Zgłosuj na książki roku 2017

Tradycja teatru świątynnego kudijattam

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Teatr Orientu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
978-83-61203-19-3
teatr, Indie, etnografia, kudijattam
teatr
A--

Publikacji patronuje Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Teatr kudijattam to „wspólna gra” aktorów-ćakjarów, muzyków-nambjarów i aktorek-nangjar. Swoje powinności rodowe związali oni ze świątynią. W kolejnych pokoleniach, przez stulecia czy wręcz tysiąclecia, niczym depozytariusze wielkiej tajemnicy stali na straży swej sztuki składanej w akcie ofiarnym bogu. Teatr...

Publikacji patronuje Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Teatr kudijattam to „wspólna gra” aktorów-ćakjarów, muzyków-nambjarów i aktorek-nangjar. Swoje powinności rodowe związali oni ze świątynią. W kolejnych pokoleniach, przez stulecia czy wręcz tysiąclecia, niczym depozytariusze wielkiej tajemnicy stali na straży swej sztuki składanej w akcie ofiarnym bogu. Teatr kudijattam, funkcjonujący na terenie stanu Kerala w Indiach południowych, pozostaje obecnie jedyną formą niegdyś panindyjskiej tradycji klasycznego teatru sanskryckiego.
Książka Tradycja teatru świątynnego kudijattam prezentuje ten teatr w jego kontekście społeczno-rytualnym, z uwzględnieniem współczesnych realizacji pozaświątynnych. Powstała w wyniku wieloletnich badań terenowych prowadzonych przez Autorkę w środowisku twórców kudijattam.

Warszawa 2009

źródło opisu: Dialog, 2009

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/image/cache/data/okladka444-250x300.jpg

Natalia Wo | 2016-10-16
Anna | 2013-02-18