SwarmOfBees 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 8 godzin temu
Teraz czytam
 • Ostatnia z dzikich
  Ostatnia z dzikich
  Autor:
  Choć Auraya była architektem zwycięstwa Białych, pierwsze spotkanie z wojną wypełniło jej sny koszmarami. Spaceruje w nich po polach krwi, a polegli wstają, by rzucić jej w twarz oskarżenie: Ty nas za...
  czytelników: 7471 | opinie: 135 | ocena: 7,44 (3479 głosów) | inne wydania: 5
 • Szczygieł
  Szczygieł
  Autor:
  Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna. Nagroda Pulitzera 2014r. Największe wydarzenie literackie tej dekady. Jak daleko można się posunąć,...
  czytelników: 9219 | opinie: 377 | ocena: 7,67 (2739 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-16 21:37:06
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Cykl: Era pięciorga (tom 2)
 
2018-12-16 13:44:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Cykl: Szóstka wron (tom 2)

Naprawdę nie wiem czemu ponad rok zwlekałam z przeczytaniem tej książki. Chyba za dużo pochwał o niej słyszałam i się bałam, bo pierwsza część troszeczkę, minimalnie mnie zawiodła. Wkurzało mnie to, że Kaz miał tak wszystko doskonale dopracowane, bo to było nierealne (tak, tak...realizm w fantasy, brawa dla mnie, ale wiecie o co chodzi) i że całość wydawała mi się uproszczoną oraz... Naprawdę nie wiem czemu ponad rok zwlekałam z przeczytaniem tej książki. Chyba za dużo pochwał o niej słyszałam i się bałam, bo pierwsza część troszeczkę, minimalnie mnie zawiodła. Wkurzało mnie to, że Kaz miał tak wszystko doskonale dopracowane, bo to było nierealne (tak, tak...realizm w fantasy, brawa dla mnie, ale wiecie o co chodzi) i że całość wydawała mi się uproszczoną oraz przystosowaną do młodszego czytelnika kalką "Z mgły zrodzonego". Tutaj jednak było inaczej. Fabuła nie była aż tak oczywista - niby chodzi o zemstę i wyrównanie rachunków, ale jest to bardziej skomplikowane, w dodatku chyba każdy z szóstki bohaterów przechodzi swoistą przemianę. Co prawda nadal boli mnie pewne zdarzenie, bo tak się nie robi, chociaż z drugiej strony rozumiem, że nie każdy autor chce być miękki i doprowadzać do happy endu. Chociaż trudno mówić o końcu tej historii, bo zakończenie jest niesamowicie otwarte i nie zdziwię się jeśli niektóre wątki będą kontynuowane i wyjaśnianie w "Kings of scars" albo innych książkach Bardugo.
Bardzo miły akcent na koniec mojego czytelniczego wyzwania na ten rok ;)

pokaż więcej

 
2018-12-15 13:14:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Autor:
Cykl: Apollo i Boskie Próby (tom 1)

Nie wiem dlaczego pozwoliłam tej książce przeleżeć ponad rok na półce. Po dość miałkich w ogólnych rozrachunkach "Olimpijskich herosach" (okay, Leo i Nico byli super, ale miałam wrażenie, że cała seria to odgrzewane kotlety po "Percy'm Jacksonie i bogach olimpijskich" - nadal smaczne, ale nie do końca) chyba bałam się powrotu do tego świata, zresztą w ogóle nie czytałam nic Riordana. Miałam... Nie wiem dlaczego pozwoliłam tej książce przeleżeć ponad rok na półce. Po dość miałkich w ogólnych rozrachunkach "Olimpijskich herosach" (okay, Leo i Nico byli super, ale miałam wrażenie, że cała seria to odgrzewane kotlety po "Percy'm Jacksonie i bogach olimpijskich" - nadal smaczne, ale nie do końca) chyba bałam się powrotu do tego świata, zresztą w ogóle nie czytałam nic Riordana. Miałam wrażenie, że wujek Rick zyskał sławę dzięki jednej serii i teraz powiela te same schematy tylko zamiast mitologii greckiej i rzymskiej mamy egipską czy nordycką, nie miałam w ogóle ochotę tego czytać.
A potem na rynku powił się "Apollo i boskie próby". Stwierdziłam, że sam koncept śmiertelnego boga, który musi sobie poradzić bez swoich boskich mocy może być ciekawy, zwłaszcza, że Apollo był jednym z moich ulubionych boskich bohaterów poprzednich serii.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w wieku 23 lat jestem mocno poza targetem tej książki, ale mimo to czerpałam ogromną radość z lektury. Śmiałam się z kilku momentów, głównie z powodów do narzekania Apolla w pierwszej połowie książki. Jestem ciekawa jak potoczy się jego historia, więc przeczytam kolejne tomy. I może przełamię się i zapoznam się z innymi seriami wujka Ricka... kto wie.

