Festung Glogau 1944-1945

978-83-89306-11-1
Głogów, II wojna światowa
historyczna
caber

Jej tematem są tragiczne losy Głogowa pod koniec II wojny światowej, od momentu ogłoszenia miasta twierdzą latem 1944 roku, poprzez prawie dwa miesiące oblężenia na początku 1945 roku, aż do przybycia pierwszych osadników i ukształtowania się administracji państwowej. Książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją w całości poświeconą tym zagadnieniom. Jak dotąd historia ostatnich walk o twierdzę głogowską zawsze była tylko częścią szerszych opracowań bądź też niewielkim fragmentem prac innych autorów. Tym razem, dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Głogów, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało książkę, która w szczegółowy sposób traktuje wyłącznie kwestie związane z miastem i jego dziejami w czasie II wojny Światowej.

Książka ma formę kalendarium, którego treść stanowią oficjalne i tajne raporty oraz meldunki wojskowe obu walczących stron, doniesienia prasowe, informacje dotyczące sytuacji na froncie jak i w samej twierdzy. Jednak przede wszystkim są to wspomnienia i relacje bezpośrednich świadków tamtych dramatycznych wydarzeń, żołnierzy Wehrmachtu i Armii Radzieckiej, jeńców wojennych i robotników przymusowych różnych narodowości, ludności cywilnej, członków Volksturmu, personelu medycznego, osób duchownych, Polaków przybyłych już po zakończeniu walk i wielu innych ludzi. Niektóre zagadnienia, budzące do dziś skrajne emocje, zostały opisane w bardziej kompleksowy sposób ze względu na ich kontrowersyjny charakter (zbiorowe mogiły niemieckie na terenie miasta, obozy pracy, losy zaginionych zabytków i dzieł sztuki, powojenne zniszczenia Głogowa). Uzupełnieniem poruszanych tematów jest 150 fotografii, planów, dokumentów i rysunków. Są to w większości zupełnie nieznane i nigdzie wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, które rzucają nowe światło na wiele spraw, uważanych dotąd za całkowicie wyjaśnione. Dla bardziej zainteresowanych doskonałym źródłem informacji będzie obszerna bibliografia, która zawiera ponad 170 pozycji polskich, niemieckich oraz rosyjskich.

źródło opisu: http://www.glogow.pl/tzg/nowosci/2009/fg1945.htm

źródło okładki: http://www.glogow.pl/tzg/nowosci/2009/fg1945.htm

Andreas | 2015-04-16
Przeczytana: sierpień 2014

Interesuję się Dolnym Śląskiem i słyszałem o Głogowie z czasów Krzywoustego, ale nie sądziłem, że to miasto ma tak dramatyczną, II-wojenną historię. Prawdziwa architektoniczna perełka została w 2 miesiące obrócona w ruinę przez Sowietów. Głogów, po wyzwoleniu, miał być stolicą województwa, ale, po zniszczeniu w 90%, została nią Zielona Góra. Autor dzień po dniu opisuje walki o miasto, dramat mieszkańców, fanatyzm hitlerowców, ekscesy czerwonoarmistów. A "nasze władze" po przejęciu miasta rozbierały nadające się do odbudowy budynki na cegły dla Warszawy. 8/10 gdyż chcę, aby książka była jeszcze dłuższa, dokładniejsza i zawierała więcej relacji.
W każdym razie nie mogłem się powstrzymać i po lekturze ... odwiedziłem Głogów.

Karolina T | 2017-03-29
Przeczytana: 10 maja 2017