Malarz życia nowoczesnego

Tłumaczenie: Joanna Guze
Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Le Peintre de la vie moderne
esej, sztuka, malarstwo, Constantin Guys
dona

Esej poświęcony Constantinowi Guysowi - francuskiemu rysownikowi i akwareliście, przedstawiającemu w swych pracach życie towarzyskie i obyczajowe dziewiętnastowiecznego Paryża. Baudelaire użył w tekście określenia modernité - "nowoczesność", wprowadzając je do francuskiego słownictwa. Ulubiona lektura Picassa, który uważał, że ten tekst jako jedyny uchwycił w słowie coś z esencji malarstwa. Równie wielką wagę przywiązywał doń Czesław Miłosz. "Odkąd przeczytałem w latach trzydziestych tę rozprawę Baudelaire'a - pisze we wstępie - była dla mnie i jest do dzisiaj jednym z najważniejszych tekstów o istocie cywilizacji." I dodaje: "Nie przesadzę, utrzymując, że jej przede wszystkim zawdzięczam mój własny sposób myślenia o zmianach mody i obyczaju. [...] zwłaszcza dla artystów [Baudelaire] występował przede wszystkim jako teoretyk nowoczesności".

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 1998

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,32.html

książek: 1991

Warto ten esej przeczytać, aby zobaczyć trafność niektórych spostrzeżeń Baudelaire'a na temat społeczeństwa i sztuki.

Ensui-Szyszka | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Szczególnie ciekawy jest fragment o kobiecie i pochwale makijażu.

Sońka | 2016-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2016