Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia

Wydawnictwo: Pascal
978-83-7642-048-6
podróż, Mount Everest
Ag2S

Kiedy Bear Grylls, młody żołnierz brytyjskiej armii, wyskoczył z samolotu nad afrykańską pustynią, a czasza spadochronu rozdarła się na dwie części, całe jego życie mogło lec w gruzach. Po wypadku chłopak spędził kilkanaście tygodni w szpitalu, ucząc się na nowo, jak chodzić, siedzieć, a nawet oddychać. Półtora roku po tych wydarzeniach, w wieku 23 lat, podjął kolejne wyzwanie: zdobył najwyższą górę świata.

Historia wyprawy na Mount Everest.

"Senność, jaką odczuwa się na tej wysokości, jest niesamowita. Brak tlenu sprawia, że człowiek porusza się coraz wolniej, jakby pełzł. Lenistwo ogarnia całe ciało, w tym płuca, a w głowie pojawia się myśl: Po co walczyć? To nie ma sensu... Człowiek przestaje się czymkolwiek przejmować i to właśnie jest największe niebezpieczeństwo czyhające w tym miejscu. Zupełna, trudna do przezwyciężenia obojętność."

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2012

źródło okładki: www.ksiegarnia.pascal.pl

Oficjalna recenzja
helmans książek: 233

Mroźny survival na Evereście

Zawsze przed rozpoczęciem lektury przygotowuję się, aby uciec w świat fikcji. Tym razem zagłębiam się w środowisko, w którym warunki dyktuje wiatr i skrajne wahania temperatur. W środowisko, w którym choroba wysokościowa doprowadza do wyniszczenia organizmu, a przenikliwe zimno powoduje zamarznięcie gałek ocznych, wywołując kilkudniową ślepotę. Obcuję z regionem, w którym piekielnie oślepiające słońce staje się przyczyną bolesnych oparzeń skóry, a butla z tlenem pełni funkcję pożyczonego i niebezpiecznie szybko wyczerpującego się czasu. Brzmi przerażająco i zdawać by się mogło, że obrazuje świat nierzeczywisty, odległy i niedostępny dla istoty ludzkiej. Tymczasem jest to miejsce prawdziwe, występujące na naszej planecie. Fikcja musiała ustąpić miejsca realności Mount Everestu.

Książka "Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia" przedstawia losy Beara Gryllsa - brytyjskiego globtrotera i mistrza przetrwania w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach – próbującego zdobyć najwyższy szczyt na Ziemi. Bear Grylls zyskał popularność dzięki serii telewizyjnych programów, opisujących sztukę przeżycia. Jest człowiekiem, którego łatwo wyidealizować: na ekranie telewizora skacze, wspina się i kosztuje szczególnie obrzydliwego pożywienia, aby pokazać odbiorcom jak skutecznie utrzymać się przy życiu. Dzięki najnowszej publikacji, czytelnik z nieukrywaną satysfakcją poznaje zwykłego, prawie niczym niewyróżniającego się dwudziestotrzylatka, który nie marzy o sławie medialnej i ogólnoświatowej rozpoznawalności. Podczas swojej wędrówki na szczyt, w zatrważającym tempie przeistacza się w mężczyznę zdeterminowanego, a zarazem pełnego rozsądku i pokory dla nieujarzmionej siły przyrody. Swoją postawą może być natchnieniem dla każdego człowieka, aby nigdy nie zaprzestawać gnać za marzeniami i postawionymi sobie celami. Narracja książki prowadzona jest w sposób przyjemny i melodyjny, ukazując charakter i przemyślenia głównego bohatera, jego relacje z członkami wyprawy oraz bardzo trafne porównania otaczającego świata. Jeżeli dodamy do tego porywające poczucie humoru, uzyskamy twór niesamowity i na długo zapadający w pamięć.

Tytuł "Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia" oddaje w pełni treść książki. Jest to pozycja wspaniała i poruszająca, zmuszająca do refleksji nad własnym życiem. Oprócz relacjonowania dramatycznych zmagań alpinistów, dostarcza specjalistycznej wiedzy o Mount Evereście, Himalajach, zasadach przeżycia w ekstremalnych warunkach oraz organizacji profesjonalnych wypraw wspinaczkowych. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana przygód i survivalu. Lecę do sklepu kupować czekany, raki i liny, aby zaatakować pagórek na wałach przeciwpowodziowych! Od czegoś przecież trzeba zacząć, prawda?

Damian Hejmanowski

Ani | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

„Szczęście i siła idą w parze. Mając szczęście, ma się siłę, by iść dalej. Mając siłę, można czekać na szczęście” Mario Puzo

Rewelacja. Tym jednym słowem mogę w skrócie określić odczucia jakie mną zawładnęły po przeczytaniu książki Bear'a Grylls'a. Nie powiem, na początku podchodziłam do niej nieco nieufnie – ot kolejna opowieść celebryty o jego „zmaganiach” się z Górą. I autor rzeczywiście się zmagał, ale najprawdziwiej i w sposób pełen szacunku i pokory. Sam tytuł ''Pokonać Everest” wydaje się być tu nieco przewrotny, Bear podkreślał, iż nie zdobył, nie pokonał Everestu. Góra po prostu okazała mu swoją łaskawość i pozwoliła wejść. Choć nie było łatwo, nie obyło się bez pełnych dramatyzmu przeżyć i wyborów pomiędzy tym co właściwe a tym co jest marzeniem.. więc... jeśli ktoś szuka dobrej, trzymającej w napięciu lektury na wieczór – polecam z całego serca.

malineczka74 | 2012-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2012

Zmagania z Everestem

Jedni dzielą ludzi ze względu na kolor skóry, inni ze względu na wyznawaną religię, a ja ? A ja dzielę ludzi na tych, co kochają chodzić po górach i tych, którym Stwórca poskąpił genu górskiego włóczęgi. Sama go w sobie mam i doskonale rozumiem tych, którzy kochają iść przed siebie pod górę i sprawdzać nie tylko swoją kondycję fizyczną, ale poznawać swoje wnętrze gdzieś na wysokości bliżej nieba. To cudowne uczucie, którego chyba nic nie jest w stanie zastąpić.

Niewątpliwie do ludzi gór należą himalaiści, zdobywcy Everestu, a wśród nich Bear Grylls autor książki "Pokonać Everest". Miał on szczęście stanąć na dachu świata w wieku 23 lat za pierwszym podejściem. A na dodatek dokonał tego po sporych kłopotach zdrowotnych. Swoje wrażenia opisał w książce, która jest po prostu niesamowita. Jest tak cudowna, że mi ocen w skali zabrakło. Dlaczego ? Bo to bardzo autentyczna relacja, bez zbędnego bohaterstwa i bufonady, bez chwalenia się i pokazywania czytelnikom "...

svierku79 | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

Tomasz Mackiewicz, Nanga Parbat, polska ekipa idzie zimą na K2....

Aż prosiło się by chwycić za tą książkę, gdy wszędzie pojawiają się informację na ten temat.

Jednak ważne jest kiedy i w jakich okolicznościach czytamy książki.

Wcześniej nie rozumiałem dlaczego ludzie to robią, teraz rozumiem bardziej jednak cięgle tak samo nie mam współczucia dla tych którym góry nie pozwalają się zdobyć...

Tylkomagiaslowa | 2016-03-02

Sam bohater - autor, jesteśmy z nim dłuższy czas, kilkanaście tygodni, w którym jesteśmy w stanie poznać jego granice, charakter, myśli, wszystko. Przez cały czas gorąco trzymałam kciuki za to, żeby mu się udało. W pewnym momencie zaczęłam tracić nadzieję, ale cieszę się, że wszystko skończyło się tak jak powinno. Myślę, że za każdą kolejną stroną będziecie w stanie po kroczku lubić bardziej bohatera. Doceniać jego czyny, odwagę, oraz upór, którym się chyba powinien w głównej mierze kojarzyć. Z chęcią podróżowałabym z takim człowiekiem, ale coś czuję, że moje serce nie byłoby w stanie wytrzymać takiej podróży, a chcę jeszcze pożyć na tym świecie, zdecydowanie.

Cała recenzja dostępna na: http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/2016/02/a-czy-dabysabys-rade-na-takiej-wysokosci.html

Kasia | 2016-03-06

Niesamowita historia o sile charakteru.
Jedna chwila wystarczy aby zmienić nasze życie o 180 stopni.

Historia o znanym podróżniku i jego walce o marzenia. Wiele emocji, myśli.
Książka posiada piękne zdjęcia jeszcze bardziej przybliżające nam wyprawę na Everest. Dzięki nim wszystko staje się jeszcze bardziej realne i bliżej nas ;)

Martyna | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Pożyczona

Niesamowita relacja z magicznego lecz bardzo niebezpiecznego świata Himalajów.Historia o odwadze i przekraczaniu własnych granic wytrzymałości.
"(...) W naturze człowieka tkwi pragnienie przygody,a prawdziwa przygoda wiąże się z ryzykiem.(...)"

Andrzej Akowacz | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Opowieść o zdobyciu Everestu przez znanego bohatera programu telewizyjnego "szkoła przetrwania" niemalże rok po groźnym wypadku ze spadochronem postanawia ruszyć na wspinaczkę i zdobyć Everest. To rodzaj dziennika, ale w formie opowieści. Można się z niego dowiedzieć jak tego dokonać, ale też jak trudno zdobyć na to środki. Opisano tu wszystkie trudy samej wspinaczki, ale też nudę oczekiwania na właściwy moment. Czytając, mamy okazję przejść chronologicznie całą tą trasę i poznać dokładnie topografię góry. Książki tego autora bardzo dobrze się czyta. Są pełne humoru i pisane prostym przystępny językiem. Warto sięgnąć po ta pozycję. Warto sie też zastanowić nad tym co autor czesto powtarza, że znacznie wiekszym wyczynem jest tam zawrócić 100 metrów przed szczytem i przeżyć niż sam szczyt zdobyć.

Kama86 | 2016-08-09
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 16 lipca 2016

Autora pobieżnie kojarzę z produkcji telewizyjnych. Nie jestem ich fanką, ale książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Imponująca jest motywacja Gryllsa w dążeniu do spełnienia marzeń. Umiejętność przystosowania się do panujących warunków jest u niego ponadprzeciętna. Nie zabrakło mu również szczęścia.
Relację czyta się szybko i przyjemnie. Nie brakuje grozy i humoru. Mimo to książkę równie szybko się zapomina.

jaroski | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże
Przeczytana: sierpień 2012

Nie jestem jakimś fanem górskich wypraw, ale po przeczytaniu tej książki chętnie wybrałbym się nawet w Himalaje. Pierwsza moja przeczytana książka Bear'a i, o dziwo, niespodzianka - potrafi nieźle pisać ;-)

Paula | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, Survival
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

bardzo fajna i pouczająca książka, ucząca pokory życia. polecam warto przeczytać.