pokaż więcej

 
2018-12-12 19:46:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 6)

PRAWIE CI SIĘ UDAŁO. Prawie powtórzyłeś stronę 599 z ZMZ, panie Sanderson. Ale tylko prawie.

Z tych trzech książek ta chyba podobała mi się najbardziej, ale mimo kilku zaskakujących zwrotów akcji nie czuję się tak zniszczona jak po tamtej trylogii. Ale już ciut bardziej zaczęło mi zależeć na bohaterach. Chociaż mam w głowie nadal więcej pytań niż odpowiedzi, niestety. Czekam na ciąg dalszy.

 
2018-12-09 12:47:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 5)

Nadal wydaje mi się, że to marne popłuczyny po epickim ZMZ, ale ten tom był nieco lepszy. Po pierwsze trochę lepiej znam już Waxa, Wayne'a i Marasi. Po drugie zaczęła się intryga polityczna, a walka o władzę to coś co Pszczółki lubią najbardziej. Zdecydowanie lepiej czyta się coś takiego niż opisy napadów na pociągi. W dodatku wychodzi na jaw coraz więcej faktów z tej głównej intrygi, która... Nadal wydaje mi się, że to marne popłuczyny po epickim ZMZ, ale ten tom był nieco lepszy. Po pierwsze trochę lepiej znam już Waxa, Wayne'a i Marasi. Po drugie zaczęła się intryga polityczna, a walka o władzę to coś co Pszczółki lubią najbardziej. Zdecydowanie lepiej czyta się coś takiego niż opisy napadów na pociągi. W dodatku wychodzi na jaw coraz więcej faktów z tej głównej intrygi, która rozpoczęła się już pod koniec I tomu, ciekawe jak ona zostanie rozwiązana w finale historii...

pokaż więcej

 
2018-12-08 17:10:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 4)

7/10

To chyba najniżej oceniona przez mnie książka tego autora. Zanim jednak spadnie na mnie lincz dajcie mi to wytłumaczyć!

Ta książka miała swoje momenty, jednak przez jej objętość nie zdążyłam chyba jeszcze zżyć się z bohaterami. W dodatku to jest takie...westernowe. Stróżowie prawa, napadanie na pociągi, rewolwery i te klimaty. Oczywiście do tego chodzi allomancja i feruchemia,...
7/10

To chyba najniżej oceniona przez mnie książka tego autora. Zanim jednak spadnie na mnie lincz dajcie mi to wytłumaczyć!

Ta książka miała swoje momenty, jednak przez jej objętość nie zdążyłam chyba jeszcze zżyć się z bohaterami. W dodatku to jest takie...westernowe. Stróżowie prawa, napadanie na pociągi, rewolwery i te klimaty. Oczywiście do tego chodzi allomancja i feruchemia, ale...jakoś nie porwało mnie to. Mimo tego, że bohaterowie mają do rozwiązania pewną sprawę natury kryminalnej, co raczej zwykle czytelnika ciekawi ja nie czułam większego zaangażowania. Coś nie pykło, ale to Sanderson. Więc liczę na to, że kolejne dwa tomy będą lepsze i jeszcze zdążę zgubić kapcie. Największym plusem tej książki jest postać Marasi. Fani pierwszej trylogii osadzonej w tym świecie na pewno dotyczą liczne nawiązania do tamtych książek, głównie poprzez wspominanie postaci Kelsiera, Vin czy Elenda.

pokaż więcej

 
2018-12-04 09:44:57
Ma nowego znajomego: Łędina
 
2018-12-03 23:32:56
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Cykl: Parabellum (tom 3)

Mam straszny problem z oceną tej książki. Głównie ze względu na to, że tematyka drugiej wojny światowej nie jest moją ulubioną i nie mam za bardzo z czym tej pozycji porównać. Nie mam też wystarczającej wiedzy, aby w pełni ocenić realizm świata przedstawionego. Na pewno jestem w stanie stwierdzić, że mimo tematyki książkę czyta się dość przyjemnie, ale wynika to też z faktu, że Remigiusz Mróz... Mam straszny problem z oceną tej książki. Głównie ze względu na to, że tematyka drugiej wojny światowej nie jest moją ulubioną i nie mam za bardzo z czym tej pozycji porównać. Nie mam też wystarczającej wiedzy, aby w pełni ocenić realizm świata przedstawionego. Na pewno jestem w stanie stwierdzić, że mimo tematyki książkę czyta się dość przyjemnie, ale wynika to też z faktu, że Remigiusz Mróz po prostu piszę w taki sposób. Wątki w tej części były równie interesujące, a autor przerywał w doskonałych momentach jeden i skakał do innego. Jedyne co mi przeszkadzało to...lekka przesada w tym wszystkim. Zdaję sobie sprawę, że w czasie wojny wiele się działo i tego typu historie jak swoiste przygody braci Zaniewskich (chociaż słowo 'przygoda' ma raczej wydźwięk pozytywny, a trudno nazywać ich przeżycia pozytywnymi) miały miejsce, ale to trochę niemożliwe, aby dwójka ludzi ściągała na siebie aż tyle niebezpieczeństw. W dodatku plot armor w przypadku kilku postaci bolał aż za bardzo. Mimo wszystko jest to chyba najlepsza historia, która wyszła spod pióra autora, co nadal jednak nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że jest to coś wybitnego.

pokaż więcej

 
2018-12-01 19:46:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam

Jestem całkowicie zauroczona tym zbiorem opowiadań. Zwykle mam problem z takimi książkami, bo opowiadania są na różnym poziomie. Tu miałam wrażenie, że każde kolejne jest lepsze od poprzedniego, ale wszystkie były cudowne na swój sposób. Wszystkie zawierają w sobie element magiczny i mam wrażenie, że zostały napisane z konkretnych powodów, bo z każdego da się wyciągnąć jakiś morał. Trudi bawi... Jestem całkowicie zauroczona tym zbiorem opowiadań. Zwykle mam problem z takimi książkami, bo opowiadania są na różnym poziomie. Tu miałam wrażenie, że każde kolejne jest lepsze od poprzedniego, ale wszystkie były cudowne na swój sposób. Wszystkie zawierają w sobie element magiczny i mam wrażenie, że zostały napisane z konkretnych powodów, bo z każdego da się wyciągnąć jakiś morał. Trudi bawi się formami - mamy opowiadania pisane w narracji trzecio- i pierwszoosobowej, a także jedno pisane jako pamiętnik. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów pisarki.

pokaż więcej

 
2018-11-19 00:01:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam

O 17 wzięłam do ręki tę pozycję, aby miło spędzić wieczór. Tak się wciągnęłam, że właśnie ją skończyłam, chociaż powinnam już raczej leżeć w łóżku i próbować zasnąć.

Nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o retellingi książkowe, natomiast widziałam kilka wersji filmowych - chociażby "Historię Kopciuszka" z Hilary Duff czy "Kopciuszek - roztańczona historia" z Seleną Gomez. Jednak żaden z...
O 17 wzięłam do ręki tę pozycję, aby miło spędzić wieczór. Tak się wciągnęłam, że właśnie ją skończyłam, chociaż powinnam już raczej leżeć w łóżku i próbować zasnąć.

Nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o retellingi książkowe, natomiast widziałam kilka wersji filmowych - chociażby "Historię Kopciuszka" z Hilary Duff czy "Kopciuszek - roztańczona historia" z Seleną Gomez. Jednak żaden z nich nie oddał w pełni całości historii tak, jak "Geekerella" - mamy tu wszystkie kluczowe motywy z baśni: złą macochę, wredne siostry, dynię, bal, gubienie pantofelka, księcia... a to wszystko zostało unowocześnione. Złe siostry to vlogerki, książę to bożyszcze nastolatek po roli w popularnym serialu, a nasz Kopciuszek jest geekiem. Podczas lektury można znaleźć wiele nawiązań do popkultury, więc ucieszy to też prawdziwych geeków.

