Wet. Moi wspaniali dzicy przyjaciele

2012-06-01
Agnieszka Sobolewska
weterynarz zwierzęta

1964

Opowieść o niezwykłych przedsięwzięciach, przedstawiona tak, jakby nie nie miały w sobie pierwiastka niezwykłości. Autor opisuje zderzenie swoich ideałów, marzeń z rzeczywistością, z którą musi się mierzyć jako lekarz weterynarii. Nie narzeka, szuka rozwiązań. Podejmuje wiele działań, aby zwrócić uwagę społeczną na los zwierząt, robi to, co powinien? Nie, robi znacznie więcej. Wykazuje determinację w działaniu, a jednocześnie zachowuje dystans do swoich dokonań.

Wspaniała! Autor jest niezwykłym człowiekiem o ogromnej miłości dla zwierząt, skromności i poczuciu humoru. Następca uwielbianego przeze mnie Jamesa Herriota. Czytałabym bez końca i żądam dalszych tomów!!!!

Książka ciekawa lecz dla osoby która nie mają dużego pojęcia o weterynarii. Jako przyszły technik weterynarii sporo informacji już znałam. Książka dobrze pokazuje realia pracy weterynarza.

Taka słodko gorzka opowieść. Napisana na wesoło, ale o bardzo smutnych sprawach. Nie jest to lekka lektura, raczej przygnębiająca opowieść, chociaż kończy się optymistycznie. To raczej manifest niż biografia, chociaz napisany jak biografia.

Autor opowiada o swojej pracy młodego weterynarza i walce by mimo przeciwności jednak raczej zwierzęta ratować niż zabijać -bo okazuje się, ze praca młodego weterynarza przede wszystkim polega na zabijaniu, a dodatkowo czasem na ratowaniu'; i największą trudnością są ludzie, a nie skomplikowane choroby zwierząt. Kto chce być weterynarzem musi przede wszystkim radzić sobie z ludźmi, a ludzie bywają koszmarni.

Autor angażuje się w wyjazdowe akcje sterylizacyjne -zamiast jechać na urlop sterylizuje kilkaset psów np w Indiach, dodatkowo zakłada coś w rodzaju pogotowania dla zwierząt i bierze dodatkowe nocne dyżury, oprócz pracy w dzień, w wolnych chwilach biegnie przez pustynie w bardzo ciężkim wyścigu -żeby zwrócić na siebie uwagę , bo w końcu zakłada fundacje, a fundacja potrzebuje rozgłosu. I jest jeszcze bardziej zajęty, chociaz wydaje się to już niemożliwie.

Naprawdę robi wrażenie niesamowita odporność fizyczna i psychiczna autora i nieziemska pracowitość. Pisze o sobie jakby był takim gapowatym weterynarzem- ale wystarczy sobie uzmysłowić ile godzin dziennie pracuje i w jaki sposób, np. robiąc kilkadziesiąt sterylizacji, operując w nocy w ramach pogotowania i normalnie przyjmując w dzień , walcząc o swoje pogotowie, o fundacje i o swoje marzenia , biegnąć przez pustynię- to widać, że ta gapowatość to tylko taki żart, takie oko puszczone do czytelnika. Bo autor serio bierze swoje życie w swoje ręce i prze do przodu, w realizacji swoich planów i marzeń, niczym tur - pracuje całą dobę, nie śpi ( serio nie wiem jak to mozliwe) biega, operuje, wymyśla kolejne rzeczy i je realizuje, a wszystko mimo trudności jakoś się układa z czasem. Ale układa się nie dlatego, ze ma jakiegoś przypadkowego farta, ale dlatego ze naprawdę bardzo ciężko pracuje na realizację tego co sobie postanowił.

To jest jedna z tych książek,która obnaża życie lekarza weterynarii od kulis. Do tego naprawdę zabawnie napisana,a przygody autora są po prostu niesamowite!

2041

Oczywiście nie oczekiwałam, że w książce o weterynarzu obędzie się bez łez, krwi i umierania zwierząt. Jednak biorąc do ręki tę pozycję spodziewałam się ratowania zwierząt, a nie ich uśmiercania. Wielkie rozczarowanie, po którym w nocy śnią mi się koszmary.

Wspomnienia brytyjskiego weterynarza od początków jego pracy tuż po studiach w dużej przychodni dla zwierząt, poprzez jego wyjazdy na Samos w Grecji i do Indii, gdzie społecznie pracował dla organizacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami, aż do idei utworzenia fundacji weterynaryjnej, leczącej bezpłatnie zwierzęta na całym świecie (coś w rodzaju odpowiednika „Lekarze bez granic”). Na końcu autor decyduje się otworzyć własny gabinet weterynaryjny, aby nie pracować dla weterynaryjnego korpo. A wszystko to podszyte niepowtarzalnym angielskim humorem. Kto lubił „Wszystkie zwierzęta duże i małe”, polubi i tę książkę. Dobra rozrywka, a i nowych rzeczy o pracy weta można sie z niej dowiedzieć. Polecam.

Jako, że świat medycyny weterynaryjnej jest mi bardzo bliski, ta książka bardzo przypadła mi do gustu. Wielokrotnie uśmiechnęłam się pod nosem, pożerając kolejne strony. Jedna książka potrafi również wzruszyć i zmusić do przemyśleń na wiele zwierzęcych tematów. Jak dla mnie jedyną wadą tej książki jest dość nieudolne tłumaczenie na język polski ( Jak czytałam o "ropie w stopie u konia" to aż parsknęłam śmiechem) Polecam te książkę każdemu przyszłemu lekarzowi weterynarii, jak i każdemu miłośnikowi zwierząt.

"Rewelacyjna" - to ocena może ciut na wyrost, ale książka jest znakomita!
Zapewne spodoba się miłośnikom książek Jamesa Herriota, którego książki zainspirowały autora do napisania swojej opowieści.
Bardzo rzeczywiste są opisy realiów pracy weterynarza w Anglii i nie tylko, bo pisze też o pracy na wyspie Samos czy w Indiach.
Dużo jest w tej książce humoru, ale chyba więcej jest smutku, bo nieraz człowiek był bezradny wobec tego co niosło życie.

"Rewelacyjna" - to ocena może ciut na wyrost, ale książka jest znakomita!
Dużo jest w tej książce humoru, ale chyba więcej...

Przygodowa książka o gapowatym weterynarzu. Napisana lekko, ale z polotem. Przyjemna lektura, odprężająca :)

• Zwierzęta
  • Non fiction