Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia

Okładka książki Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia Bear Grylls
Okładka książki Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia
978-83-7642-048-6
Jarosław Fejdych, Krzysztof Cierniak
podróż Mount Everest

Mroźny survival na Evereście

Książka bardzo ciekawa, nie lada przygoda, pełna grozy z dawką humoru sytuacyjnego. Czyta się bardzo dobrze, autor w bardzo zgrabny sposób opowiedział o swoim największym marzeniu i ukazal drogę. jaką przebył aby je spełnić. Jestem pełen podziwu dla człowieka, który postawił życie na szali aby spełnić marzenie, niesamowita siła woli. Aż mnie ciarki przechodzą na myśl o spaniu w namiocie przy -30 stopniach Celsjusza 😂
Autor używał wielu cytatów które zostały mi w głowie, a to zawsze na plus, jeśli oprócz opowieści jest też przesłanie 😊

Wyprawa Beara miala miesjce w 1998 roku, w dwa lata po tragicznych wydarzeniach z 1996. W ksiazce jest duzo odniesien do tamtych wydarzen- splatane liny na ktorych zmarl Bruce Herrod, cialo Roba Halla, Neil Laughton ktory powraca ponownie na Everest...Ciekawie wyglda tez perspektywa wspinaczki w tamtych czasach. Bear opisuje ze czesc sprzetu sam wnosi, nie cala droga zostala oporeczowana- przedstawia to jako kompromis miedzy komercyjnym a sportowym wspinaniem. Pozniejsze lata weryfikuja ten poglad. Trudno rowniez stwierdzic jak dokladnie wygladal podzial obowiazkow- Szerpowie bowiem towarzysza wspinaczom, ale pojawia sie tylko na poczatku i na koncu wspinaczki. Byc moze ich rola zostala zbagateilowana. Trudno tez powiedziec ile osob bylo w 1998 roku pod Everestem, ile bylo tam ekip. Bear dosc powierzchownie opisuje zycie w bazie, mam wrazenie ze utrzymywal kontakty z zaledwie trzema osobami. Unikow jest wiecej- Henry Todd zostal przedstawiony jako swietny lider, mimo ze wszystkie ekipy mialy problem z jego butlami z tlenem, mimo ze czesc osob nie weszla na szczyt przez brak liny. Tego roku zmarla tez Francys Arsentiev "Spiaca Krolewna". Bear znal rosyjska ekipe, ale jej smierc i spotkanie z nimi jest jedynie krotka wzmianka.

Książkę przeczytałem, bo byłem ciekaw jak Bear poradził sobie po ciężkim wypadku. Z jakimi mierzył się przeciwnościami. Niestety Bear nie porwał mnie tak jak zrobił to w autobiografii Kurz, pot i łzy. Bardzo lubię czytać o tematyce wysokogórskiej ale porównując do drugiej książki np. Miłki Raulin, która także jest o tym jak bohater zdobywa Everest, to książka Beara Gryllsa nie wciągnęła mnie aż tak. Z drugie strony Bear to człowiek który ma w życiu bardzo dużo szczęścia.

Wspaniale napisana książka o sile ludzkiego charakteru i woli walki. Główny bohater książki Bear Grylls znany jest przede wszystkim z programów survivalowych, w których radzi jak przetrwać na nieznanym i nieprzychylnym terenie. Książka, która jest autobiografią wspaniale opisuje zmagania bohatera najpierw z przeciwnościami losu, które na jego drodze pojawiły się po wypadku, a następnie walkę z górą i samym sobą, jego charakter oraz relacje z ludźmi. Nim został gwiazdą telewizji był żołnierzem oddanym ojczyźnie, który w wyniku wypadku podczas skoku ze spadochronem, może stracić wszystko. Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że młody chłopak musiał na nowo nauczyć się chodzić, siedzieć, a nawet oddychać. Tylko w wyniku wielkiej determinacji, uporu i walki o siebie zdołał tego dokonać w zaledwie 1,5 roku, stawiając sobie za cel zdobycie Mount Everestu. Nie była to jednak wspinaczka, w której liczyło się tylko zdobycie szczytu. Ważniejsze były mniejsze, a może w perspektywie czasu większe osiągnięcia, których dokonywał od samego pojawienia się w bazie po Mount Everest, do wejścia na szczyt i bezpiecznego zejścia. Wspinaczka dla bohatera była szkołą dojrzewania i przetrwania, wymagającą podejmowania racjonalnych decyzji w trudnych warunkach oraz pokory dla nieobliczalnej przyrody. W książce znajdziemy również dużo specjalistycznej wiedzy na temat Himalajów oraz sposobów przetrwania w tak ekstremalnych warunkach, jakie tam panują.
Cała książka napisana jest bardzo przyjemnym dla czytelnika prostym językiem, ubrana w dużą dawkę humoru i sporo zdjęć, dzięki czemu wspaniale się ją czyta.

Autor w książce bardzo czytelnie przedstawia wszystkie uczucia, które towarzyszyły mu podczas wyprawy. Wciągająca książka, pisana prostym językiem. Momentami bawi, niekiedy przeraża. Książka jest bardzo dobrym przykładem walki o marzenia, pomimo wszelkich przeciwności losu.

Tomasz Mackiewicz, Nanga Parbat, polska ekipa idzie zimą na K2....

Aż prosiło się by chwycić za tą książkę, gdy wszędzie pojawiają się informację na ten temat.

Jednak ważne jest kiedy i w jakich okolicznościach czytamy książki.

Wcześniej nie rozumiałem dlaczego ludzie to robią, teraz rozumiem bardziej jednak cięgle tak samo nie mam współczucia dla tych którym góry nie pozwalają się zdobyć...

Tomasz Mackiewicz, Nanga Parbat, polska ekipa idzie zimą na K2....

Jednak ważne jest kiedy i w jakich okolicznościach czytamy książki.

Autora pobieżnie kojarzę z produkcji telewizyjnych. Nie jestem ich fanką, ale książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Imponująca jest motywacja Gryllsa w dążeniu do spełnienia marzeń. Umiejętność przystosowania się do panujących warunków jest u niego ponadprzeciętna. Nie zabrakło mu również szczęścia.
Relację czyta się szybko i przyjemnie. Nie brakuje grozy i humoru. Mimo to książkę równie szybko się zapomina.

Relację czyta się szybko i przyjemnie. Nie brakuje grozy i humoru....

Niesamowita historia o sile charakteru.
Jedna chwila wystarczy aby zmienić nasze życie o 180 stopni.

Historia o znanym podróżniku i jego walce o marzenia. Wiele emocji, myśli.
Książka posiada piękne zdjęcia jeszcze bardziej przybliżające nam wyprawę na Everest. Dzięki nim wszystko staje się jeszcze bardziej realne i bliżej nas ;)

Niesamowita historia o sile charakteru.
Jedna chwila wystarczy aby zmienić nasze życie o 180 stopni.

Historia o znanym podróżniku i jego walce o marzenia. Wiele emocji, myśli.

Bardzo fajna książka napisana przez człowieka, o wyjątkowej sile charakteru. Polecam pozostałe książki autora.

Czyta się bardzo dobrze, osobiste doświadczenia i ambicja pozwoliła autorowi zdobyć najwyższą górę świata!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Góry
  • Literatura górska
  • Literatura podróżnicza
  • Podróże

Bear Grylls Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia Zobacz więcej