Malarz życia nowoczesnego

Tłumaczenie: Joanna Guze
Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Le Peintre de la vie moderne
esej, sztuka, malarstwo, Constantin Guys
dona

Esej poświęcony Constantinowi Guysowi - francuskiemu rysownikowi i akwareliście, przedstawiającemu w swych pracach życie towarzyskie i obyczajowe dziewiętnastowiecznego Paryża. Baudelaire użył w tekście określenia modernité - "nowoczesność", wprowadzając je do francuskiego słownictwa. Ulubiona lektura Picassa, który uważał, że ten tekst jako jedyny uchwycił w słowie coś z esencji malarstwa. Równie wielką wagę przywiązywał doń Czesław Miłosz. "Odkąd przeczytałem w latach trzydziestych tę rozprawę Baudelaire'a - pisze we wstępie - była dla mnie i jest do dzisiaj jednym z najważniejszych tekstów o istocie cywilizacji." I dodaje: "Nie przesadzę, utrzymując, że jej przede wszystkim zawdzięczam mój własny sposób myślenia o zmianach mody i obyczaju. [...] zwłaszcza dla artystów [Baudelaire] występował przede wszystkim jako teoretyk nowoczesności".

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 1998

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,32.html

Kto nie ma cierpliwości, żeby dotrzeć do "Rozmaitości estetycznych" lub przebrnąć przez skądinąd obszerny tom, temu polecam creme de la creme tego zbioru: "Malarza życia nowoczesnego".
Teoretycznie jest to krytyczny esej poświęcony Constantinowi Guysowi, którego, jak się wydaje, Baudelaire wysoko cenił jako bystrego obserwatora i sprawnego rysownika. Praktycznie jednak malarstwo Guysa stanowi punkt wyjścia do opisu i analizy postaci, które portretował malarz w swoich szkicach i ilustracjach: bogatych i biednych, światowców i dandysów, żołnierzy i kobiet z półświatka i "nowoczesnego" świata, jaki zaludniał ten barwny tłum, z jego wojnami, z jego świętami i uroczystościami, z jego ruchem ulicznym.
Trochę esteta, trochę krytyk, trochę dekadent, trochę flaneur i - przede wszystkim - trochę poeta, Baudelaire pięknie i ciekawie pisze nie tylko o malarstwie: pisze o swoich współczesnych.

Warto ten esej przeczytać, aby zobaczyć trafność niektórych spostrzeżeń Baudelaire'a na temat społeczeństwa i sztuki.

książek: 1977

Szczególnie ciekawy jest fragment o kobiecie i pochwale makijażu.

Pola | 2018-04-01
Przeczytana: 31 marca 2018