisiaj te cnoty, które Prus zachwalał, wydoskonalone zostały przez miliony dorobkiewiczów, prywaciarzy i w ogóle są najczęstszymi cnotami przeciętniactwa szukającego wszędzie interesu albo dowolnej formy władzy.
W sumie autor Kronik miał rację w konkretnym momencie historycznym i trudno mi znaleźć w tej lekturze coś uniwersalnego. Jej wartość przeminęła wraz z przedwojennymi problemami. Porównując Kroniki do np. artykułów Dostojewskiego, które również dotykały bardzo doczesnych spraw, dzisiaj czyta się je (artykuły D.) nie jak dokumenty z zaginionego świata, ale jak nowo ukazaną warstwę teraźniejszości. Dostojewski przepuszczał wydarzenia i problemy przez siebie, a Prus przez jakiś zewnętrzny rozsądek; pisał tak, jak uważał, że należy pisać - zupełnie nieosobiście, jak gdyby na czas pisania wchodził w szaty autorytetu, które go krępują. Ewidentnie człowiek na usługach idei, chory pozytywizmem.

Może robotę dobrą wykonał, ale ja zrobiłem na bazie lektury powiedzonko: pieprzy jak Prus o Nietzschem. Polak odczytał go jak Hitler...

Trudno się odnieść do treści felietonów, które powstawały w czasach tworzenia się państwa polskiego. Prus twardo stoi na ziemi i poniża wszystko, co nie służy konkretnemu czynowi, pracy, budowie. Takie czasy. Powołuje się na amerykański pragmatyzm, na Williama Jamesa. Dobre wzorce. Ale dzisiaj te cnoty, które Prus zachwalał, wydoskonalone zostały przez miliony...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    48
  • Chcę przeczytać
    36
  • Posiadam
    9
  • 2013
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    3
  • 2012
    2
  • Olimpiada
    2
  • Filologia polska
    1
  • Proza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kroniki. Wybór t. I


Podobne książki

Przeczytaj także