Okładka książki Mama ma zawsze rację

Mama ma zawsze rację

Autor:
wydawnictwo
Mamania
978-83-62829-07-1
typ
papier
6.63 (71 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Bezustanne lawirowanie między dobrem dziecka a swoim, zmiana relacji w związku, codzienna krzątanina i logistyka. Choć Sylwia Chutnik opisuje swoje macierzyństwo ze sporą dozą humoru i ironii, w jej felietonach kryją się celne obserwacje na temat wymagań stawianych współczesnej matce. "Codzienność różni się nieco od teorii rozwijanych przez poradniki. Codzienność boli i wystawia nas na próby ogni...

"Codzienność różni się nieco od teorii rozwijanych przez poradniki. Codzienność boli i wystawia nas na próby ogniowe już od rana. Dzwoni budzik – czas wstawać. Odwracamy się spuchniętą twarzą w stronę Miłości Naszego Życia i błagając, rzęzimy „odprowadzisz do przedszkola?”. Bez reakcji. Wstajemy więc i zaczynamy ogarniać rzeczywistość. W kuchni krajobraz jak po wybuchu bomby atomowej, w przedpokoju ubłocone buty, w lodówce gra zespół Pustki. Jak to się mogło stać w królestwie Perfekcyjnej Pani Domu?"

źródło opisu: http://www.mamania.pl/ksiazki/mama-ma-zawsze-racje,32

źródło okładki: www.mamania.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Mama ma zawsze rację Sylwii Chutnik, to rewelacyjny zbiór felietonów dla każdej pani domu. Tak głosi nota na okładce, a ja jeszcze dodam, że to również świetna lektura dla tatusiów i kobiet, które jeszcze mamami nie są, ale zamierzają być. E, jak już się tak rozpędziłam, to właściwie książkę polecam jeszcze babciom, ciociom, ciociobabciom i wujaszkom. Gwarantuję doskonałą zabawę połączoną z inteligentnym słowem Pani Chutnik.
Wiele osób pewnie kojarzy teksty tej autorki, drukowane w Polityce i Dziecku. Mnie zawsze było ich za mało i strasznie się ucieszyłam, kiedy powstała ta niewielka książeczka. Przez całe sto dwadzieścia pięć stron ciągle się śmiałam i kiwałam głową ze zrozumieniem znawczyni tematu. Po skończonej lekturze pomyślałam sobie, że kurcze nie jestem sama, takich jak ja jest wiele. To znak, że chyba nie zwariowałam, tylko po prostu jestem mamą.
Codzienność różni się nieco od teorii rozwijanych przez poradniki. Codzienność boli i wystawia nas na próby ogniowe już od ran...

adorable | 2012-12-13
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Przypuszczam, że pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się u większości ludzi po usłyszeniu słowa macierzyństwo, to radość, miłość, ciepło, spełnienie (przynajmniej w niektórych przypadkach). Rzadko mówi i pisze się o tym, iż jest to ciężka i nieustanna praca związana z ogromną odpowiedzialnością, poświęceniem, zmęczeniem oraz wyrzeczeniami i rezygnacją z własnych potrzeb. Wiele matek widząc uśmiechnięte i radosne twarze kobiet, które widnieją we wszelkich czasopismach, magazynach i programach telewizyjnych, wyrzuca sobie bycie złą i nieczułą osobą, nienadającą się do wychowywania dziecka. Te piękne i zadbane panie nie przypominają sfrustrowanych, poirytowanych i zmęczonych matek, których nie brakuje w realnym świecie. Od wielu, wielu lat opinia publiczna narzuca pewien schemat postępowania idealnej matki, szykanując i krytykując każdą, która choćby przez moment nie spełnia podyktowanych wymagań. To wszystko powoduje pretensje do siebie: "Jestem złą matką; źle wypełniam swoje obowiązki...

