Koniec starych czasów

Okładka książki Koniec starych czasów Vladislav Vančura
Okładka książki Koniec starych czasów
Vladislav Vančura Wydawnictwo: Awir literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Konec starých časů
Wydawnictwo:
Awir
Data wydania:
1948-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1948-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 2/1983 (139) Richard Aldington, Edward Estlin Cummings, Jakub Deml, Robert Graves, Jaroslav Hašek, Vladimír Holan, Miroslav Holub, David Jones, Frederic Manning, Wilfred Owen, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Zdenek Karel Slaby, Ludvík Štěpán, Vladislav Vančura, Vilém Závada
Ocena 0,0
Literatura na ... Richard Aldington, ...
Okładka książki Opowiadania pisarzy czeskich XX w. Karel Čapek, Jan Drda, Ladislav Fuks, Jaroslav Hašek, Jaroslav Havlicek, Bohumil Hrabal, Ivan Olbracht, Ota Pavel, Václav Řezáč, Vladislav Vančura, Jiří Weil, Richard Weiner
Ocena 6,8
Opowiadania pi... Karel Čapek, Jan Dr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
890
226

Na półkach:

Razem z Brandysem polecono mi Vančurę i jest to kolejny strzał w dziesiątkę. Wcześniej o nim nie słyszałem i teraz doskonale rozumiem, dlaczego – nie bardzo wyobrażam sobie proces przekładania tej prozy. Na szczęście w Polsce kilka podobnych prób podjęto, choć dawno temu – może dziś mamy mniej odwagi.
Czeski pisarz zasłynął tym, że próbował tchnąć nowe życie w stare formy – w tym wypadku w powiastkę oświeceniową i powieść łotrzykowską. Bez trudu dowodzi swej językowej maestrii, opartej tu z jednej strony o tradycję ludową, z drugiej zaś o wysmakowane archaizmy. Cóż za przednie wyzwiska tu padają, godne zanotowania i rażenia nimi z zaskoczenia niecnych adwersarzy!
„Koniec starych czasów” mocno osadzony jest również w literackiej tradycji. Powieść poprzedza znakomity wstęp pióra Jacka Balucha, który umieszcza Vančurę w szerokim kontekście – przede wszystkim widzi w nim kontynuatora „karczemnego humanizmu” Rabalais’go, między inspiratorów autora licząc również France’a i Rollanda.
Sama postać księcia Megalrogowa niesie pokrewieństwo z szerokim wachlarzem bohaterów ze spuścizny wieków, ze szczególnym wskazaniem na literaturę naszego wielkiego wschodniego sąsiada. Vančura znakomicie uchwycił rosyjską duszę wraz z jej zewnętrznymi manifestacjami, zamaszysty ukłon składając przede wszystkim Gogolowi.
Schemat powieści pikarejskiej również został tu odświeżony i przekręcony – oto bowiem łotr niespełniony opowiada o łotrze spełnionym. Przy narratorze warto się zresztą na chwilę zatrzymać, bo postać to szczególna i budząca mieszane uczucia swą starannie wyważoną mieszaniną inicjatywy i tchórzostwa, chłopskiego rozumu i maskowanej pseudouczonością durnoty. Bernard Spera zapadł mi w pamięć i trzeba żałować, że w dziedzictwie światowej literatury lokuje się w szerokim obszarze niepamięci.
Tym swobodnym igraniem z rozmaitymi źródłami, a także swą niedościgłą lekkością, przywodzi mi Vančura na myśl znamienitego i znacznie młodszego kolegę po piórze, Italo Calvino. Czeski pisarz, wierny tym razem narodowej i szerszej niż piśmiennicza tradycji, mocniej akcentuje jednak elementy humorystyczne, obficie szafując dowcipem rubasznym i przewrotnym.
Oznaczając koniec starych czasów, który przyniosły wydarzenia drugiej dekady dwudziestego wieku, ani śnił Vančura o mającym wkrótce nadejść końcu jeszcze gwałtowniejszym, w jego przypadku tożsamym zresztą z końcem osobistym, jako że czeskiego pisarza rozstrzelali hitlerowcy w ramach reperkusji za zamach na protektora Czech i Moraw, Reinharda Heydricha.
Mimo tej przedwczesnej śmierci, zdołał napisać sporo, a „Koniec starych czasów”, jako powieść szczególną, bezwzględnie warto czytać również dlatego, że gdy kłamca snuje opowieść o kłamcy, musi się między te strony zaplątać i trochę prawdy.

Razem z Brandysem polecono mi Vančurę i jest to kolejny strzał w dziesiątkę. Wcześniej o nim nie słyszałem i teraz doskonale rozumiem, dlaczego – nie bardzo wyobrażam sobie proces przekładania tej prozy. Na szczęście w Polsce kilka podobnych prób podjęto, choć dawno temu – może dziś mamy mniej odwagi.
Czeski pisarz zasłynął tym, że próbował tchnąć nowe życie w stare formy –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Literatura czeska
    2
  • Literatura piękna
    1
  • 2018
    1
  • Szukam
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2012
    1
  • Czeska/Słowacka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Koniec starych czasów


Podobne książki

Przeczytaj także