Oczywiście wiadomo jak historia się potoczy, więc na wielkie plot twisty nie można tak do końca liczyć, ale książka nadrabia to całą resztą. Bohaterowie nie są jednowymiarowi, zwłaszcza Elle i Darien. Ja naprawdę zatęskniłam już za Pyrkonem, czyli konwentem fantastyki (największym w tej części Europy), na który chodzę od kilku lat. Jeśli ktoś nie był, zapraszam do Poznania - konwenty to coś więcej niż Targi Książki, ale kto nie był, ten nie wie.

Podsumowując - bardzo dobra książka na miły wieczór, z oryginalnymi pomysłami, ale trzymająca się kluczowych elementów klasycznej baśni.

pokaż więcej

 
2018-11-12 19:46:51
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam, TBR na wakacje 2018, TBR - jesień 2018
Autor:
 
2018-11-12 17:42:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Autor:
Cykl: Jak poderwać drania? (tom 1)

Chyba mamy zwycięzce w konkursie "Najgorsza książka roku". Oczywiście, jest to moja w pełni subiektywna opinia, z którą nikt nie musi się zgadzać.

Grey z nieco bardziej sensowną fabułą. Tylko tym ta książka wygrywa z bestselerem. Bo w Greyu fabuła była...bardzo dziwna. Tu w zasadzie niewiele jej było. On chce ją zaciągnąć do łóżka, ona chce być przez nieco zaciągnięta, ale zgrywa niedostępną....
Chyba mamy zwycięzce w konkursie "Najgorsza książka roku". Oczywiście, jest to moja w pełni subiektywna opinia, z którą nikt nie musi się zgadzać.

Grey z nieco bardziej sensowną fabułą. Tylko tym ta książka wygrywa z bestselerem. Bo w Greyu fabuła była...bardzo dziwna. Tu w zasadzie niewiele jej było. On chce ją zaciągnąć do łóżka, ona chce być przez nieco zaciągnięta, ale zgrywa niedostępną. Zgadnijmy, co wydarzy się potem...

Nie dość, że książka była nudna to jeszcze główny bohater myśli nie tym organem, którym powinien, a ona jest niewiele lepsza. Udaje niedostępną, chodzi ubrana jak kujonka, ale myśli o seksie tak samo często jak on. Coś okropnego. I żeby nie było - ja nie mam nic przeciwko romansom i scenom erotycznym, serio. Ale gdy to się staje jedynym tematem książki to jest to słaba książka. Bohaterowie mają po dwie cechy charakteru, w dodatku są tak głupi, że to fizycznie bolało. A teksty, które rozpoczynały rozdziały to w ogóle mistrzostwo świata - "Moje wymarzone bzykadełko mieszkałoby koło McDonalda, żebym mógł w drodze powrotnej opitolić burgera", "Mam zaj*bistego fi*ta i przeciętną osobowość", "Chcę, żebyś usiadła mi na twarzy. Jest niedziela, więc może trafimy do piekła, ale przynajmniej będziesz miała wygodną podróż". Czy tylko moje oczy krwawią podczas czytania takich rzeczy?

Zdecydowanie w moim małym pojedynku Elle Kennedy vs Sara Ney wygrywa ta pierwsza. Bo tamte postaci mają jakąś głębię, sportowcy walczą z krzywdzącym stereotypem neandertalczyka, tępej góry mięśni myślącej tylko o jednym. Bohaterowie potrafią rozmawiać o czymś innym niż seks, a w fabule jest miejsce na jakieś wątki inne niż seks, gadanie o seksie albo próby doprowadzenia do seksu.

Jeśli ktoś lubi takie książki - okay, nie oceniam. Ale mam nadzieję, że ja więcej na taki koszmarek nie trafię.

pokaż więcej

 
2018-11-10 20:25:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Autor:
Cykl: Off-Campus (tom 2)

Umówmy się - to nie jest ambitna literatura. To forma relaksu. Historyjka prosta, schematyczna, a jednocześnie tak bardzo urocza, że skłamałabym mówiąc (pisząc...?), że mi się nie podobało. Wydaje mi się, że wolę "Błąd" od "Układu", co nie zmienia faktu, że sceny seksu nigdy nie przestaną wzbudzać we mnie swego rodzaju cringe'u, ale to już chyba mój problem ;)

 
2018-11-08 22:38:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam
Autor:

W życiu nie powiedziałabym, że to debiut.