Adrian | 2014-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Szkice Sylwii Chutnik leżące w bibliotece na dziale "Psychologia" dotyczą tematów bliskich każdej matce: przewijają się tu takie zjawiska, jak: natłok obowiązków, stres, urlop, czy stosunek do nieposłusznych dzieci.
Autorka w zabawny, czy wręcz humorystyczny sposób przedstawia swoje poglądy na powyższe tematy. Jej porad nie sposób nazwać oczywistymi, bo oto pisarka zaleca rodzicom przytulanie dzieci, eliminację kar cielesnych, czy pozwolenie sobie na samorozwój. Wydawałoby się, że takich spraw nie trzeba tłumaczyć nikomu... Sylwia Chutnik zresztą myśli podobnie. Po co więc powstały te szkice? A być może po to, aby w lekkim stylu wnieść trochę świeżości w skostniałe społeczeństwo, nie do końca radzące sobie z trudami rodzicielstwa.
Na ile książka spełnia swoją rolę, trudno powiedzieć. Bo ani to poradnik, ani też książka psychologiczna - tę pozycję należy brać moim zdaniem tak, jak została ona napisana, a więc na luzie i z przymrużeniem oka, bo i o tym autorka nie zapomina, czę...

ciociasamozloeluta | 2013-10-05

Chutnik o matkach, młodych, starszych, ale wszystkich zakochanych w swoich dzieciach. Ale także trochę zmęczonych macierzyństwem. Pisze o ciele matek, sponiewieranych ciążą i porodem. To tak w temacie urodzin twinsow ciocinych. Czasem Chutnik przeklnie, czasem juz ma dosc! Co chwyta za serce, opisy wakacji, gdy trzeba zapolowac na jedzenie ale akurat jestesmy na plazy i nikt nie zabral pieniedzy i nikt nawewt nie mysli o znalezieniu wyjscia z trudnej sytuacji. Calkowicie i z reka na sercu kocham autorke.

Renata | 2012-08-16
Przeczytana: sierpień 2012

Zbiór felietonów. Nie wiem co tam robi tekst o locie w kosmos rosyjskich piesków, no ale ok. Generalnie polecam, też kupa śmiechu, ale z "Macierzyństwem non fiction" przegrywa.

Ronja | 2012-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Lubię czytać felietony Sylwii Chutnik w magazynach. Ich krótki zbiór zawarty w tej książce bardzo fajnie się czyta. Dla nadopiekuńczych, martwiących się wszystkim dookoła i nadgorliwych matek pozycja obowiązkowa. STANOWCZO ZA KRÓTKIE!

Patrycja | 2014-08-07

Zabawna, lekka, traktująca o dzisiejszych matkach i ich trudnej roli godzenia wielu obowiązków. Rozbawiła mnie do łez. Polecam wszystkim młodym mamom.

Kanarek | 2013-02-06
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Macierzyństwo w krzywym zwierciadle. Sylwia Chutnik mówi głośno to, o czym inni milczą i zamiatają pod dywan.

wiesia | 2013-09-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2013

Polecam, zabawne i pouczające felietony. Lektura obowiązkowa.

karola | 2013-02-15
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Sylwia Chutnik pisze o matkach, młodych, starszych, ale wszystkich zakochanych w swoich dzieciach. Ale także trochę zmęczonych macierzyństwem. Pisze o ciele matek, sponiewieranych ciążą i porodem. O zbawieniu jakim dla ciał kobiecych zmęczonych dziewięcioma miesiącami, w których nosiły w sobie dziecko, jest elastyczna i obciskająca bielizna...

Ale pisze też o magii porodu, o magii pierwszych chwil matki z dzieckiem. O tym, że nikt, kto tego nie przeżył, tego nie zrozumie. O miłości matki do dziecka, niesamowitym, przepełniającym uczuciu.Ale także o depresjii poporodowej i o tym, że to żaden wstyd. I o tym, że pojawienie się dziecka to nie koniec świata i nie koniec życia. I o tak zwanym związku partnerskim – co to znaczy i na czym polega to magiczne partnerstwo w związku. I o finansach, i o utrzymywaniu porządku, o wakacjach i gotowaniu...

Jak zwykle bywa niektóre trafiły do mnie bardziej niż inne. Moje ulubione to ten o bliskości – filozofia przytulania jest boska! Dla dziecka przyt...

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku