Oświadczyny. Żart sceniczny w 1 akcie

Okładka książki Oświadczyny. Żart sceniczny w 1 akcie Anton Czechow
Okładka książki Oświadczyny. Żart sceniczny w 1 akcie
Anton Czechow Wydawnictwo: utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
44 str. 44 min.
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
1948-01-01
1948-01-01
44 min.
Maria Czarnele

[...]
-Zaczyna mnie ze wzruszenia w uszach dzwonić. A nie ożenić się niepodobna. Po pierwsze mam już swoje lata. Wiek, że tak powiem krytyczny. Po drugie potrzebny mi jest stateczny, regularny tryb życia. Mam wadę serca, ustawiczne palpitacje serca, jestem porywczy i zawsze strasznie się denerwuję. O teraz wargi mnie się trzęsą i drga mi lewa powieka. Ale najgorzej jest ze snem. Ledwo położę się do łóżka i zacznę zasypiać, kiedy nagle w lewym boku jak mnie coś nie ukłuje i jak nie łupnie prosto w ramię i przez łeb haha zrywam się jak wariat. Pochodzę odrobinkę i znowu się kładę i znowu coś i tak ze dwadzieścia razy.

𝐉𝐄𝐃𝐍𝐎𝐀𝐊𝐓𝐎́𝐖𝐊𝐀 𝐎 𝐊𝐎𝐍𝐒𝐄𝐊𝐖𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀𝐂𝐇 𝐎Ś𝐖𝐈𝐀𝐃𝐂𝐙𝐘𝐍 !
Wspaniała humoreska opierająca się upływowi czasu.
Jest doskonałym studium charakterów. Ilustruje przewrotność ludzkiej natury i absurdalność poczynań, które powielane przez lata są nadal aktualne.
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀Ć 𝐀𝐋𝐁𝐎 𝐖𝐘𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀Ć 𝐖 𝐅𝐎𝐑𝐌𝐈𝐄 𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐎𝐖𝐈𝐒𝐊𝐀! 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐆𝐎́𝐋𝐍𝐈𝐄 𝐉𝐄𝐃𝐍𝐀𝐊 𝐎𝐁𝐄𝐉𝐑𝐙𝐄𝐍𝐈𝐄 𝐒𝐙𝐓𝐔𝐊𝐈 𝐓𝐄𝐀𝐓𝐑𝐔 𝐓𝐄𝐋𝐄𝐖𝐈𝐙𝐉𝐈 !

SŁUCHOWISKO :
Autor: Antoni Czechow
Przekład: Adam Grzymała-Siedlecki
Reżyseria: Jerzy Walden

Nagranie: wrzesień 1948 r. Teatr Polski we Wrocławiu

Obsada :
Jan Kurnakowicz - Iwan Wasiliewicz;
Bronisław Broński - Stiepan Siepanowicz Czubukow;
Nina Czerska - Natalia Stiepanowna.

𝐉𝐀𝐊𝐎 𝐒𝐖𝐄𝐆𝐎 𝐑𝐎𝐃𝐙𝐀𝐉𝐔 𝐑𝐀𝐑𝐘𝐓𝐀𝐒 𝐊𝐔𝐋𝐓𝐔𝐑𝐀𝐋𝐍𝐘, 𝐌𝐎Ż𝐄𝐂𝐈𝐄 𝐒𝐎𝐁𝐈𝐄 𝐃𝐎𝐃𝐀𝐓𝐊𝐎𝐖𝐎 𝐙𝐀𝐒𝐄𝐑𝐖𝐎𝐖𝐀Ć 𝐒𝐙𝐓𝐔𝐊Ę 𝐓𝗥𝗭𝗘𝗖𝗛 𝗔𝗞𝗧𝗢𝗥𝗢́𝗪 :
Na pewnej platformie, w dobrej jakości w obsadzie :
Jadwiga Barańska jako Natalia Stiepanowna
Tadeusz Fijewski w roli Iwana Iwanowicza Łomowa
Mieczysław Pawlikowski jako Stiepan Siepanowicz Czubukow
𝐓𝐎 𝐁𝐘Ł𝐀 𝐒𝐀𝐌𝐀 𝐏𝐑𝐙𝐘𝐉𝐄𝐌𝐍𝐎ŚĆ 🤩

[...]

No cóż można powiedzieć. To Czechow. Jeden z moich ulubionych bohaterów. To krótka, lekka opowieść o parodiach życia miłosnego. Idealna na 15 minutową sesję poprawy humoru.
Zakończenie i komentarz ojca dziewczyny sprawiły, że prawie się posikałem ze śmiechu.

Ta króciutka lektura była moim pierwszym spotkaniem z autorem, i muszę przyznać, że się odrobinę rozczarowałam. W przyszłości planuję sięgnąć po inne dzieła Czechowa, jednak ta nowelka była dość irytująca oraz nużąca, co przy jej długości jest raczej rozczarowujące. Na szczęście kunszt literacki nadal prześwieca przez te elementy, więc jest nadzieja!

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Mój regał z...

Zabawna jednoaktówka, przyjemnie się czyta.

Zabawna jednoaktówka, przyjemnie się czyta.

To jest czysta REWELACJA !!!
Prawda najprawdziwsza.
Miłość miłością, ale interes interesem...
Koniec końców wszystko to PRZEDMAŁŻEŃSKIE spory

A który to pies lepszy?
I czyja ta łączka?
A MOJA !!! Panie!
MOJA !!!

To jest czysta REWELACJA !!!
Prawda najprawdziwsza.
Miłość miłością, ale interes interesem...
Koniec końców wszystko to PRZEDMAŁŻEŃSKIE spory

A MOJA !!! Panie!
MOJA !!!

Jestem na tak!

Jestem na tak!

Jednoaktówki Czechowa są wyśmienitymi i przezabawnymi żartami z życia XIX wiecznego ziemiaństwa rosyjskiego. W sposób sugestywny prezentują ludzkie słabości i przywary, a także próby ukrywania prawdziwych emocji. Czechow przerysowując postaci bohaterów doskonale zilustrował ludzką naturę. Wciąż aktualne. Należy dodać, że "Oświadczyny" to jednoaktówka wchodząca w skład "32 omdleń" - wspaniałego, trzyczęściowego spektaklu, granego na deskach Teatru Polonia w Warszawie z mistrzowską obsadą Jerzego Stuhra, Ignacego Gogolewskiego i Krystyny Jandy.

Dowcipny.

Dowcipny.

Przyjemny i lekki humor. Scena banalna, potrafi jednak śmieszyć. Zapewniam, że niejeden czytelnik dojdzie do wniosku, że to wszystko bardzo dla nas Słowian typowe i znajome :)

Bardzo zabawny akt (króciutki) i dowcipny, przypomina mi nieco historię Kargula i Pawlaka, szczegółów nie zdradzę warto poświęcić kilkanaście minut i przeczytać :)

• Literatura rosyjska
  • Audiobooki