Książka porusza bardzo ważny społecznie temat. Oczywiście, ciężko jest mi ocenić autentyczność tej powieści, bo jestem białą kobietą ze Środkowej Europy, która w realnym życiu nigdy nie spotkała się z przejawami rasizmu, bo nie znam osobiście żadnych osób o innym kolorze skóry. Jednak wiem, że w USA dochodzi do takich incydentów jak ten, od którego...
W życiu nie powiedziałabym, że to debiut.

Książka porusza bardzo ważny społecznie temat. Oczywiście, ciężko jest mi ocenić autentyczność tej powieści, bo jestem białą kobietą ze Środkowej Europy, która w realnym życiu nigdy nie spotkała się z przejawami rasizmu, bo nie znam osobiście żadnych osób o innym kolorze skóry. Jednak wiem, że w USA dochodzi do takich incydentów jak ten, od którego zaczyna się książka. I to zawsze wzbudza emocje.

Książka rozpoczyna się od tragedii - główna bohaterka widzi na własne oczy śmierć swojego przyjaciela z dzieciństwa. Zabójcą jest biały policjant, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Nieuzbrojonego. Nie robiącego nic złego. De facto samo zatrzymanie było również nieuzasadnione. Cała historia to nie tylko walka o sprawiedliwość dla Khalilego i postawienie policjanta przed sądem. To także opowieść o rodzinie, o gangsterskich walkach o terytorium, walce o przetrwanie w dzielnicy biedy, a także teen dramie. I wszystko podane jest w tak lekki sposób, że mimo tak poważnej tematyki książka czyta się sama, a czytelnik nie wie kiedy przewraca kolejne strony. Uważam, że to doskonała pozycja do dodania do kanonu lektur dla dzieciaków w wieku 13+ (ja wiem, że teraz to najlepiej aby młodzież do 18 oglądała Troskliwe Misie, ale c'mon sama w tym wieku zaczytywałam się w "My dzieci z dworca zoo", a tam brutalne sceny było o wiele dosadniejsze), aby powstał pretekst do rozmowy o tolerancji nie tylko wobec osób o innym kolorze skóry, ale ogólnej. Bo nienawiść dawana przez innych nie dotyczy tylko konfliktu rasowego - odnosi się do prześladowania ludzi o odmiennej wierze, orientacji seksualnej, a nawet rodzaju sylwetki. Nie znalazłam w tej książce żadnych wad, jestem nią zachwycona, czekam na obiecany film i kolejne powieści tej autorki.

PS. Na początku książki miałam ochotę zrobić sobie małe drinking game - pijesz, gdy pada nazwa "jordanów" albo samo nazwisko Michaela Jordana - ciekawe jak długo bym wytrzymała.

pokaż więcej

 
2018-11-07 22:25:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 :D, Posiadam, TBR na wakacje 2018
Cykl: Królowa Tearlingu (tom 3)

Nie jest łatwo ocenić tę książkę. Na pewno nie można odmówić autorce niesamowitej wyobraźni i oryginalności. Świat był unikatowy i bardzo polubiłam główną bohaterkę, która potrafiła myśleć i brać odpowiedzialność za swoje czyny. Jednak...nie czuję się ukontentowana takim zakończeniem całej trylogii. Było, jak dla mnie, nieco za mdłe - ani dobre, ani złe, ani słodkie, ani gorzkie...no cóż, na... Nie jest łatwo ocenić tę książkę. Na pewno nie można odmówić autorce niesamowitej wyobraźni i oryginalności. Świat był unikatowy i bardzo polubiłam główną bohaterkę, która potrafiła myśleć i brać odpowiedzialność za swoje czyny. Jednak...nie czuję się ukontentowana takim zakończeniem całej trylogii. Było, jak dla mnie, nieco za mdłe - ani dobre, ani złe, ani słodkie, ani gorzkie...no cóż, na pewno nie żałuję lektury, chociaż pewnie lepiej by mi się to czytało gdybym sięgnęła po tę pozycję w styczniu, najpóźniej lutym, bo drugi tom czytałam pod koniec grudnia i wiele faktów wyleciało już mi z głowy.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
304 59 439
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (17)

Ulubieni autorzy (7)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd