Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę

Okładka książki Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę Helen Brown
Okładka książki Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę
Helen Brown Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Kleo i ja (tom 1) literatura piękna
Kleo i ja (tom 1)
Nasza Księgarnia
2012-06-13
2012-06-13
9788310120878
Maciejka Mazan
koty przyjaźń

Kotka terapeutka

Piękna! (Przy czym płacz przy niej jest oczyszczający).

Piękna! (Przy czym płacz przy niej jest oczyszczający).

Ciężko jest mi się zawieść na książce dotyczącej moich ulubionych zwierząt, ale tym razem to właśnie się stało. Sceny z kotkiem owszem, są urocze, lecz jest ich zaskakująco niewiele. Większą część stanowią historie o życiu prywatnym autorki - jej rodzinie, pracy i znajomych. Nie zainteresowały mnie one, choć może dlatego, że byłam przygotowana na odgrywanie ważniejszej roli przez tytułową Kleo.

Książka bardzo wciąga i jest ciekawa pod wieloma względami. Gdy przeczytasz jedną stronę, od razu czytasz następną.

W życiu nie ma przypadków i nic nie dzieje się bez przyczyny. Zawsze to powtarzam z uporem maniaczki. Przekonała się również o tym autorka i zarazem narratorka książki „Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę”.

Helen nigdy nie była kociarą. Gdy przeurocza kotka o imieniu Kleo znalazła się w jej domu, kobieta była bardzo przerażona i zdezorientowana. Nie przeczuwała, jak bardzo zwierzątko zmieni jej życie i że stanie się nie tylko jej przyjaciółką, ale także terapeutką.

Nasza główna bohaterka bardzo wcześnie założyła rodzinę, bo przed swoimi dwudziestymi urodzinami. Niedługo potem została mamą dwóch chłopców, których dzieliła różnica wieku dwóch lat. Od tej pory Helen, Steve oraz ich synowie stali się przeciętną rodziną. Mężczyzna pracował na morzu, a Helen pisała artykuły do lokalnej gazety.

Pewnego dnia kobieta wraz z chłopcami odwiedziła swoją przyjaciółkę, której kotka miała małe kocięta. Starszy z braci bardzo pragnął, aby jedno z kociąt zamieszkało w ich domu. To miał być prezent urodzinowy. Matka chłopca nie była pocieszona tym faktem, ale cóż…Kochała swoje dziecko, więc zdecydowała, że spełni jego życzenie. Problem polegał tylko na tym, że kotka była zbyt mała, żeby rozdzielić ją z mamą, więc chłopiec musiał poczekać kilka tygodni zanim futrzak zamieszka w ich domu. W tym czasie stało się jednak coś, co już na zawsze zburzyło spokój tej rodziny i co sprawiło, że życie, jakie wiedli, zmieniło się diametralnie. Otóż jeden z braci wpadł pod samochód i zginął na miejscu. Gdy Kleo trafiła pod dach Helen i jej rodziny, wszyscy pogrążeni byli w rozpaczy po śmierci Sama. To był bardzo trudny czas. Nie wiadomo było, czy kobieta, jej mąż i jedyny syn podniosą się z tej wielkiej tragedii, jaka ich spotkała.

Czy puszysta Kleo coś zmieni w tej rodzinie? Czy Helen i Steve będą potrafili żyć normalnie po tym, co zesłał im los? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, gdy sięgniecie po tę książkę, do czego Was bardzo gorąco zachęcam!

Ja nie żałuję ani minuty poświęconej na lekturę tej pozycji. Wręcz przeciwnie! Bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam. Już dawno miałam zapisany w moim notesie ten tytuł, więc wiedziałam, że prędzej czy później zapoznam się z nim. W momencie, gdy zobaczyłam, że jest ta książka na półce w osiedlowej bibliotece, do której jestem zapisana, nie wahałam się i od razu ją wypożyczyłam.

Ta książka dostarczyła mi sporo radości, ale też i wzruszeń. Szczerze przyznam, że ostatnie strony czytałam dość szybko i trochę pobieżnie. Nie dlatego, że byłam znudzona i chciałam jak najszybciej skończyć czytanie. Nie, po prostu trudno mi było opanować emocje. Obawiałam się, że jak uważnie wgłębię się w treść przekazaną na końcowych kartach, to rozkleję się i nie będę w stanie dokończyć. Mocno przeżyłam tę historię. Jestem pewna, że na długo zapadnie w mojej pamięci. Zresztą, ja, która całym sercem kocham zwierzęta, a do kotów mam przeogromną słabość, nie mogłam przejść obok tego tytułu obojętnie. To byłby mój czytelniczy grzech.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy zdecydować się przeczytać tę książkę czy nie, to ja Was namawiam abyście zapoznali się z nią. Zobaczycie sami, że wciągnie Was bez reszty, tak jak mnie, a może nawet zainspiruje do tego, by poszukać innych tytułów, gdzie jednym z bohaterów jest zwierzę albo ten motyw jest wiodący? Ja z całą pewnością tak zrobię.

Książka magiczna. Może dla mnie jako kociary. A może po prostu pokazuje, jak przypadek może zmienić nasze życie. Bo przecież ta historia to ... historia pewnej rodziny, nie fikcja literacka. I to jest ogromna wartość tej książki.

Ogólnie naprawdę bardzo fajny pomysł na fabułę oraz niemałą rolę w tej powieści odegrała tytułowa kotka. Czyta się tą historię naprawdę bardzo szybko.

i jak tu nie kochać kotów? naprawdę mają moc wnoszenia radości w ludzkie nieszczęśliwe serce i przywracania go żywym :)

Coś dla kociarzy :) ciepła opowieść o życiu rodziny Helen Brown i kotki o wdzięcznym imieniu Kleo. Już na pierwszych stronach stajemy twarzą w twarz z rodzinną tragedią, ale, jak możemy się spodziewać, Kleo będzie niczym plaster na ranę. Co prawda średnio spodobał mi się zabieg, przez co akcja w mniej więcej połowie książki bardzo przyspieszyła, ale później zrozumiałam, jaki był cel - nakreślenie najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny, którym towarzyszyła czarna kotka. A im była ona starsza, tym bardziej przypominałam sobie mojego kota, który od 2,5 roku podróżuje pondrugiej stronie tęczowego mostu... Wzruszyłam się, tak.

jedna z nielicznych powieści, przy których płakałam- a płaczę rzadko.

Poruszająca, chwytajaca za gardło i serce opowieść o czarnej kotce, która była towarzyszką Autorki przez ponad 23 lata- zarówno w trudnych chwilach jak okres żałoby po dziecku, jak i chwilach radosnych- narodziny kolejnego dziecka, a także w chwilach przełomowych- zmiana miejsca zamieszkania.

Powieśc pełna refleksji i kotach i ich miejscu w zyciu człowieka.
Zakończenie chwyta za gardło.
Dla wszystkich kociar i kociarzy- pozycja obowiązkowa.

jedna z nielicznych powieści, przy których płakałam- a płaczę rzadko.

Powieśc...

Piękna historia i smutna zarazem. Dla kociarzy jest to pozycja obowiązkowa. Bardzo wzruszający koniec.. Kto ma kota ten zrozumie. Polecam

• Koty