Na zakręcie roku

Year's turning
978-83-60318-76-8
Irlandia, życie na wsi
joly_fh

Na zakręcie roku obraz dwunastu miesięcy życia w odludnej nadmorskiej osadzie Thallabawn w Irlandii to porywająca opowieść o poszukiwaniu życiowej samowystarczalności i pogłębiającej się empatii wobec natury. Książka m.in. była nominowana do BP Natural World Book Prize, w oparciu o nią powstała seria filmów telewizyjnych. Thallabawn nauczyło nas owego szczególnego stosunku do przyrody w równym stopniu zainspirowanego nauką, co poezją który jest spiritus movens tej książki. Kronika roku, którą oddaję do rąk czytelnika, nieustannie przeskakuje z tematu na temat, swobodnie traktuje czas, raz po raz zmienia nastrój i styl; jest mozaiką tych wszystkich lat, a każdy miesiąc esejem ku pamięci (z przedmowy autora). Dziennikarz, pisarz i malarz Michael Viney (ur. w 1933 roku w Brighton), ceniony współpracownik The Irish Times , RTÉ i BBC, w 1977 roku porzucił Dublin i osiadł wraz z żoną Ethną u podnóża góry Mweelrea w hrabstwie Mayo. Jest autorem książek i filmów dokumentalnych, od dziesięcioleci publikuje w The Irish Times cotygodniowe felietony poświęcone ekologii i życiu w zgodzie z naturą. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Trinity College w Dublinie.

źródło opisu: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/zakrecie-roku-p-2259.html

źródło okładki: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/zakrecie-roku-p-2259.html

Artur Kiela | 2012-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Naprawdę jestem pierwszą osobą tutaj, która przeczytała tę książkę? Od małego marzę żeby mieszkać nad brzegiem burzliwego morza, najlepiej w latarni morskiej, żeby słuchać tam Lambchop i pierwszej płyty Toma Waitsa. Przecież nie mogę być jedyny z tym marzeniem, do licha!
Irlandzki "Walden", ale mniej patetyczny, bardziej "jakby" szczery. Nie, nie ma latarni morskiej, ale jest linia brzegowa, są burze. Po sztormie można znaleźć na plaży wiele ciekawych rzeczy, niektóre da się zjeść. Trawa, kamienie, ptaki - w końcu znasz ich nazwy, trochę jakbyś oczy otwierał. Lunatyczne non-fiction.

Magdalena Gościniak | 2013-09-29
Przeczytana: 08 września 2013

Dwanaście miesięcy podróży. Cykl miesięcy i pór roku. Zmiany barw powietrza i wody. Subtelności tak bardzo niewidoczne dla ludzi miasta, a tak dobrze znane mieszkańcom wsi.

Dzień po dniu towarzyszymy ludziom, którzy porzucili miasto i usiłują rozpoznać życie poza nim, zakorzenić się, odnaleźć… Miesiąc po miesiącu przyglądamy się cyklowi życia i umierania, sadzenia, pielęgnowania i zbierania, radościom i wyzwaniom, a przede wszystkim wdrażamy się w harmonię, której próżno szukać w zalanych asfaltem miastach.

"Na zakręcie roku" jest książką dla tych, którzy kochają naturę. Obieżyświatów, wędrowców, którzy zawsze - gdy tylko mogą - ściągają obuwie i chodzą boso po trawie. Dla wszystkich, którzy marzą o spokoju i życiu zgodnie z naturą. Pokazuje pasję i ogromną wiedzę, którą autor się z nami dzieli. Opisy roślin, fascynacja zwierzętami, uwaga skierowana na subtelności… dzień po dniu wprowadza nas w cudowny krąg przyrody. O niej opowiada, ją wyznaje, nią się dzieli. Ale dzieli się...

GoSiUnIaaa113 | 2015-02-19
Na półkach: 52 książki w 2015:
Przeczytana: 19 lutego 2015

Dostałam tą książkę w prezencie i przyznaję się bez bicia, że po prostu przez nią "przeleciałam". Jednak nie dla mnie są długie i szczegółowe opisy terminologii biologicznej i ekologicznej (włącznie z mnóstwem łacińskich zwrotów). Książka ciągnie się niemiłosiernie, brak dynamiki (tego chyba mi najbardziej brakowało) i zwartej fabuły - ot po prostu opis cichego, względnie spokojnego lecz pracowitego życia z dala od cywilizacji.
Zdaję sobie sprawę, że jest to po prostu taki a nie inny rodzaj literatury i absolutnie go nie deprecjonuję. Wyrażam swoje własne zdanie :)
Niestety - jestem na "nie".

Abdita | 2012-06-23
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Jedyne co mi się plącze po głowie to ZAZDROŚĆ.

pericardium | 2016-08-18
Marta | 2016-05-20