Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia

Wydawnictwo: Pascal
978-83-7642-048-6
podróż, Mount Everest
Ag2S

Kiedy Bear Grylls, młody żołnierz brytyjskiej armii, wyskoczył z samolotu nad afrykańską pustynią, a czasza spadochronu rozdarła się na dwie części, całe jego życie mogło lec w gruzach. Po wypadku chłopak spędził kilkanaście tygodni w szpitalu, ucząc się na nowo, jak chodzić, siedzieć, a nawet oddychać. Półtora roku po tych wydarzeniach, w wieku 23 lat, podjął kolejne wyzwanie: zdobył najwyższą górę świata.

Historia wyprawy na Mount Everest.

"Senność, jaką odczuwa się na tej wysokości, jest niesamowita. Brak tlenu sprawia, że człowiek porusza się coraz wolniej, jakby pełzł. Lenistwo ogarnia całe ciało, w tym płuca, a w głowie pojawia się myśl: Po co walczyć? To nie ma sensu... Człowiek przestaje się czymkolwiek przejmować i to właśnie jest największe niebezpieczeństwo czyhające w tym miejscu. Zupełna, trudna do przezwyciężenia obojętność."

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2012

źródło okładki: www.ksiegarnia.pascal.pl

Oficjalna recenzja
helmans książek: 286

Mroźny survival na Evereście

Zawsze przed rozpoczęciem lektury przygotowuję się, aby uciec w świat fikcji. Tym razem zagłębiam się w środowisko, w którym warunki dyktuje wiatr i skrajne wahania temperatur. W środowisko, w którym choroba wysokościowa doprowadza do wyniszczenia organizmu, a przenikliwe zimno powoduje zamarznięcie gałek ocznych, wywołując kilkudniową ślepotę. Obcuję z regionem, w którym piekielnie oślepiające słońce staje się przyczyną bolesnych oparzeń skóry, a butla z tlenem pełni funkcję pożyczonego i niebezpiecznie szybko wyczerpującego się czasu. Brzmi przerażająco i zdawać by się mogło, że obrazuje świat nierzeczywisty, odległy i niedostępny dla istoty ludzkiej. Tymczasem jest to miejsce prawdziwe, występujące na naszej planecie. Fikcja musiała ustąpić miejsca realności Mount Everestu.

Książka "Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia" przedstawia losy Beara Gryllsa - brytyjskiego globtrotera i mistrza przetrwania w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach – próbującego zdobyć najwyższy szczyt na Ziemi. Bear Grylls zyskał popularność dzięki serii telewizyjnych programów, opisujących sztukę przeżycia. Jest człowiekiem, którego łatwo wyidealizować: na ekranie telewizora skacze, wspina się i kosztuje szczególnie obrzydliwego pożywienia, aby pokazać odbiorcom jak skutecznie utrzymać się przy życiu. Dzięki najnowszej publikacji, czytelnik z nieukrywaną satysfakcją poznaje zwykłego, prawie niczym niewyróżniającego się dwudziestotrzylatka, który nie marzy o sławie medialnej i ogólnoświatowej rozpoznawalności. Podczas swojej wędrówki na szczyt, w zatrważającym tempie przeistacza się w mężczyznę zdeterminowanego, a zarazem pełnego rozsądku i pokory dla nieujarzmionej siły przyrody. Swoją postawą może być natchnieniem dla każdego człowieka, aby nigdy nie zaprzestawać gnać za marzeniami i postawionymi sobie celami. Narracja książki prowadzona jest w sposób przyjemny i melodyjny, ukazując charakter i przemyślenia głównego bohatera, jego relacje z członkami wyprawy oraz bardzo trafne porównania otaczającego świata. Jeżeli dodamy do tego porywające poczucie humoru, uzyskamy twór niesamowity i na długo zapadający w pamięć.

Tytuł "Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia" oddaje w pełni treść książki. Jest to pozycja wspaniała i poruszająca, zmuszająca do refleksji nad własnym życiem. Oprócz relacjonowania dramatycznych zmagań alpinistów, dostarcza specjalistycznej wiedzy o Mount Evereście, Himalajach, zasadach przeżycia w ekstremalnych warunkach oraz organizacji profesjonalnych wypraw wspinaczkowych. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana przygód i survivalu. Lecę do sklepu kupować czekany, raki i liny, aby zaatakować pagórek na wałach przeciwpowodziowych! Od czegoś przecież trzeba zacząć, prawda?

Damian Hejmanowski

Ewelina | 2019-02-01
Przeczytana: 2015 rok

Wspaniale napisana książka o sile ludzkiego charakteru i woli walki. Główny bohater książki Bear Grylls znany jest przede wszystkim z programów survivalowych, w których radzi jak przetrwać na nieznanym i nieprzychylnym terenie. Książka, która jest autobiografią wspaniale opisuje zmagania bohatera najpierw z przeciwnościami losu, które na jego drodze pojawiły się po wypadku, a następnie walkę z górą i samym sobą, jego charakter oraz relacje z ludźmi. Nim został gwiazdą telewizji był żołnierzem oddanym ojczyźnie, który w wyniku wypadku podczas skoku ze spadochronem, może stracić wszystko. Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że młody chłopak musiał na nowo nauczyć się chodzić, siedzieć, a nawet oddychać. Tylko w wyniku wielkiej determinacji, uporu i walki o siebie zdołał tego dokonać w zaledwie 1,5 roku, stawiając sobie za cel zdobycie Mount Everestu. Nie była to jednak wspinaczka, w której liczyło się tylko zdobycie szczytu. Ważniejsze były mniejsze, a może w perspektywie czasu większe...

Marek | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

Tomasz Mackiewicz, Nanga Parbat, polska ekipa idzie zimą na K2....

Aż prosiło się by chwycić za tą książkę, gdy wszędzie pojawiają się informację na ten temat.

Jednak ważne jest kiedy i w jakich okolicznościach czytamy książki.

Wcześniej nie rozumiałem dlaczego ludzie to robią, teraz rozumiem bardziej jednak cięgle tak samo nie mam współczucia dla tych którym góry nie pozwalają się zdobyć...

Kama86 | 2016-08-09
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 16 lipca 2016

Autora pobieżnie kojarzę z produkcji telewizyjnych. Nie jestem ich fanką, ale książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Imponująca jest motywacja Gryllsa w dążeniu do spełnienia marzeń. Umiejętność przystosowania się do panujących warunków jest u niego ponadprzeciętna. Nie zabrakło mu również szczęścia.
Relację czyta się szybko i przyjemnie. Nie brakuje grozy i humoru. Mimo to książkę równie szybko się zapomina.

Kasia | 2016-03-06

Niesamowita historia o sile charakteru.
Jedna chwila wystarczy aby zmienić nasze życie o 180 stopni.

Historia o znanym podróżniku i jego walce o marzenia. Wiele emocji, myśli.
Książka posiada piękne zdjęcia jeszcze bardziej przybliżające nam wyprawę na Everest. Dzięki nim wszystko staje się jeszcze bardziej realne i bliżej nas ;)

Tylkomagiaslowa | 2016-03-02

Sam bohater - autor, jesteśmy z nim dłuższy czas, kilkanaście tygodni, w którym jesteśmy w stanie poznać jego granice, charakter, myśli, wszystko. Przez cały czas gorąco trzymałam kciuki za to, żeby mu się udało. W pewnym momencie zaczęłam tracić nadzieję, ale cieszę się, że wszystko skończyło się tak jak powinno. Myślę, że za każdą kolejną stroną będziecie w stanie po kroczku lubić bardziej bohatera. Doceniać jego czyny, odwagę, oraz upór, którym się chyba powinien w głównej mierze kojarzyć. Z chęcią podróżowałabym z takim człowiekiem, ale coś czuję, że moje serce nie byłoby w stanie wytrzymać takiej podróży, a chcę jeszcze pożyć na tym świecie, zdecydowanie.

Cała recenzja dostępna na: http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/2016/02/a-czy-dabysabys-rade-na-takiej-wysokosci.html

ppp | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Napisana lekko, poprzetykana żartami, ale w sumie bez charakteru. W tym samym stylu można by napisać książkę o wyprawie na tuńczyki albo o spływie Koloroado.
Spodziewałem się książki o wspinaniu, więc ten luźny styl mi przeszkadzał. Do tego kilka nieścisłości, typu "droga granią południowo-wschodnią <...> zawsze będzie jedna z najtrudniejszych dróg", "strumień powietrza z silników <liniowego samolotu> uderzył w szczytowe partie stoków i zasnuł niebo kilkukilometrowym pióropuszem" albo odległość od Wierzchołka Południowego do Everestu, która zmienia się, w zależności od potrzeby budowania nastroju, od 100 do 300 metrów.
Ale może nie trzeba wymagać rzetelności od tak luźnej książki....

kameleon | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Bear Grylls może i nie jest mistrzem pióra, ale w książce "Pokonać Everest" w całkiem przyzwoity sposób zabiera nas w podróż na "szczyt świata".

Bytosti | 2015-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 lipca 2015

Bear'a Grylls'a warto czytać. Niezwykłe opowieści niezwykłego człowieka.

daydream | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

"Potężny wierzchołek wydawał się spozierać w dół z chłodną obojętnością, a podmuchy wiatru odbierałem jak szydercze wycie"

Bear Grylls w książce "Pokonać Everest" opowiada o swojej wspinaczce na najwyższy szczyt świata. Jak sam autor podkreśla Everestu się nie zdobywa, to sam wierzchołek świata decyduje kogo wpuścić i wypuścić ze swoich objęć. Książka jest dobrze napisana. Autor ukazuje trudne warunki panujące w trakcie wspinaczki a także balansowanie na krawędzi życia i śmierci. To nie jest zabawa dla amatorów... Warto przeczytać.

beautylife90 | 2015-01-15

Z przyjemnością i łatwością czytało mi się tą książkę. Sporo faktów historycznych i geograficznych, o których nie miałam pojęcia. Kolejny dowód, że cel uświęca środki.