Oświadczyny. Żart sceniczny w 1 akcie

Tłumaczenie: Maria Czarnele
Niezapominajka

Humoreska sceniczna pt. "Oświadczyny" jest doskonałą satyrą na życie prowincji rosyjskiej z końca XIX w. Życie zamknięte w maleńkim kółeczku spraw osobistych i drobnych kłopotów domowych, jest opisane z komizmem zniewalającym, któremu niepodobna się oprzeć.

źródło opisu: frag.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kubencjusz_Ziegler | 2018-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2018

No cóż można powiedzieć. To Czechow. Jeden z moich ulubionych bohaterów. To krótka, lekka opowieść o parodiach życia miłosnego. Idealna na 15 minutową sesję poprawy humoru.
Zakończenie i komentarz ojca dziewczyny sprawiły, że prawie się posikałem ze śmiechu.

Patsy | 2018-04-01
Przeczytana: 16 lutego 2018

Ta króciutka lektura była moim pierwszym spotkaniem z autorem, i muszę przyznać, że się odrobinę rozczarowałam. W przyszłości planuję sięgnąć po inne dzieła Czechowa, jednak ta nowelka była dość irytująca oraz nużąca, co przy jej długości jest raczej rozczarowujące. Na szczęście kunszt literacki nadal prześwieca przez te elementy, więc jest nadzieja!

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Ania | 2017-10-19
Przeczytana: 2017 rok

Zabawna jednoaktówka, przyjemnie się czyta.

πPi | 2017-05-12

To jest czysta REWELACJA !!!
Prawda najprawdziwsza.
Miłość miłością, ale interes interesem...
Koniec końców wszystko to PRZEDMAŁŻEŃSKIE spory
i MAŁŻEŃSKIE realia :)

Jestem na tak!

skiatos | 2015-12-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Jednoaktówki Czechowa są wyśmienitymi i przezabawnymi żartami z życia XIX wiecznego ziemiaństwa rosyjskiego. W sposób sugestywny prezentują ludzkie słabości i przywary, a także próby ukrywania prawdziwych emocji. Czechow przerysowując postaci bohaterów doskonale zilustrował ludzką naturę. Wciąż aktualne. Należy dodać, że "Oświadczyny" to jednoaktówka wchodząca w skład "32 omdleń" - wspaniałego, trzyczęściowego spektaklu, granego na deskach Teatru Polonia w Warszawie z mistrzowską obsadą Jerzego Stuhra, Ignacego Gogolewskiego i Krystyny Jandy.

Paweł Grzybowski | 2015-09-29
Przeczytana: 18 września 2015

Dowcipny.

Marcin | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Przyjemny i lekki humor. Scena banalna, potrafi jednak śmieszyć. Zapewniam, że niejeden czytelnik dojdzie do wniosku, że to wszystko bardzo dla nas Słowian typowe i znajome :)

Łukasz | 2015-09-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 07 września 2015

Bardzo zabawny akt (króciutki) i dowcipny, przypomina mi nieco historię Kargula i Pawlaka, szczegółów nie zdradzę warto poświęcić kilkanaście minut i przeczytać :)

Grażyna | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014